BirikimYatırım

Öğrencilere Para Birikimi Konusunda Tavsiyeler

Biliyorum, zor şartlar altında olsa da çoğu öğrenci parasını biriktirme ve çeşitli yatırım araçlarını kullanarak geleceğini güvence altına almaya çalışıyor. Aslına bakarsanız, olması gereken bu fakat bazen nasıl birikim yapabilirim ya da para biriktirmeye nereden başlamalıyım gibi soruları insan kendine sormadan edemiyor.

Bakın, bu yazıda aslında bilmediğiniz hiçbir şeyden bahsetmeyeceğim. Sadece derleyip, size düzenli bir şekilde aklınızdan geçenleri listeleyeceğim. Böylece inanıyorum ki, bu yazı birikimleriniz ve yatırım düşünceleriniz için size bir kaynak olacak.

Öğrenciler Nasıl Para Biriktirebilir?

En başından para biriktirme mevzusundan başlayalım. Takdir edersiniz ki, para olmadan yatırım yapmak pek de mümkün değil.

Aslında birçok açıdan para birikimi yapabileceğiniz yöntem var. Fakat, bu yöntemlere değinmeden önce borçlanmadan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Borçlar insanların hayatlarını kısıtlayan günümüz prangalarıdır. Eğer, bir miktar ya da daha da yüksek miktarlarda borcunuz bulunuyorsa önce bu borçlarınızı ödeyin. Çünkü, borcu olan bir insanın para biriktirmeye başlaması pek de akıl karı sayılmaz.

Kredi kartı borçlarınız da buna dahil! Bu arada kredi kartı demişken, harcamalarınızı mutlaka ödeyebileceğiniz, sizi zor durumda bırakmayacak tutarlarda gerçekleştirin. Bunu zaten her yerde duyuyorsunuz, ben bunu neden yazdığımı açıklayayım; bankalar tarafından gecikmeye düşen her borç kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bugün, bu sitede birçok yazı yazıyoruz ve kredi notu yayınlarımıza gelen çoğu yorum, öğrencilik döneminde kredi kartı borçlarını geciktirdiğinden dolayı, iş kurmak için kredi alamayan hatta iş kurmayı bırakın basit bir kredi kartı bile alamayan okuyucularımızın çeşitli yorumlarıyla dolu. Yani, demem o ki, eşeği başından sağlam kazığa bağlayın!

Kredi kartı kullanımı faydalıdır, sizin dönem için ne kadar harcadığınızı gösterir. Kolayca gelir-gider takibi yapmanızı ve teknolojik açıdan birçok fayda sağlar. Yine de borçlarınızı geciktirmemek ve gelecekte zor durumda kalmamak adına dönem sonunda ödeyebileceğiniz miktarlar kadar harcama yapmanız önerimdir.

Bu durumu çok fazla uzatmaya gerek yok lakin kredi kartı harcamaları günümüzün en büyük sorunları olduğundan dile getirmek istedim. Para biriktirmek için gereksiz harcamalardan kaçınmamız gerekiyor bu konu dahilinde önemliydi.

Şimdi sık sık söylediğimiz bir şey var, harcama yaparken kendinize herhangi bir şey almadan önce “İstiyorum” veya “İhtiyacım” cevaplarını vermelisiniz. Kısaca, istek mi yoksa ihtiyaç mı? Bu sorunun cevabını kendinize sorun ve dürüst bir şekilde yanıt verin. Harcamalarınız sırasında vereceğiniz her dürüst yanıt sizi birikimlerinize bir adım daha ulaştıracak. Para biriktirme düşüncesini katleden en önemli kavram ayrımı budur. Bunu aştığınız anda bir şekilde para biriktirmeye başlayacaksınız. Zaten biz Birikim kategorisi altında size sürekli yeni tavsiyeler hazırlıyoruz. Mutlaka göz gezdirmenizde fayda olacaktır.

Kısa kısa özetleyelim;

  • Para biriktirmeye başlamadan önce borçlarınızı kapatın,
  • Harcamalarınızı dikkatli yapın, ödeyebileceğiniz kadarını harcayın,
  • Harcamalarınızı en aza indirin, neticede harcamalardan arta kalan kısım birikimlerinizi oluşturacaktır,
  • Sadece birikim yapabileceğiniz bir banka hesabı açın; masrafsız bankacılığı tercih edin ve birikimlerinizi düzenli olarak kontrol edin,
  • Birikimlerinizi değerlendirebilmek adına yatırım araçlarını dikkatli bir şekilde seçin ve paranıza değer kazandırın.
  • Az ya da çok fark etmez, yeter ki biriktirmeye başlayın. Gerçekten, damlaya damlaya göl olacağını göreceksiniz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir