Kişisel Finans

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

Kendinizi borçlandırmak sizin elinizdeydi, büyük ihtimalle borçlarınızla doğmadınız. Bu sebeple borçlarınızı kapatmak da sizin elinizde.

Uygulayacağınız bazı yöntemler sayesinde borçlarınızdan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, bir plan.

Kısa bir borçlanma hikayesi…

Stres bir tarafa olsun, borçlarım her geçen gün eklenen faizlerle önününe geçilemeyecek bir sorun olmaya başlamış, yaşamsal ihtiyaçlarım için zorunlu giderlerim için de büyük tehdit oluşturmaya başlamıştı.

Düşününce, borçlanan bendim. Kendim bu duruma sebep olmuştum ve yalnızca kendim bu borç sorununu çözebilirdim. Nitekim uyguladığım borç kapatma planı sayesinde de başarılı oldum.

Borç Kapatma Planı

Bu yazıda borç kapatma planını nasıl yapabileceğinizi, planı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tecrübelerime dayanarak paylaşmak istiyorum.

Borçların Nereden Geldiğini Bulun

Başlamanız gereken ilk adım borçların nereden geldiğini bulmaktır. Sahip olduğumuz borçlar sebepsiz değil ve her birinin başlangıç noktası var. En başta bu noktaya dönerek, durum analizi yapın. Gelecekte aynı hatalara düşmemeniz için sebep-sonuç ilişkisi kurmanız faydalı olacaktır.

Acil Durum Finans Planı Oluşturun

Kişisel finans planı genelde gereksiz harcamalardan kaçınmanız, tasarruf etmeniz ve birikim elde etmenize olanak sağlar. Fakat, borçlanma durumunda kişisel finans planı size pek de yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle, başka bir acil durum finans planı oluşturmanız gerekecek.

Boş bir sayfaya gelirleriniz ve borçlarınızın yer aldığı tutarları yazmakla başlayın. Her ay mutlaka ödemeniz gereken, ev kirası, elektrik, su gibi yaşamsal ihtiyaçlar için zorunlu harcamalarınızı gelirlerinizden çıkarın. Gelirinizden arta kalan kısımla aylık borç ödemelerinizi karşılaştırın.

Acil Durum Finans Planı Örneği
Acil Durum Finans Planı Örneği

Örnekte yer aldığı gibi gelir, gider ve borçlarınızı hesaplamanız her ay ne kadar geliriniz ve gideriniz olduğunu, ne kadar borcunuzun olduğunu ortaya çıkararak görmenizi sağlayacaktır. Borçlarınızı kapatmak için bu analizi yapmanız şart. Sizin gelir ve giderleriniz farklı olacağından dolayı daha farklı sonuçlarla karşılaşacaksınız, bu sebeple alt başlıktan devam edelim.

Harcama Yasakları Oluşturun ve Uygulayın

Ben örnek olarak hazırladığım acil durum planında aylık gelirimden zorunlu ihtiyaçlarımı çıkarıp, arta kalan gelirimden de borcumu düştüm. Gördüğünüz gibi hesabım 240 TL eksi verdi. Bu hesaba göre aylık borçlarımın bir kısmını hala ödeyemiyorum.

Peki bu ne demek oluyor?

Artık harcamaları kısma zamanı geldi ve şimdi bazı finansal yasakların zamanı. Örneğin, bu aşamada artık kredi kartı kullanmak yok, nakit ya da başka bir şekilde borçlanmak hiç yok. Borçları kapatana kadar kredi kartı yasak ve bundan sonra yapılacak her harcama için iki defa düşünme vakti geldi.

Böyle bir durumla karşılaştığınız anda sizde en kolay harcama yapabildiğiniz araç olan kredi kartınızdan uzak durun. Harcama yaparken bir değil iki defa düşünün. Zorunlu giderleriniz için tasarrufa yönelin, daha az elektrik, su tüketimi yapmaya çalışın. Gıda gibi olmazsa olmaz harcamalar için market indirimlerini takip edin. Otomobil yerine, bir süre toplu taşıma araçlarını kullanın. Zaruri harcamalarda bulunmayın. Yani, tam donanımlı bir şekilde borçlarınıza meydan okuyun. Gelirinizden arta kalan kısmı daha fazla arttırın ve borçlarınızı daha kısa sürede kapatmaya odaklanın.

Borçlarınız Konusunda Samimi Olun

Borçlarınız konusunda en başta kendinize samimi olmanız, çözüm üretmenizi kolaylaştıracaktır. Ortada bir borç varsa şu anda tek çözüm sizsiniz, bunu unutmayın.

Öte yandan şurada benzer şekilde kredi kartı borçlularına verilen tavsiyeler de kurumla direkt temastan bahsediliyor. Aynı şekilde eğer kredi kartı kartı borcunuz bulunuyorsa ve ödemelerinizde sorun yaşıyorsanız, bankanın müşteri temsilcisine bu durumu bildirmeniz ve bu konuda samimi olmanız ödemeleriniz konusunda ekstra avantajlar sağlayacaktır. Aynı şekilde şahıslara karşı bulunan borçlarınız içinde iletişime geçerek ek süre istemeniz sizi güvenilir göstererek borç kapatma sürecindeki stres halini hafifletecektir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Kendinizi borçlandırmak sizin elinizdeydi, büyük ihtimalle borçlarınızla doğmadınız. Bu sebeple borçlarınızı kapatmak da sizin elinizde. Bunu okuduktan sonra direk sayfayı kapattım neden? Çünkü bunu zaten ben yaptım başarılı olmadım ki ben bu sayfaya gelme isteğim oldu o yüzden geçerli bir makale olması gerek.

 2. merhaba ben bu dediklerinizi harfiyen yapıyorum evliyim eşim ve ben toplamda 6.000 tl gelirimiz var. 8 ay önce toplam borcumuz 98.000 iken her ay düzenli olarak 8 kalemde aylık 5.000 tl ödeme yaptığımız halde hala 90bin civarında seyretmekte borcumuz. anlamadığım bişe var? sorun nedir? bilmiyorum.. sitede yatırım ve borç üzerine bütün yazılarınızı tavsiyelerinizi tek tek okudum ve yarından tezi yok daha detaylı şekilde milyonerlerin dediklerini uygulamaya başlayacağım sonucu da buraya yazacağım .. sizinde bana verebileceğiniz tavsiye varsa memnun olurum.. tekrar görüşmek üzere..

  1. Merhaba, öncelikle yazılarımızı okuduğunuz ve ilgi gösterdiğiniz için biz size teşekkür ederiz. Dönemler halinde borçlanma üzerine yazılar yazmaya devam edeceğiz. Sizin yüksek tutarda bir borcunuz olsa da toplam aylık geliriniz Türkiye ortalamasının üzerinde ve bu açıdan şanslısınız. Daha fazla borç ödemesi yapmanın en temel adamı tasarruftur. Bunu zaten bildiğinizi ve hatta bazı tasarruf yollarını uyguladığınızı düşünüyoruz fakat gözden kaçırmış olabileceğiniz farklı yollar olabilir. Ne kadar fazla tasarruf yaparsanız, borçlarınızı o kadar kısa sürede bitirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca ek olarak şu yayını da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz: https://konupara.com/kisisel-finans/borclarinizi-bitirin-8029/ Biz bu konularda sizlere daha fazla fikir vermek için yazmaya devam edeceğiz.

 3. Bu arada Allah borcu olan herkesin yardımcısı olsun tez zamanda daha dikkatli olarak borçlarımızı ödeyebilelim..

 4. Teşekkür ederim. Harcamalarımı azaltmam gerektiğini zaten biliyorum ama bu konuda böyle yazılan yazılarla sanki arkadaşıma danışıyormuşum gibi hissettim. Daha dikkatli olursam inanıyorum ki borçları kapatmak benim için daha kolay olacak.

 5. Haline şükretmelisin senin kadar borcum olsa emin ol dişimi sıkar kapatırdım. Biraz çaba sarfedersen borcunu kapatabileceğini düşünüyorum arkadaşım canını çok sıkma sadece çaba göster.

 6. Harcamalarını daha da azaltacak yöntemler geliştir bence. Eğer bekarsan 500 TL ev kirası ödemek yerine biraz birikim yapmak için ve rahata çıkmak için kirası daha düşük bi eve taşınabilirsin. Yaşam koşullarına bağlı.

 7. üç öğün yiyorsan 1 öğün ye bak nasıl kapanacak borcun aynı dert bendede var kapatmak için herşeyi yapıyorum herşeyi derken kendimden kısıyorum harcamalardan

 8. Merhaba, harcama sorununu çözmeniz için en iyi yol, kişisel finans planı hazırlamanız olacaktır. Hazırladığınız kişisel finans planı son derece kapsamlı olmalı. Örneğin, faturalar, yol ücreti gibi giderlerinizi kaba taslak yazmışsınız, tüm bunları kişisel finans planı yaparak analiz edin. Harcamalarınızı azaltabileceğiniz en düşük seviyeye geriletin. Öte yandan kredi kartı borcunuzun tamamını tek seferde kapatmak yerine bir süre bütçenizi rahatlatabilmek amacıyla yalnızca asgari ödeme yapabilirsiniz.

  Danışmak istediğiniz farklı konular olursa tekrar yazabilirsiniz.

 9. Size komik gelecek belki ama yaklaşık iki ayrı kredi kartına 1000 TL borcum var. Kapatamıyorum kaptıp mecbur kalıp yine harcıyorum ben yardımcı olabilir misiniz? en azından bana fikir verin. Siz olsanız nasıl çözerdiniz bu sorunu. borçların nereden geldiğini söyledim mecbur kalıp yine harcıyorum çünkü. harcama yasağı demişsiniz harcamıyorum yani son 1 yıldır üstüme kıyafet bile almıyorum ben. yasak içindeyim zaten. aylık 1900 tl maaş alıyorum. kira 500 tl faturalar, ihtiyaçlar, yol parası derken 300 tl gidiyor geri kalıyor 1000 tl kartlarımı kapatıyorum ay sonu yine borç yine borç. önerilerinizi bekliyorum.

 10. Hiç birşey yapmamaktan iyidir arkadaşlar benim borcum var yazıyı da çok beğendim en azından aklımdan bi hesap yaptım nereden nereye ödeyecek gücüm olmasada en kısa sürede bu borçtan kurtulacağım

  1. Merhaba, iş kurmak için KOSGEB desteklerine başvuru yapabilirsiniz fakat ödemeleri önce kendiniz yapmalısınız. KOSGEB hibe desteğinde daha sonradan geri ödeme yapmaktadır.

   Daha detaylı bilgi için KOSGEB Birimlerine danışabilir, farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 11. Keşke borç kapama işi anlattığınız kadar kolay olabilseydi. Gerçekler böyle değil. Kazancım belli borcum belli nasıl borç yaptığıma gelince mecbur kaldım detaylandırmak istemiyorum ama o kadar basit değil yani. ha kimisine yardımı dokunacaktır anlattıklarınızın bana dokunmaz bile

 12. Benimde bir miktar borcum ama öyle kolay kapanacak gibi değil aylık gelirimi epey bi aşıyor. Ödemezsem hacizlik durumum dahi var. Bu yazıyla bende Bahsettiğiniz Türden plan Yaptım nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Yine de yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu