Kişisel Finans

Ekonomik Durgunlukta Yapmamanız Gereken 3 Şey

Yavaşlama eğiliminin sürdüğü veya tamamen durgunluk halinin olduğu bir ekonomide, harcamaları izlemek ve finansal hedeflerinizi tehlikeye atması muhtemel aşırı riskleri almamak yapılabileceklerin en iyisidir.

Bu durumdaki ekonomilerde fiyatlar ve işsizlik oranlarında hızlı bir artış söz konusu olur. Aşağıda, durgunluk dönemlerinde herkesin kaçınması gereken dikkate değer en önemli risklerden bazıları yer almaktadır.

Borçlanmak

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi veya yüksek limitle kredi kartı kullanımı yoluyla yeni bir borca girmek, aylık ödemeleri karşılayacak ve birikim yapmanızı sağlayacak iyi dönemlerde sorun olmayacaktır.

Ancak ekonominin kötü olduğu dönemlerde, işsizlik gibi bir dizi olumsuzluğu içeren faktörler meydana gelir. Bunlar olduğu takdirde, mevcut birikimleriniz erirken bir önceki işinizden daha az maaş alabileceğiniz farklı işlere başvurmanız gerekebilir.

Kısacası, finansal denkleminize borç eklemeyi düşünüyorsanız, işsiz kalma veya gelirlerinizin herhangi bir nedenle kesilmesi ihtimalinin finansal durumunuzu daha da zorlaştıracağını anlamanız gerekir.

En iyi senaryolarda bile durgunluk ortamında borçlanmanın getireceği risklerin farkında olmak ve bu hususa dikkatle yaklaşmak önemlidir.

İşi sağlama almamak

Ekonomide durgunluğun yaşandığı dönemlerde, büyük şirketlerin dahi mali baskılar altına girip, giderlerini ellerinden geldiği ölçüde azaltmak zorunda kalacaklarını anlamak önemlidir. Bu sizin için işten ayrılmak anlamına da gelebilir.

Ekonomideki durgunluk sırasında işler bu denli kontrol edilemez hale geldiğinden çalışanların, işverenlerinin kendileri hakkında olumlu görüşlere sahip olduğundan emin olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerekir.

İşlerleri zamanında yetiştirmek, geç kalmamak ve her zaman birinci sınıf bir iş çıkarmak, işinize devam edeceğinize dair garanti sağlamasa da bunları yapmak şansınızı her zaman artırır.

Yatırımlarda risk almak

Durgunluk dönemlerinde ekonomik etkinlik zayıflar ve bu, ekonomik etkinlik normale dönene kadar devam eder. Böyle durumlarda güvenli yatırım yapmanın en ideal yolu ekonomik gidişatı anlamaktan geçer.

Fakat ekonominin yavaşladığı hallerde genellikle yatırımlar da yavaşlar ve bir durgunluk sırasında yatırımlar için risk almak çok doğru olmayabilir. Bu nedenle yatırımların riski son derece iyi hesaplanmalı ve ekonomideki gidişata göre planlama yapılmalıdır.

Kısaca ekonomik bir durgunluk döneminde harcamalara ve bütçelemeye daha fazla dikkat etmeniz ve gereksiz riskler almaktan kaçınmanız son derece önemlidir. (Ayrıca bkz. “Bir Sonraki Krize Hazır Olmanız için 5 Yol.”)

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir