Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Geçen yıl ASPB 18 ile 24 yaş aralığında bulunan gençlere evlenebilmeleri için devlet destekli evlilik kredisi vereceklerini belirtmişti.

Üzerinden neredeyse aylar geçti yıl oldu 2015 fakat bir türlü yeni gelişmelerden haberdar olamadık. Bizde sizlere tekrardan yazımızı derleyip, toplayalım ve muhtemelen verilecek devlet destekli evlilik kredisi başvuru şartlarını tekrardan yazalım istedik.

Evlilik Kredisi, normal şartlar altında belirli bankalar tarafından ihtiyaç kredisi adı altında veriliyor. Faizleri normal olarak biraz yüksek. Evlilik kredisinin bu kredilerden farklı olarak faiz oranlarının düşük ya da hiç olmaması ve geri ödemeler konusunda daha cazip olması bekleniyor. Adı üstünde, verilen şey “kredi” olduğundan dolayı devletin desteğiyle verilecek olan bu kredinin de geri ödemeli şekilde verilecek olması bekleniyor.

Eğer bu uygulama hayata geçerse maddi imkanları kısıtlı olan ve evlenmek isteyen genç bireylerin önünde maddi anlamda bir kısıtlama bulunmayacak ve evlenmelerinin ardından avantajlı geri ödeme seçenekleriyle borçlandıkları kredi miktarını geri ödeyebilecekler. Verilecek olan evlilik kredisi şartları mevcut. Bu şartlar yine geçen yıl belirtilmişti. Bu krediye başvuru yapacak gençlerin 18 – 24 yaş aralığında olması gerekiyor, eğer bu kişiler üniversite mezunuysa yaş 26’ya kadar çıkabilecek. Şimdilik belirtilen tek şart buydu.

İlgili: 5 Adımda Evlilik Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Ayrıca bazı avantajlar var. Örneğin, alacağınız krediyi 1 yıl erteleme seçenekleriyle ödeyebiliyorsunuz. Çocuk olması durumdaysa 1 yıl daha ek erteleme seçeneği var. Yani; evli, mutlu ve çocuklu olursanız toplamda 2 yıl borç öteleme yaparak aldığınız krediyi geri ödeyebileceksiniz. Bu arada şaka bir yana, böyle bir düşünceniz olduğu için bu yazıyı okuduğunuza eminiz bu sebeple şimdiden sizlere mutlu mesut, sağlıklı ve daimi bir evlilik sürdürmenizi diliyoruz…

Yeni evlenecek gençlere daha fazla imkan sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple devlet destekli evlilik kredisi gelişmelerini sizler için yakından takip edeceğiz ve güncellemeleri aktaracağız.

Bu arada siz evlendikten sonra da sizlere desteğimiz devam edecek. Örneğin: para tasarrufu, birikim, yeni bir ev almak için öneriler ya da mevcut borçlarınızı kapatmanız için efsane tavsiyeler sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz. Tam da burada: Kişisel Finans. Bizi okumaya devam edin.

Peki siz, devlet destekli evlilik kredisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce faydalı olacak mı veya ne gibi avantajlar sunmasını isterdiniz? Yorumlarınızı yazın, ilgililere ulaştıralım…

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu