Dünya Ülkeleri ve Türkiye’de Taksi Ücretleri

İsviçre merkezli finans kuruluşu UBS, 2015 yılı için yayımladığı “Fiyatlar ve Kazançlar” raporunda ülkelerin şehirlerine göre taksiyle yapılacak 3 mil yani yaklaşık 5 km yolcuğun kaç dolar olduğunu açıkladı.

Rapora göre 5 km yolculuk için en yüksek taksi tarifesi Norveç’in Oslo kentinde alınıyor. Oslo’da taksilerle 5 km yolculuk yapmanın bedeli 32 dolar. Dünyada en ucuz taksi yolculuğu ise Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılıyor, 5 km yolculuğun tutarı 1.54 dolar. İstanbul’da taksiyle yolculuğun bedeli ise aynı km üzerinden 5.66 dolar yani yaklaşık 16 lira. İstanbul’da taksilerin taksimetre açılış ücretinin 3,20 lira olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Türkiye’de bazı şehirlere göre taksimetre açılış ve yolcuk ücretleri

Türkiye’deki bazı büyükşehirlerin taksi tarife ücretlerine bakacak olursak, Muğla’da taksimetre açılış ücreti ve 100 mt. başına yolculuk ücretinin İstanbul gibi şehirleri bile geride bıraktığını söyleyebiliriz. Elbette Muğla’da Bodrum faktörünün fiyatları etkilediğini unutmamak gerekiyor.

İstanbul

Taksimetre açılış : 3.2 TL

Taksi ücreti : 0.2 TL / 100 mt.

Ankara

Taksimetre açılış : 2.7 TL

Taksi ücreti : 0.24 TL / 100 mt.

İzmir

Taksimetre açılış : 3 TL

Taksi ücreti : 0.245 TL / 100 mt.

Antalya

Taksimetre açılış : 2.3 TL

Taksi ücreti : 0.25 TL / 100 mt.

Bursa

Taksimetre açılış : 2.9 TL

Taksi ücreti : 0.25 TL / 100 mt.

Muğla

Taksimetre açılış : 4 TL
Taksi ücreti : 0.45 TL / 100 mt.

Dünya şehirlerine göre taksi ücret ve tarifeleri

UBS raporundan  derleme yapan Statista dünya şehirlerinde 3 mil/5 km yolculuğa göre taksi ücretlerinin ne kadar olduğunu güzel bir grafikle anlatmış. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Dünya şehirlerinde taksi ücretleri - Kaynak: Statista
Dünya şehirlerinde taksi ücretleri – Kaynak: Statista

İpucu: Taksiyle Yolculuk Ücretlerini Hesaplayın

Herhangi bir yerden belirlediğiniz bir yere taksiyle gitmeyi düşünüyor ve kaç lira ödemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, web tabanlı hesaplama araçlarını kullanarak ödemeniz gereken yaklaşık tutarları hesaplayabilir ve bütçenize göre hareket edebilirsiniz.

Örneğin, Türkiye’de arama motorlarından “taksi ücreti hesaplama” kelimeleriyle arama yaptığınızda birçok hesaplama aracıyla karşılaşacaksınız. Çıkan sonuçlardan herhangi birine giriş yaptığınızda bulunduğunuz bölgeyi ve gitmek istediğiniz yeri seçmeniz gerekecek, ardından sonuca ulaşacaksınız. Hesaplama sonucuyla güncel taksimetre açılış ve metre başına ödemeniz gereken yaklaşık tutarı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Aynı hesaplamayı yurtdışında da benzer web tabanlı araçlardan yapmanız mümkün.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu