Birikim

Para Biriktirirken Motive Olmak için Etkili 3 Yol

Para biriktirmeye başlamak, birikim alışkanlığı olmayan herkes için zordur. Para biriktirmeye başladıktan sonra bile her şey tamamen bitmiyor. Başlanan işi bitirmek ve birikim hedefine ulaşılana kadar para biriktirmeye devam etmek de birikim yapmaya başlamak kadar önemlidir.

Daha önce birçok kez karşılaştım. Bir şekilde para biriktirmeye ikna olunsa bile bir süre sonra bunun devamını getirmekte pek çok kişi güçlük çekiyor. Nasılsa yine biriktiririm, istediğim hedefe ulaşamayacağım ya da biriktiremiyorum işte ne yapayım gibi negatif düşünceler yolu tamamlamamıza engel oluyor.

Bu yayında birikime başlamanızı ve daha da önemlisi hedefe ulaşana kadar birikim yapmaya devam etmenizi engelleyecek negatif düşüncelerden nasıl uzak duracağınızı ve nasıl motivasyon sağlayabileceğiniz konusunda bazı fikirler paylaşacağım.

Kendinizi onurlandırın

Dünyaca ünlü yaşam koçu Maria Nemeth, “her gece uyumadan hemen önce hayatınızda sahip olduğunuz ve sahip olmaktan mutluluk duyduğunuz üç şeyi bir kâğıda yazın, bu üç şeyden ilk ikisi sahip olduğunuz parayla yapabildikleriniz olsun. Bunu iki hafta boyunca yazın” diyor. Bu yöntem kendinizi onurlandırmanızın en iyi yoludur.

Şu anda paranızla yapabildiğiniz bir şeyler olmalı. En azından evinizin kirasını, faturalarınızı ödemek veya herhangi bir şey. Mutlaka paranızla yapabildiğiniz ve minnet duyduğunuz bir şeyler vardır. Hatırlayın. Daha fazlasını yapabilmek ve finansal hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için biraz daha paraya ihtiyacınız var. Biriktirerek elde edeceksiniz, unutmayın.

Öneri: Para Biriktiremiyorum Diyenler için Muhtemel 6 Neden

Negatif düşünenler umurunuzda olmasın

İş arkadaşlarınız, sevgiliniz, eşiniz, aile bireyleri veya herhangi bir başkasının sizi birikim hedefinizden alı koymasına izin vermeyin. Biriktirdiğiniz parayla kendi finansal hedeflerinize ulaşacaksınız ve kendi hayallerinizi gerçekleştireceksiniz.

Alacağınız son derece güzel bir otomobil veya yeni bir ev, sizin olacak. Sizi birikim hedeflerinizde negatif düşüncelerle boğanları görmezden gelin ve sadece biriktirmeye devam edin.

İlginizi çekebilir: 10 Bin Lira Para Biriktirmek için 10 Aşama

Problemi değil, çözümü düşünün

Düşük gelir, yüksek harcamalar veya mevcut borçlar her biri para biriktirme hedefinizin önündeki en büyük problemlerden biri ya da birkaçı olabilir. Fakat her birinin çözümü var. Problemleri düşünmeye devam ettiğiniz sürece çözümü bulamazsınız. Bu nedenle problemin farkına varın ve yalnızca çözüme odaklanın.

Düşük gelir için gelirlerinizi artıracak yolları düşünün, yüksek tutarlı ve bütçenizi zora sokan harcamalardan kaçınmak için tasarruf yapmayı öğrenin ve tasarruf fikirlerinden yararlanın. Varsa mevcut borçlarınızı bitirin.

Siz de negatif düşmeyi bırakın, negatif düşünmek işinizi zorlaştırıyor. Birikimlerinizle neler yapabileceğinizi ya da yapmak istediklerinizi hatırlayın ve bunları unutmayın. Problemlere değil, çözümlere odaklanın. Ortada rakamlar var, her biri gerçek, ulaşılabilir ve hayallerden oldukça uzak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu