Kişisel Finans

Borçları Daha Hızlı Ödemenize Yardımcı Olacak 8 Tavsiye

Kredi kartı borcunuz, ödenmemiş taksitli harcamalarınız veya çevrenizdeki arkadaşlarınız gibi bazı kimselere borçlarınız olabilir.

Daha düşük tutarlı kredi kartı ve ödenmemiş taksitli borçlar bir yana ipotekli ev kredisi, araç kredisi borçları, öğrenim kredileri derken neredeyse birçok kişinin illaki borcu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Öneri: Borçların Çözümü, 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

Bu yazıda borçlarınızı daha hızlı bir şekilde ödemenize yardımcı olacak tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Sabırlı olun

Şu anda gecikmiş borçlarınıza faiz de ödüyor olabilirsiniz fakat yanlış bir şeyler yapmamak için sabırlı olmaya çalışın. Örneğin, mevcut borçlarınızı kapatmak için tekrar borç alma yanlışlığına düşmeyin. Borçları borçlarla kapatmak doğru değildir, borçları borçla kapatmak size ancak kısa bir zaman kazandırır. Sonrasında gelecek ek masraf ve yenilenen faizler sorununuzu tamamen çözmez. Bu nedenle borçlarınızı ödemek ve borçlarınızı bitirmek için sabırlı olun.

Disiplinli olun

Borçlandınız ve borçlarınızı bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Kurumlara ya da bireylere olan borçlarınızı göz önünde bulundurarak finansal hayatınızda disiplinli olmaya çalışın. Mesela, mevcut borçlarınız varken gereksiz yüksek ve hatta düşük tutarlı harcamalardan bile kaçının.

Yüksek faizli borçlarınıza göz atın

Bireylere olan borçlarınızdan ziyade finansal kuruluşlara ait konut kredisi, araç kredisi veya yüksek kredi kartı borçlarınız bulunuyorsa ödeme önceliğinizi yüksek faizli borçlara verin. Çünkü borcunuza eklenecek aylık faizler hem borç yükünüzü artırır hem de daha fazla ödeme yapmanıza sebep olurlar.

Yüksek faizli borçlarınıza göz atmanız ve bir liste oluşturmanız size yardımcı olabilir. Yıllık ödediğiniz faiz oranının en yüksek olduğu borcunuzu listenin en başına, en düşük faiz oranı ödediğiniz borçları da listenin sonlarına doğru yazarak sıralama yapın. Ödeme önceliğinizi yüksek faizli borçlardan yana kullanın.

Borç aldığınız kuruluşa danışın

Bazı bankalar gecikmiş ve mevcut borçların ödenmesini kolaylaştırmak için faiz oranlarında çeşitli indirimler yapabiliyorlar. Özellikle gecikmeye düşen borçlarınız varsa bankanıza danışarak ödemeleriniz karşılığında kolaylık sağlayıp, sağlamayacaklarını sorabilirsiniz. Diğer yandan ilgili kuruluşlara aylık ödemeler konusunda sıkıntı çekiyorsanız, yeni bir ödeme planı için de danışabilirsiniz.

Borçlarınızı transfer etmeyi düşünün

Birden çok finansal kuruluşa borçlarınız varsa ve ilgili kuruluşlara ödeme yapmakta zorlanıyorsanız ve size yeni bir ödeme planı sunma konusunda çekimser davranıyorlarsa bütçenize uygun olabilecek alternatif yolları deneyebilirsiniz. Örneğin, talep ettiğiniz ödeme planı ve daha düşük faiz oranı sunması koşuluyla farklı bir kuruluşa borçlarınızı transfer etmeyi düşünebilirsiniz.

Giderlerinizi azaltın

Borçları hızla ödemek için mutlaka giderlerinizi kontrol edin ve giderlerinizi azaltmaya çalışın. Kişisel bütçe planı yapmak giderlerinizi kontrol etmeniz ve giderlerinizi azaltabileceğiniz bazı yolları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Giderleriniz azaldığı takdirde borçlarınızı daha hızlı kapatmanız mümkün olacaktır.

Tasarruf yapmayı deneyin

Tasarruf yapmanın onlarca yolu var. Mesela, gıda harcamalarınız için indirimli marketleri ya da marketlere ait indirim kartlarını kullanabilirsiniz. Evinizde gereksiz yere yanan ışıkları kapatmak veya su damlayan musluğu onarmak da tasarruf yapmaya başlayabileceğiniz yollar arasındadır. Aracınızdan yakıt tasarrufu bile yapabilirsiniz. Örnekler çok. Tasarruf yapmanın diğer yollarını mutlaka keşfedin. Tasarruf yapmanız aynı zamanda doğrudan giderlerinizi de azaltmanıza yardımcı olur.

Ek gelir elde etmeyi düşünün

Çalışan bireyler için farklı bir ek iş yapmanın oldukça zor olduğu biliyorum. Bu nedenle ek gelir elde edebileceğiniz yollardan ziyade eğer işiniz için mümkünse ek gelir yaratmak için mesaiye kalmayı düşünün. Diğer yandan ek bir iş yapmak için vaktiniz varsa farklı yolları deneyerek ek gelir yaratmayı düşünebilirsiniz. Çünkü geliriniz artarsa borçlarınızı daha hızlı ödemeniz mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu