Birikim

Sigarayı Bırakın, Para Biriktirmeye Başlayın

Gerek kamu spotlarında gerekse de birçok alanda sigarının insan sağlığına olan zararlarından bahsedilir. Sigaranın zararlarını bildiğinize ve sigara içmemeniz gerektiğini de bildiğinize eminim.

Ama merak etmeyin, ekonomist.co‘nun konseptine daha uygun olarak bugün ben sigaranın sağlığınıza değil de; cebinize ve kişisel bütçenize getirdiği zararlardan bahsedeceğim.

Eğer siz sigara içmiyorsanız, gerçekten çok şanslısınız ama anlatacaklarımı okuyup, çevrenizde sigara içenlere anlatırsanız, bu konuda onları da bilinçlendirmiş olursunuz ve ben buna gerçekten çok sevinirim.

Sigaraya Ayrılan Ortalama Bütçe

Her yıl yaklaşık sigaraya ayırdığınız bütçe 3000 lira civarında, bunu biliyor muydunuz?

Birlikte hesaplayalım; ortalama bir sigara paketi ücretine 8 lira diyelim, daha yüksek fiyata satılan sigaralarda yok değil. Günde bir paketten ayda 224 lira para, yılda 2688 lira para eder.

Yıllık değil de aylık olarak harcadığınız sigara parasıyla örneğin, Bireysel Emeklilik Sistemi‘ne katılsanız devlet katkısıyla beraber 20 yılda yaklaşık 162 bin lira birikim elde etmiş olursunuz. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. BES’i örnek olarak verdim, aylık sigaraya ayırdığınız parayı altın gibi çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirdiğinizde de aynı rakamları elde etmeniz mümkün olacaktır. Mesela aynı parayla 14 adet çeyrek altın alabilirsiniz.

Sigarayı Bırakarak Elde Edebileceğiniz Diğer Şeyler

Gerçekten inanılmaz geliyor ama insan sigaraya ayırdığı bütçeyi aylık veya yıllık dönemlerde değerlendirdiğinde yapamayacağı hiçbir şey neredeyse yok.

Yine aynı örnekten devam edelim. Yılda 2688 lirayı sigaraya harcamadığınızı, paranızın kül olmadığını var sayalım. Bu durumda neler yapabiliyorsunuz?

  • Evinizin yıllık elektrik, su gibi faturalarını ödeyebiliyorsunuz.
  • Ailenizle son derece lüks bir otelde yaz tatili yapabiliyorsunuz.
  • Beyaz eşyalarınızı, mobilyalarınızı yenileyebiliyorsunuz.
  • Giyim, televizyon, bilgisayar gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.
  • Eğer çocuğunuz varsa bir yıllık eğitim masraflarını da karşılamanız mümkün oluyor.

Hatta ev, araba dahi alabiliyorsunuz. Eğer 20 yıldır sigara içiyorsanız, ortalama 50 – 60 bin lira kaybettiniz demektir. Hele ki, aynı evin içinde birden fazla kişi sigara içiyorsa nereden baksanız 100 – 150 bin lira duman olmuş demektir. Bu miktarla ev alınabilir veya bu para hayalinizdeki ev için başlangıç ödeneği oluşturabilirdi.

Hiçbir zaman geç değil, sigarayı bırakın. Para biriktirmeye başlayın. Hem sağlığınızın hemde paranızın kül olmasına izin vermeyin.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir