Birikim

Para Biriktirme Yolları

Çoğu zaman sizlere en iyi para biriktirme yöntemlerine dair yazabileceğimiz maksimum noktada yazı yazmaya çalışıyoruz. Bu kez de oldukça farklı tersine düşündüren para biriktirme yolları hakkında bir yazı hazırladım. Her zaman söylediğimiz gibi iyi bir yatırıma başlamak ya da yaşamımızı kontrol ve güvence altına alabilmek adına tasarruf yapmamız, aynı zamanda bu yolla birikimlere başlamamız oldukça önemli.

Bütçe Yapın. Kısa sürede bir miktar ve uzun vadede oldukça yüksek miktarlarda para toplamak için bütçe yapmak harika bir yoldur. Bütçe yapmaya başlamak için harcamalarınızı ve giderlerinizi bir sayfa üzerine yazın. Yazdıklarınız arasında paranızın gittiği ve gideceği her harcama mutlaka yazılı olmalı. Sayfanın en üstüne de gelirinizi yazmayı unutmayın. En basit olarak gelirlerinizden harcamaları çıkarın. Bu işlem geriye kalan tutar sizin tasarruf edebileceğiniz miktarı gösterecektir. İlk bütçenizi hemen yapmaya başlayın; unutmayın ki, dev şirketlerin ve hatta devletlerin bile bütçe planları vardır.

5 Yıl Sonrasını Düşünün. Her zaman finans veya bütçe planlaması yapılırken en kolayından gelecek 5 yıl hesaba katılır. Her ne kadar şimdi uzun bir süre gibi görünse de 5 yıl sonra birikimlerinizin toplam tutarını hesaplayın. Bir otomobil, belki de bir ev! Neyin hayalini kuruyorsanız hedefi belirleyin ve her miktar tasarrufu seviye atladığınız bir oyun gibi düşünün. 5 yıl sonra kazanacaksınız!

Tersinden Bakın. Burada hep para biriktirme konularında önce faturalarınız gibi zorunlu ihtiyaçlarınız için paranızı ayırın ve arta kalan kısmı biriktirmeye çalışın dedik. Bu kez tersinden bakalım, zorunlu bir ihtiyaçmış gibi biriktireceğiniz parayı önce ayırın sonrasında zorunlu harcamalarınızı yapın. Bir de böyle denesek olmaz mı?

Parasal Kurallar Koyun. Farklı konularda bonkör olmak iyi bir insan olduğunuzu gösterir fakat parasal konularda da bonkör iseniz hemen bu davranışınızı sonlandırın ve parasal kuralları hayatınıza geçirin. Lüks harcamalar yapmayın, ekonomik harcamaları tercih edin. Kampanyaları takip edin, “fiyatı düşünce alırım” deyin, pazarlık yapın, üst sınırınızın olsun. Sanırım söyleyeceğim, CİMRİ OLUN.

Emeklilik Planı Yapın. Dürüstçe söylemek istiyorum: şimdi güzel bir işiniz olabilir, çalışabileceğiniz binlerce farklı iş olabilir ama yaşlılığınızı hiç düşündünüz mü? Hadi diyelim ki emekli oldunuz, emeklilik maaşları malum. Nasıl geçineceksiniz ya da emekli aylığınızla kiradan kurtulmak için bir ev aldığınızı hayal edin. Tatilleriniz içi ne harcayacaksınız? Tüm bunları düşünün. Ben düşününce erkenden birikim yapmaya başladığım için huzur duyuyorum. Yalnızca yaşlılığı düşünme bile para biriktirmek için eşsiz bir yol.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir