Kişisel Finans

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Farkı

Altın birikimi yapan bireysel yatırımcılar eski ve yeni tarihli altın bozdurma eylemi arasındaki farkları merak ediyor. Yazımda altının tarihleri ve bozdurma fiyatı arasındaki farklara ve detaylara değineceğim.

Öncelikle durumun daha net anlaşılabilmesi açısından birkaç tanımla anlatıma başlamak istiyorum.

Eski Tarihli Altın Nedir?

Şu anda bulunduğumuz yılı dahil etmemekle birlikte geçmiş yıllarda üretilen ve satışa çıkarılan altınlara eski tarihli altın adı veriliyor. Eski tarihli altınlar, yeni tarihli altınlara göre piyasalarda, güncel piyasa fiyatından yaklaşık olarak 4-5 Türk lirası daha ucuza satılmaktadır.

Yeni Tarihli Altın Nedir?

Bulunduğumuz yıl içerisinde üretilen ve satışa çıkan altınlara yeni tarihli altın diyoruz. Yeni tarihli altınlar piyasa fiyatına göre satılmaktadır.

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Arasındaki Fark

Yeni tarihli altınların eski tarihli altından daha pahallı olmasının temel sebebi kuyumcuların veya diğer satıcıların, altını temin ederken darphaneye ödediği damga vergisinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple yeni tarihli altınlar eski tarihli altınlara göre daha pahallı olmaktadır.

Eski altınlar, çoğu zaman müşterilerden temin edildiği için kuyumcular ve diğer satıcılar bu altını daha düşük tutardan mal ederler. Bu sebeple eski tarihli altınların fiyatları daha düşük olur.

Eski ve Yeni Tarihli Altının Bozdurma İşlemindeki Fiyat Farkı

Elinizde bulunan altınları bozdurmak istediğinizde eski ve yeni tarihli altın olması herhangi bir fiyat farkı yaratmamaktadır. Yani, tarihi eskide olsa yenide olsa altın, o anki fiyattan geri alınmaktadır.

Altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman, altın hurda değeri üzerinden işlem görür ve fiyatı bu şekilde hesaplanır. Bazı kuyumcuların darphaneden yeni tarihli altın sipariş etmesindense müşteriden gelen yeni tarihli altına daha yüksek fiyat vermesi; toplumda yeni tarihli altının daha yüksekten geri alındığı algısını yaratmıştır fakat bu doğru değildir. Çoğu kuyumcu her zaman hem yeni hemde eski tarihli altını eşit hurda değeri üzerinden hesaplar ve aynı fiyatı verir.

İlgili: En Ucuz Fiyata Altın Almanın 5 Yolu

Genelde altınlar müşteriler tarafından özellikle “hediye” olarak alındığından dolayı yeni tarihli almak tercihen uygun olabilir. Fakat, eğer uzun vadede alacağınız altını bozdurmayı düşünmüyorsanız ve yatırım amacıyla alıyorsanız eski tarihli altın almanız daha avantajlı olacaktır.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir