Birikim

Para Birikimi için Onlarca Yıl Uzaktaki bir Geleceği Planlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Günümüzde küçük kararların görünüşte hayatımızı nasıl etkilediğini ve etkileyeceğini kabul etmek ya da itiraf etmek genelde zordur. Ancak istesek de istemesek de küçük kararlar, bugün görünüşte göze batmasa da geleceğimizi büyük ölçüde etkiliyor.

Üstelik hayranlıkla izlediğimiz ve her izlediğimizde bizi büyüleyen “Geleceğe Dönüş” gibi muhteşem filmlerde olduğu gibi geçmişe giderek hatalarımızı telafi etmemiz de gerçek yaşamda ne yazık ki mümkün olmuyor.

Back to the Future

Bugünde yapılan ve geleceğimizi etkileyecek en önemli meselelerden biri de yaptığımız ya da bir türlü yapamadığımız birikimlerdir. Herkes para biriktirmek istiyor ama kabul etmek gerekir ki kimse bunun için yeterli çabayı göstermiyor. Daha fazla çaba sarf etmek için belki de sadece olduğunuz yerden geleceğe bakmak yeterli olacak ve sizi harekete geçirecektir.

Aylar ve yıllar hızla kayıp giderken, para birikimi yapmak için şu an tam da zamanı olduğunu anlamanızı sağlayacak birkaç ipucuna göz atın.

İşin matematiğini yapın. 20’li yaşlarda para bol ya da nispeten ihtiyaç daha az olduğu için birikimi düşünmek zordur. Fakat geleceği görmek için basit matematik ve bileşik faizin büyüsünü kullanabiliriz. Şöyle ki; 20’li yaşların ortalarından başlayarak senede 5 bin lira birikim yaparsanız, 70 yaşınızdayken kaçınılmaz bir şekilde milyoner olursunuz. Bunun aksine, Cahit Sıtkı’nın “Otuz Beş Yaş” dizelerinde dediği gibi yolun yarısında buna başlarsanız ancak potansiyel birikiminizin yaklaşık yarısını elde etmiş olursunuz.

Kendinize hedeflerinizi hatırlatın. 50 yaşındayken İzmir’de bir sahil kasabasına yerleşmek ya da belki de Nordik Simit gibi İskandinavya yollarına düşüp dünyayı gezmek istersiniz. Geleceğinizin neye benzeyeceğini şimdiden resmedebilirseniz, bugün yapmanız gereken fedakarlıklara daha kolay göğüs gerebilirsiniz. Hedeflerinizi ve geleceğini belgeleyin, bunları not edin ve her gün kendinize hatırlatın.

Etkili bir plan yapın. Birikim hesabınızdaki para miktarına bakmak bugün hala sizin için çok önemli değilse maaşınızı ortaya koyun ve bir gelir-gider analizi yapın. Giderlerinizdeki gereksiz harcamaları tespit edin ve bu harcamaları sonlandırarak gelirinizin ortalama %10’unu birikim hesabınıza yani geleceğinize yollayın. Bu, birikime başlamanız için en sağlam adımlardan biri olacak. Mümkün olabildiği kadar birikimlerinizi artırın ve geleceğe postalayın!

Birikimi Sıkı bir diyet gibi düşünün. Her gün tükettiğiniz şekerden vazgeçme kararı son derece ağır olabilir ama her hafta sonunda kendinize ödül olarak verebileceğiniz bir dilim pasta size yardımcı olabilir. Hem diyet hem de birikim için temel anahtar kendinizle varacağınız uzlaşıdır. Kendinizi şimdi şımartmak yerine sonra şımartmaya izin verirseniz, birikim planınıza sadık kalmanız çok daha mümkün olacaktır.

Parayla oynamayı deneyin. Son yıllarda, Hamm Trent ve Patricia Washington gibi kişisel finans gurularının tavsiye ettiği, ve birikim için sıklıkla tercih edilen keyifli bir yol var. Bu yola göre, birkaç para zarfı hazırlıyorsunuz. Zarfları yiyecek ve eğlence gibi çeşitli kategorilere ayırıp içine nakit para koyuyorsunuz. Zarflar boşaldığında artık harcama yapamıyorsunuz! Harcama problemi olanlar için harcamaları sınırlama konusunda bunun gerçekten etkili bir yöntem olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Denemeye değer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu