Dünya Ülkeleri ve Türkiye’de Taksi Ücretleri

21.01.2022

İsviçre merkezli finans kuruluşu UBS, 2015 yılı için yayımladığı “Fiyatlar ve Kazançlar” raporunda ülkelerin şehirlerine göre taksiyle yapılacak 3 mil yani yaklaşık 5 km yolcuğun kaç dolar olduğunu açıkladı.

Rapora göre 5 km yolculuk için en yüksek taksi tarifesi Norveç’in Oslo kentinde alınıyor. Oslo’da taksilerle 5 km yolculuk yapmanın bedeli 32 dolar. Dünyada en ucuz taksi yolculuğu ise Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılıyor, 5 km yolculuğun tutarı 1.54 dolar. İstanbul’da taksiyle yolculuğun bedeli ise aynı km üzerinden 5.66 dolar yani yaklaşık 16 lira. İstanbul’da taksilerin taksimetre açılış ücretinin 3,20 lira olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Türkiye’de bazı şehirlere göre taksimetre açılış ve yolcuk ücretleri

Türkiye’deki bazı büyükşehirlerin taksi tarife ücretlerine bakacak olursak, Muğla’da taksimetre açılış ücreti ve 100 mt. başına yolculuk ücretinin İstanbul gibi şehirleri bile geride bıraktığını söyleyebiliriz. Elbette Muğla’da Bodrum faktörünün fiyatları etkilediğini unutmamak gerekiyor.

İstanbul

Taksimetre açılış : 3.2 TL

Taksi ücreti : 0.2 TL / 100 mt.

Ankara

Taksimetre açılış : 2.7 TL

Taksi ücreti : 0.24 TL / 100 mt.

İzmir

Taksimetre açılış : 3 TL

Taksi ücreti : 0.245 TL / 100 mt.

Antalya

Taksimetre açılış : 2.3 TL

Taksi ücreti : 0.25 TL / 100 mt.

Bursa

Taksimetre açılış : 2.9 TL

Taksi ücreti : 0.25 TL / 100 mt.

Muğla

Taksimetre açılış : 4 TL
Taksi ücreti : 0.45 TL / 100 mt.

Dünya şehirlerine göre taksi ücret ve tarifeleri

UBS raporundan  derleme yapan Statista dünya şehirlerinde 3 mil/5 km yolculuğa göre taksi ücretlerinin ne kadar olduğunu güzel bir grafikle anlatmış. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Dünya şehirlerinde taksi ücretleri - Kaynak: Statista

Dünya şehirlerinde taksi ücretleri – Kaynak: Statista

İpucu: Taksiyle Yolculuk Ücretlerini Hesaplayın

Herhangi bir yerden belirlediğiniz bir yere taksiyle gitmeyi düşünüyor ve kaç lira ödemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, web tabanlı hesaplama araçlarını kullanarak ödemeniz gereken yaklaşık tutarları hesaplayabilir ve bütçenize göre hareket edebilirsiniz.

Örneğin, Türkiye’de arama motorlarından “taksi ücreti hesaplama” kelimeleriyle arama yaptığınızda birçok hesaplama aracıyla karşılaşacaksınız. Çıkan sonuçlardan herhangi birine giriş yaptığınızda bulunduğunuz bölgeyi ve gitmek istediğiniz yeri seçmeniz gerekecek, ardından sonuca ulaşacaksınız. Hesaplama sonucuyla güncel taksimetre açılış ve metre başına ödemeniz gereken yaklaşık tutarı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Aynı hesaplamayı yurtdışında da benzer web tabanlı araçlardan yapmanız mümkün.

YORUMLAR

 1. crvat dedi ki:

  Norveç 32 dolar 10 cent şaka gibi gelsede ona göre kazanıyorlar orda insanın Norveç’e yerleşip taksicilik yapası geliyor yemin ederim

 2. Özen Beyrut dedi ki:

  Genellersek Türkiye’de fiyatlar yüksek değil ama gelişmekte olan ülkeler arasında genellersek bir şey diyemiyorum..

 3. Burhan dedi ki:

  New York taksi ücretleriyle Los Angeles ücretleri arasında daha fazla fark var. Geçen yıl Los Angeles’a gitmiştim sadece taksi her şey çok pahallı. San Francisco için de aynı şey geçerli.

  1. yeliz dedi ki:

   NYC taksicilerinin kaba olduğunu da ben ekleyeyim. Orada da pahallı hemde taksiciler kaba sanki bedava götürüyorlarmış gibi..

  2. umut dedi ki:

   Türkiye’de kısa mesafe git asıl saygısızlığı o zaman gör :) adamın bacağını kırar eline verirler