Kişisel FinansPiyasalar

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Farkı

Altın birikimi yapan bireysel yatırımcılar eski ve yeni tarihli altın bozdurma eylemi arasındaki farkları merak ediyor. Yazımda altının tarihleri ve bozdurma fiyatı arasındaki farklara ve detaylara değineceğim.

Öncelikle durumun daha net anlaşılabilmesi açısından birkaç tanımla anlatıma başlamak istiyorum.

Eski Tarihli Altın Nedir?

Şu anda bulunduğumuz yılı dahil etmemekle birlikte geçmiş yıllarda üretilen ve satışa çıkarılan altınlara eski tarihli altın adı veriliyor. Eski tarihli altınlar, yeni tarihli altınlara göre piyasalarda, güncel piyasa fiyatından yaklaşık olarak 4-5 Türk lirası daha ucuza satılmaktadır.

Yeni Tarihli Altın Nedir?

Bulunduğumuz yıl içerisinde üretilen ve satışa çıkan altınlara yeni tarihli altın diyoruz. Yeni tarihli altınlar piyasa fiyatına göre satılmaktadır.

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Altın Arasındaki Fark

Yeni tarihli altınların eski tarihli altından daha pahallı olmasının temel sebebi kuyumcuların veya diğer satıcıların, altını temin ederken darphaneye ödediği damga vergisinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple yeni tarihli altınlar eski tarihli altınlara göre daha pahallı olmaktadır.

Eski altınlar, çoğu zaman müşterilerden temin edildiği için kuyumcular ve diğer satıcılar bu altını daha düşük tutardan mal ederler. Bu sebeple eski tarihli altınların fiyatları daha düşük olur.

Eski ve Yeni Tarihli Altının Bozdurma İşlemindeki Fiyat Farkı

Elinizde bulunan altınları bozdurmak istediğinizde eski ve yeni tarihli altın olması herhangi bir fiyat farkı yaratmamaktadır. Yani, tarihi eskide olsa yenide olsa altın, o anki fiyattan geri alınmaktadır.

Altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman, altın hurda değeri üzerinden işlem görür ve fiyatı bu şekilde hesaplanır. Bazı kuyumcuların darphaneden yeni tarihli altın sipariş etmesindense müşteriden gelen yeni tarihli altına daha yüksek fiyat vermesi; toplumda yeni tarihli altının daha yüksekten geri alındığı algısını yaratmıştır fakat bu doğru değildir. Çoğu kuyumcu her zaman hem yeni hemde eski tarihli altını eşit hurda değeri üzerinden hesaplar ve aynı fiyatı verir.

İlgili: En Ucuz Fiyata Altın Almanın 5 Yolu

Genelde altınlar müşteriler tarafından özellikle “hediye” olarak alındığından dolayı yeni tarihli almak tercihen uygun olabilir. Fakat, eğer uzun vadede alacağınız altını bozdurmayı düşünmüyorsanız ve yatırım amacıyla alıyorsanız eski tarihli altın almanız daha avantajlı olacaktır.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Uzun süreli bozdurmadıktan sonra sorun yok hiç kafa yormayın bence kâr ediyorsunuz mutlaka.

 2. Kuyumcular eski yeni tarihli altın arasında fark yoktur diyor. Ne hikmetse yatırım için altın alacağım dediğimde eski tarihli veriyor. Eski tarihli 10 lira daha ucuzdu. Alırken de düşük satılıyor. En güzeli yeni tarihli veya gram almaktır.

 3. Arkadaşlar, eski ve yeni tarihli demenin mantıksal ve psikolojik anlamını kavramadan sorular sormanız alacağınız cevapları anlamsızlaştırır ki şöyle; alırken ve satarken para kazanması gereken birileri olması lazım. Birincisi kuyumcu alırken ve satarken hurda, yeni veya eski tarihli diye işlem yaparak satar. Yersen çok kar eder, yemez isen az kar eder. Altı üstü hesabı bu. Fazla kafa yormayın.

 4. Ben yeni bulursam alıyorum. Yani yeni varken tercih ediyorum ama illa yeni altın alayım demiyorum. 1 yıl geçince yada yıllar geçince altın eskiyor eski tarihli oluyor. Çok takılmayın bunlara. İlla takıyorsanız da bankadan altın hesabı açmanızı tavsiye ederim değerli arkadaşlarım.

 5. ya öyle olmuyor işte kuyumcular neden kafasına göre davranıyor neden denetlenmiyorlar o zaman. anlamadım gitti bu işi. herkes almışken yeni tarihli altın aldiyor ama mantıkende altın illa ki eskiyor bu konuya açıklık getirsin biri valla delircem

 6. Kuyumcular sorun yapıyor. Neden kimse denetlemiyor o halde bu altın alım satımını.

 7. Niye kuyumcularla uğraşıyorsunuz ki bankaları altın buluşma günleri var ben biraz daha biriktirim götürcem ve yatırcam tam değerinden alıyorlar

 8. Benim bir sorum olacak kısa zaman önce yarım altın almaya başladım birikim yapmak için her iki ayda bir alıyorum daha doğrusu almaya çalışıyorum durumum elverirse. Bu yeni eski tarihli altın olayı benimde canımı sıkmaya başladı. Daha önce hiç almadım ata lira diye bir altın var diğer adı cumhuriyet altını imiş. Bu altınlarda eski tarih yeni tarih olayı var mı? Eğer yoksa tek seferden ata lira almak daha mantıklı olmaz mı?

  1. Merhaba,

   Ata Lira (Cumhuriyet Altını) üzerinde de tarih yer almaktadır. Bu sebeple eski ve yeni tarihli olarak satılabilmektedir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 9. Eski yeni tarihli altın arasında hala birçok kuyumcuda fiyat farkı bulunuyor. Ben anlam veremiyorum. Misal şimdi aldık diyelim yıl 2015 yatırım yapmak istiyoruz 5 yıl sonra 2020’de bu altınları bozdurmak istiyoruz ne olacak zarar mı edeceğiz. Bana saçma geliyor. Çünkü bende yatırım için alıyorum ve çok ihtiyacım olmadığı zamanlarda asla bozdurmuyorum

  1. 5 yıl vadeli alıyorsanız eski tarihli almanız daha avantajlıdır. 1 yıl sonra zaten yeni de almış olsanız, eski tarihli hükmüne giriyor, ayrıca 5 yıl demişsiniz. 5 yıl sonra muhtemelen altın minimum yüzde yüz koyacaktır üstüne zarar etmeniz mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu