Kişisel Finans

Ekonomi ve Finans Öğrenmek İçin 6 Pratik Yöntem

Ekonomi ve finans öğrenmek, özellikle krizler ortaya çıktığında birçok insanın gerçekleştirmek istediği bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü hem ekonomi hem de finans bilgisi para, bütçe yönetimi ve yatırımlar gibi pek çok konuyu ilgilendiriyor.

Güzel haber şu ki, ekonomi ve finans öğrenmek için herhangi bir üniversitenin ilgili bölümünü okumanız gerekmiyor. Konu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmasanız bile, sıfırdan ekonomi ve finans öğrenmek için kendi kendinizi eğitmeye başlayabilirsiniz.

Finans ve ekonomi öğrenmek istiyorum diyorsanız ancak öğrenmeye nereden başlanır bilmiyorsanız, bunu yapmanın bazı yollarını sizler için bir araya getirdik. İşte ekonomi ve finans öğrenmenin en iyi yolları.

1. Web Siteleri

Ekonomi ve finans hakkında içeriklerin yer aldığı sayısız web sitesi bulunuyor. Ancak tabii, bu web siteleri arasından en iyileri seçebilmeniz gerekiyor, özellikle de öğrenmeye sıfırdan başlıyorsanız.

İlk etapta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan Herkes İçin Ekonomi web sitesi bir yerlerden başlamanız için ideal bir seçenek olabilir. Çünkü Herkes İçin Ekonomi, gerek yazı içerikleri gerekse de video içeriklerle en temel kavramları anlaşılır bir şekilde anlatıyor. Bu sitede, genel ekonomiden para politikalarına kadar birtakım temel bilgileri yazı ve video içerik formatları ile öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak Investing Türkiye, Bigpara ve Mynet Finans gibi belli başlı web sitesi içeriklerini takip edebilirsiniz. Bu sitelerde göreceğiniz ekonomi, finans haberleri ve analizler öğrendiğiniz bilgileri pekiştirme veya yorumlama konusunda pratik yapmanıza yardımcı olabilir.

2. Gazeteler

Şimdiye kadar satın aldığınız gazetelerin ekonomi sayfalarını atlamak gibi bir yanlışlık yapıyorsanız, buna hemen şimdi son vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü gazetelerin ekonomi sayfaları tıpkı web siteleri gibi öğrendiklerinizi pekiştirme ve yorumlama konusunda önemli bir etkiye neden olacaktır.

Neredeyse tüm gazetelerde ekonomi ve finansa ilişkin birkaç sayfa içerik bulunuyor. Okuduğunuz mevcut gazetelerin bu sayfalarına göz atmayı ihmal etmemelisiniz. Öte yandan doğrudan ekonomi ve finans içeriklerine sahip olan bir gazete okumayı planlıyorsanız, yalnızca bu içeriklere sahip olan Dünya Gazetesi ihtiyacınızı karşılamakta yeterli olabilir.

3. Dergiler

Öğrenmenin en iyi yolu okumaktan geçer. Ekonomi ve finans hakkında ne kadar çok okursanız, bilgilerinizi o denli artırabilirsiniz. Böylelikle de edindiğiniz bilgileri yorumlara dökebilir ve pratikte kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekonomi ve finansı öğrenmenin en iyi yollarından biri de dergilerden geçer. Abone olup veya satın alıp okuyabileceğiniz çok sayıda ekonomi ve finans dergileri bulunuyor. Bağlantıdaki derlememizde birçok ekonomi ve finans içerikli dergiyi inceledik. Kendinize en uygun dergi veya dergileri seçerek her birini okumaya başlayabilirsiniz.

4. Kitaplar

Ekonomi ve finans öğrenmek için elbette web siteleri, gazeteler veya dergiler hemen herkes için yeterli gelmeyecektir. Çünkü bilgilerin zamanla derinleştirilmesi ve çok daha fazlasının öğrenilmesi elzem olup son derece gerekli bir hale gelecektir.

Neyse ki, ekonomi ve finansa ilgi duyan ve biraz zamanı olan herkesin okuyabileceği, konuyu daha iyi anlamayı sağlayacak bir sürü kitap var. Örneğin, yeni başlayanlar için ekonomi kitapları listemiz bu kapsamda göz ardı edilmemesi gereken iyi bir başlangıç yeri olacaktır.

Diğer yandan, finans bilgisini derinleştirip yatırımlarda kullanmak isteyenler de olabilir. Hatta belki de tek amaç budur. Eğer öyleyse bu durumda yeni başlayanlar için hazırladığımız yatırım kitapları derlememiz de bir hayli iş görecektir.

5. Eğitimler

İyi ve kapsamlı bir öğrenme gerçekleştirmek için eğitimlerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, Udemy isimli online kurs sitesi aracılığıyla ekonomi ya da finans üzerine hazırlanmış eğitimlere katılabilirsiniz. Belirli bir ücreti olan bu eğitimlere ulaşmak için site üzerinden “ekonomi” veya “finans” şeklinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

Üniversiteler de herkesin katılımına açık çeşitli eğitim programları düzenliyor. Bu eğitimler bazen internet ortamında gerçekleştirilirken kimi zaman yüz yüze yapılabiliyor. Üstelik bu tür eğitim programlarını tamamlamanız halinde sertifika almaya da hak kazanabiliyorsunuz. Bu da edindiğiniz bilgilerin iyi bir tescili olabilir. Hatta aldığınız sertifikaları kariyeriniz için de kullanmanız mümkün olabilir.

Ücretsiz eğitimler için Khan Academy online eğitim platformundan da yararlanabilirsiniz. Khan Academy, ekonomi ve finans alanlarında bir dizi sınav ve video dersi sunuyor. Eğitimleri incelemek için buradaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizi derinleştirmek için platformdaki matematik, olasılık ve istatistik derslerine de göz atmayı düşünebilirsiniz.

6. YouTube

Günümüzün en çok ziyaret edilen video içerik platformu konumunda bulunan YouTube, ekonomi ve finans üzerine yayınları takip edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

YouTube’da Atilla Yeşilada, Murat Muratoğlu ve Evren Devrim Zelyut gibi başarılı ekonomistler, köşe yazarları ve analistler içerik oluşturuyor. Bir takip listesi arıyorsanız YouTube ekonomi kanalları listemize bakabilirsiniz. Bu listede ekonomi ve finans üzerine içerik oluşturup izleyicilerinden beğeni toplayan kanalları bir araya getirmiştik.

Ekonomi ve finans öğrenmek gibi bir planınız varsa bu pratik yöntemleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Böylece hem ekonomi hem de finans hakkında temel bilgilere sahip olup yorumlama ve bilgilerinizi pratiğe dökme becerinizi geliştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu