Birikim

Kamyonette Yaşayarak Para Biriktiren Yazılım Mühendisi

Para biriktirme konusunda sayısız tavsiye okumuş olabilirsiniz ama böylesini daha önce hiç duymadığınıza eminim, en azından ben ne gördüm ne de duydum. İki gün öncesine kadar…

Google’da çalışan 23 yaşındaki yazılım mühendisi Brandon -soyadını açıklamıyor- işe kabul edildiğinde Massachusetts eyaletinden San Francisco’ya taşınması gerekir. San Francisco’da küçücük dairelere fahiş kira fiyatları istendiğini görünce kendisine 10 bin dolara 128 metrekarelik bir kamyonet alarak, kamyonete taşınır ve yaşamaya başlar.

Brandon, kamyonette yaşayarak gelirinin %90’ını biriktirebildiğini söylüyor. Tüm gün çalıştığını ifade eden genç yazılım mühendisi, çalıştığı şirket Google’da cep telefonu ve dizüstü bilgisayarını şarj ettiği için yatmadan yatmaya gittiği kamyonetinde elektriğe ihtiyacı olmadığını ve bu sayede elektriğe de para ödemediğini belirtiyor. Brandon’ın görünürdeki tek gideri 121 dolar civarındaki kamyonetin vergisi.

Google’da çalışmak çok farklı ve ayrıcalıklı. Bu ayrıcalığın tüm imkanlarından yararlanan Brandon, tüm öğünlerde yemek ihtiyacını iş yerinde karşılarken; duş ihtiyacını da Google’ın kampüsünde bulunan spor salonunda karşılıyor.

Mezun olduğunda 22.434 dolar öğrenci kredisi borcu bulunan Brandon, ilk dört ayda borcunun yarısından fazlasını ödemeyi başarmış. San Francisco’da ev kirası ödemektense, gelirini birikim yapmak için kullanan Brandon, ilginç ama zekice bir yaşam tarzıyla geleceğine yatırım yapıyor.

Brandon'ın Kamyoneti - Görsel: Business Insider
Brandon’ın Kamyoneti – Görsel: Business Insider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu