Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Çok borcunuz var ve borçlarınızı nasıl ödeyip, bitirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bu yayındaki fikirlere göz atın.

Borçlarım çok ne yapmalıyım, borçlarım var ödeyemiyorum, borçlarımı nasıl öderim gibi aklınızı kurcalayan soru ve çoğunlukla da borçlarım bitmiyor gibi haklı sitemleri kısmen ortadan kaldıracak yollar var.

Geçen yılın rakamlarına göre kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyon 906 bin kişiye ulaşmıştı. Elbette rakam sadece bankalara borcu olan kişilere ait. Bir de buz dağının görünmeyen kısmı var. Yalnızca bankalara değil, eşe-dosta veya senetlerle çeşitli yerlere borcu olan kişileri de unutmamak gerekiyor.

Kendinizi yalnız hissetmeyin. Bugün üniversiteden mezun olmuş 900 binden fazla öğrencinin öğrenim kredisi borcu var. Borçla hayata atılmaya çalışan bir nesil… Hatta öğrencileri durumdan ayrıştırıp, buraya Genel Sağlık Sigortası prim borçları olan tüm vatandaşları da ekleyeyim.

Göz göre göre finansal hatalarla yapılan borçlanmaların savunulacak hiçbir yanı yok fakat ne yazık ki bir şekilde sürekli borçlanmak zorunda olduğumuzda kaçınılmaz bir gerçek. Bazen borçlanmamak gelir azlığından dolayı ne yazık ki mümkün olamıyor.

Ama sizi anlıyorum ve borçlarınız konusunda gerçekten yardımcı olmak istiyorum. Borçların her zaman bir çözümü var ve sonsuza kadar borçlarınızla yaşamak zorunda değilsiniz. Yeter ki borç sorununuzu çözebilecek ilk adımı atmaya başlayın, gerisi gerçekten kolayca gelecek.

Borçlarınızı listelemekle başlayın

İlk yapmanız gereken borçlarınızı listelemek olmalı. Zaten borçlarınızın varlığını biliyorsunuz fakat daha detaylı bir şekilde görebilmeniz ve yol alabilmeniz için listeleme yapmanız önemli. Küçük bir not kağıdının bunun için yeterli olacağından emin olabilirsiniz, sayfalarca karalama yapmanız gerekmiyor.

Listeleme de amaç toplam borçlarınızı, ödemeniz gereken aylık taksit tutarlarını ve muhtemel faizleri görmenizi sağlayacağı gibi aynı zamanda daha doğru kararlar vermenizi de sağlayacak.

Örneğin, şu şekilde bir listeleme yapmanız uygun olacaktır:

  • Ev kredisi borcum toplam 25 bin lira, aylık taksit 2 bin lira, asgari ödeme 600 lira. Ödemem gecikirse ödeyeceğim aylık toplam faiz tutarı 40 lira.
  • Kredi kartı borcum toplam 5 bin lira, aylık asgari ödeme 1500 lira. Gecikmede ödeyeceğim aylık faiz tutarı 10 lira.
  • Eşe-dosta borcum toplam 1000 lira.
  • Toplam mevcut borcum 31 bin lira.

Nereye, kime, kaç lira borcunuz varsa listeleyin. Tümünü not alın, birkaç başlık sonra işinize yarayacak.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın asgari ödeme tutarlarını ve gecikmede ödeyeceğiniz faiz bedellerini ekstre ya da bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Aylık harcamalarınızı gözden geçirin

Aylık harcamalarınızı, yani tüm giderlerinizi gözden geçirmeye başlayın. Yaptığınız gereksiz harcamalar olabilir, bu harcamaları sonlandırmaya çalışın. Acil olmayan bazı harcamalarınızı da bir süre ertelemeyi deneyin.

Harcamaları gözden geçirmenin ve gereksiz giderleri bulmanın en iyi yollarından biri kişisel bütçe planı yapmaktır. Kişisel bütçe planı oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilir. Ben işinizi kolaylaştırmak için daha önce şurada bir plan paylaşmıştım. Yanızca boşlukları doldurmanız yeterli olacak. Mutlaka inceleyin. Bütçe planı sayesinde tüm harcamalarınızı görebilir, gereksiz harcamalarınızı bulabilir ve gelir-giderleriniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Aynı zamanda aylık giderlerinizi gözden geçirdikten sonra harcamalarınıza dikkat edebileceğiniz önemli noktaları öğrenerek ve daha fazla tasarruf yaparak giderlerinizi azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Borçlarınızı ödemeye öncelik verin

Ev kirası, sağlık harcamaları, yiyecek giderleri, çocukların eğitim masrafları gibi hepimizin zorunlu ve feragat edemeyeceği bazı harcamaları var. Bu harcamalardan ziyade çok da zorunlu olmayan harcamalarınızı, borçlarınızı ödeyene kadar ertelemeye çalışın. Ertelediğiniz giderlerden kalacak tutarları borç ödemelerinizde kullanmaya çalışın.

Tasarruf için örneğin özel araç kullanıp; araç yakıtı, park ve geçiş ücretlerine daha yüksek ödemeler yapıyorsanız bir süre toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Her gider için tasarruf yapmanın birçok yolu var, bunu biliyorsunuz.

Kısacası borçlarınıza öncelik verin.

Daha fazla gelir elde edebileceğiniz yolları düşünün

Kısmen mümkün olması zor gelebilir fakat daha fazla gelir elde edebileceğiniz yolları düşünebilirsiniz. Eğer mümkün olduğunca çabuk borcunu ödemek istiyorsanız, daha fazla gelir elde edebileceğiniz alternatif yolları bulmaya çalışın. Örneğin bazı mesleklerde daha fazla mesai yapmak, daha çok ve nispeten daha az zahmetli ekstra kazanç sağlayabilir. Mesleğiniz için mümkünse daha fazla mesai yapabilirsiniz.

Bu noktada daha fazlası için yaratıcı olmanız gerekiyor. Ek işler konusunda isteksiz olabilirsiniz ama elde edeceğiniz ek gelirler borçlarınızı daha kısa sürede azaltmanızı ve ödemeleri bitirmenizi sağlayacaktır.

Borç ödeme stratejinizi oluşturun

Neredeyse bitmek üzere. Şimdi borç ödemelerinizi bitirmeye başlamak için bir strateji oluşturmanız gerekiyor.

Örnek bir borç ödeme stratejisi:

İlk maddede listelediğiniz borçları tekrar elinize alın. Yüksek faizli borçlar, düşük faizli borçlara nazaran bütçenizi daha büyük sıkıntılara sokacağından en yüksek faiz ödediğiniz borçları sıralayın ve yüksek faizli borçlarınızı ödemekle işe başlayın. Her borcunuz için toplam aylık taksitleri ödeyemiyorsanız, asgari ödeme tutarlarını ödeyin. Asgari ödeme tutarlarını düzenli olarak ödemeniz, borçlarınız için ödeyeceğiniz faizleri de düşürecektir.

Bunun dışında birden fazla bankada kredi ve kredi kartı borçlarınız bulunuyorsa, ilgili bankalarla iletişime geçerek borç erteleme seçenekleri varsa borç erteleme ihtimalini düşünebilirsiniz.

Mesela, A Bankası için 5 bin lira borcunuz, B Bankası için 3 bin lira borcunuz olsun. Her iki bankanın birinde borç erteleme seçeneği bulunuyorsa bir süreliğine daha az faiz ödemek için borcunuzu erteleyin. Erteleme yaptığınız süre zarfında arta kalan en yüksek faizli borcunuzu ödeyin, en azından bu yöntemle borcunuzu hafifletmeniz mümkün olacaktır.

Diğer yandan, eğer toplam borcunuza daha az faiz ödemenizi sağlayacaksa ve ödeme vadeleri konusunda avantajlı olacaksa alternatifler arasında borç kapatma kredilerini de düşünebilirsiniz. Yine de bunu son seçenek olarak değerlendirin, çünkü borcu borçla kapatmaya çalışmak, mevcut durumunuzda faiz ve vade avantajı sağlamayacaksa çok da akıllıca bir hareket olmayacaktır.

Borç ödeme stratejisi oluştururken başta faizi sonra da vade tercihlerinizi göz önüne alarak hareket etmeniz gerekir. Önceliğiniz daima yüksek faizli borçları kapatmaktan yana olsun. Borçlarınızı kapatmaya çalışırken, üst başlıklarda bahsettiğim adımlara da mutlaka dikkat edin. Tasarruf yapmayı öğrenin ve harcamalarınızın kontrolünü elinize alarak bütçenize ve borçlarınıza odaklanın.

Hedef koymadan bitirmeye çalışmayın

Kendinize borçlarınızı bitirme konusunda hedefler koyun. Hedef koyarsanız her şey daha kolay olur. Örneğin yüksek faizli kredi borcunuzu tam vade bitiminde, uzatmadan ödeme hedefi koyun. Bunu her borcunuz ve toplam borçlarınız için yapabilirsiniz.

Düşünün borçlarınız bittiğinde ve hatta azalmaya başladığında kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Kişisel bir finansal kriz yaşadığınızı düşünün. Eninde sonunda bu borçlarınızdan mutlaka kurtulacaksınız. Ülkelerin içine düştükleri büyük ekonomik krizler bile sonsuza kadar sürmüyor. Borçlarınız da tıpkı bu büyük krizler gibi gelip, geçecek.

Borçlarınızı listeleyin, harcamalarınızı gözden geçirerek gereksiz harcama ve ertelenebilir giderleri tespit edin, sonrasında tasarruf ve ek gelir alternatiflerini düşünerek kendinize bir ödeme stratejisi oluşturun. Her şey bu kadar.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

3 Yorum

  1. Kaşıkla zam verip kepçeyle vergi alan devlet varken borç bitmez 3 dil biliyorum yuksek lisans mezunuyum bir kurumda memurum aldığım para 3500 nasıl geçindircem 3 kişilik aileyi

  2. iyi hoşda para olmayınca yapsan ne olacak bunları yapmasan ne olacak. hadi listeledik ettik ne oluyor. bunlarda parası olana öneriler.. olmayınca nasıl tasarruf edeyim

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz