Kişisel Finans

Borç Para Arıyorum, Bulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çoğu zaman hayat hiç beklenmedik sorunları beraberinde getirir. Bazen sadece geçinmek için borç para bulmanız gerekir. Bazen de yeni bir işe başlarsınız ve ilk maaşınızın hesaba geçmesini biraz daha beklemeniz gerekir ya da çamaşır makineniz bozulur ve acilen yeni bir tane almanız gerekebilir.

Bunlar her zaman olur ve bu durumlara kaşı hazırlıklı olmamanız zor olabilir. Çünkü borç para bulmak kolay değildir ve borç para veren hayırseverler ne yazık ki kimsenin kapısında beklemezler. Herkes o kadar da şanslı değildir. Bu nedenle bazen kendi kendinize bir çözüm yolu bulmanız gerekebilir.

Peki, acil bir durumda para nasıl bulunur? Borç para arıyorum diyorsanız, denemenizde fayda olacağını düşündüğümüz bazı yolları sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu yollar arasında bankadan kredi almak, nakit avans kullanmak, aile ya da yakın arkadaşlardan borç para istemek gibi seçenekler yer alıyor.

1. Banka Kredileri

Kimsenin kapısını çalmanız gerekmeyeceği için bankalardan kredi almak en iyi borç bulma yöntemleri arasındadır. Ancak, bankalardan kredi almak için birtakım şartlar bulunur. Bu şartları tamamen sağlayabilirseniz talep ettiğiniz borç tutarının tamamını veya şartları kısmen sağlarsanız da talep tutarın bir bölümünü bulabilirsiniz.

Sabit bir aylık geliriniz varsa ve kredi notunuz iyi seviyedeyse uygun faiz oranlarına sahip bir ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin ING, geri ödemeleri zamanında yapmanız halinde aylık %0,94 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi veriyor. Öte yandan, kredi geri ödemelerini üç ay erteleme yapabildiğiniz seçenekler de sunuyor.

Sadece çok kısa bir süre için borç para bulmanız gerekiyorsa ertelemeli ihtiyaç kredilerini kullanmanız da çok iyi bir fikir olabilir. Yapı Kredi, üç ay ötelemeli bireysel ihtiyaç kredisi veren bazı bankalardan yalnızca biri. Pek çok banka bu tür ertelemeli kredi ürününe sahip.

Şu anda çalışmıyorsanız, ancak kredi notunuz iyi bir seviyede bulunuyorsa gelir belgesiz kredi başvurusu yapmayı da düşünebilirsiniz. Mesela QNB Finansbank’ın dijital bankacılık iştiraki olan Enpara, gelir belgesiz ihtiyaç kredisi veriyor. Ancak tabii ki kredi notunuz iyi bir seviyede değilse bu seçeneği göz ardı etmeniz gerekir.

2. Ek Hesap

Aktif olarak bir banka hesabı kullanıyorsanız veya maaş aldığınız bir banka hesabınız varsa, bir ek hesap açmayı düşünebilirsiniz. Ek hesap bir ihtiyaç kredisine göre daha kolay bir şekilde açılabilir. Elbette, yine kredi notunuzun iyi bir seviye olması önemlidir.

Hali hazırda ek hesabınız bulunuyorsa ve kredi notunuz iyi bir seviyedeyse hesabınızın limitini arttırma seçeneğini de ele alabilirsiniz. Ek hesap limitleri maaşınızın iki veya üç katı kadar ve bazen çok daha yüksek şekilde arttırılabilir. Ek hesaptan para çektiğinizde belirli bir faiz ödemeniz gerekir, ancak bu faiz oranları genelde çok yüksek değildir.

3. Kredi Kartı Nakit Avans

Kısa süreli borç para ihtiyacınızı karşılamak için kredi kartınızdan nakit avans çekebilirsiniz. Kredi kartınızdan nakit avansı tek seferde çekebileceğiniz gibi taksitli olarak da çekebilirsiniz. Taksitli nakit avans geri ödemelerde size bir hayli kolaylık sağlayabilir.

Bankaların çoğu kredi kartından nakit avans çekmeyi mümkün kılıyor. Birçoğu da taksitli nakit avans veriyor. Örneğin, Garanti BBVA Bonus kart sahiplerine hem taksitli hem de ücretsiz nakit avans kolaylığı sağlıyor.  Halkbank’a ait Paraf da bu imkânı sağlayan bankalar arasında yer alıyor.

Kredi kartınızın kullanılabilir limiti kadar nakit avans çekebilir, daha fazlasını ihtiyacınız varsa kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Kredi notu burada belirleyici bir faktör olacaktır. Çünkü kredi notunuz iyi bir seviyedeyse kredi kartı limitinizi yükseltmeniz mümkün olacaktır. Kısa süreli borç para ihtiyaçlarınız için nakit avans kullanma seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz.

4. Aile ve Yakın Arkadaşlar

Bir aile ferdinden veya yakın arkadaşınızdan borç para almak, ihtiyaç duyduğunuzda para bulmanın belki de en zor yolu gibi görünebilir, fakat her zaman en iyi seçeneklerden biridir. Sonuçta, aile veya yakın arkadaşlardan alınan para herhangi bir sözleşme gerektirmez ve geri ödemelerde faiz gibi ekstralar cebinizden çıkmaz.

Mümkünse aile ve gerçekten yakın bir ilişkiniz varsa arkadaşlarınızdan borç para almayı düşünebilirsiniz. Üstelik eğer gerçekten sizi iyi anlarlarsa talep ettiğiniz borç parayı verebilecekleri gibi bu zorlu mücadelenizde size destek bile olabilirler.

5. Diğer Seçenekler

Her zaman borç para bulmanız mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda diğer seçenekleri de düşünmeniz iyi bir fikir olabilir. Örneğin, artık ihtiyacınızın olmadığını düşündüğünüz ya da daha az ihtiyacınız olan bir şeyleri satmayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için, ikinci el alım satım sitelerini kullanabilirsiniz.

Manevi değeri yoksa altın, kolye ve bilezik gibi kıymetli metalleri de satmayı düşünebilirsiniz. Bu ilk etapta biraz zor bir karar gibi gözükebilir, ancak gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz. Ayrıca, daha farklı yollar için acil para bulma sayfamıza göz atabilirsiniz.

Son olarak, borç para almak ciddi bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Borç paraya gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınıza karar vermeniz bu nedenle oldukça önemlidir. Kendinize bazı kilit soruları sormanız işinizi kolaylaştırabilir.

  • Gerçekten borç paraya ihtiyacım var mı?
  • Bu borç parayı geri ödeyebilecek miyim?
  • Faizler için ne kadar ödeme yapacağım?
  • Kredi çekersem veya nakit avans kullanırsam geri ödeme yapabilecek miyim?
  • Kredi ya da kredi kartından çekeceğim nakit avans için faiz ödemem mantıklı mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir