Finansal Durumunuz Yeni Dünyaya Hazır Mı?

21.01.2022

Yeni dünyanın finansal düzenine ne kadar hazırsınız? Bazı zamanlar düşünüyorum, içinde bulunduğumuz dünyada her şey hızlı, her şey geçici, aşırı, limitsiz ve hadsiz. En basitinden üniversite mezunu olmak yani kabaca birkaç on yıl önce lisans mezunu olmak yeterliyken yeni dünyada kesinlikle yeterli değil.

Finansal hayatımızı şekillendiren en temel şey para kazanmamızı sağlayan elimizde bulunan meslek veya bilgi birikimi buna her ne derseniz deyin. Yaşamımızı sürebilmek için mutlaka para kazanmak zorundayız. Her geçen gün para kazanmak, elimizdekileri tutabilmek günden güne zorlaşıyor. Bunun sebebini yeni dünyanın, yeni düzeni olarak görüyorum. Yeni dünya gelecekte değil, bugünde. İçinde bulunduğumuz zaman dilimi zaten yeni dünya.

Ne kadar paramız varsa yeni dünyada o kadar güçlü, o kadar manipüle edilemez ve o kadar özgür oluyoruz. Sadece bireyler için geçerli değil bu durum. Örneğin, dünya üzerindeki savaşlara ya da toplumsal hareketlere bakalım. Sizce ülkelerin amacı barışı ve huzuru sağlamak olabilir mi?

Daha yakın bir örnekle bugün Rusya’nın Suriye’de ne işi olabilir? Sizce dünyanın en büyük doğalgaz üreticilerinden Rusya, masum ve savunmasız gördüğü ortadoğu halklarını mı düşünüyor yoksa Avrupa’ya gönderilmek üzere Suriye üzerinden geçmesi planlanan doğalgaz ve petrol boru hatlarını mı?

Yüzeysel açıdan dünya tarihinde yaşanan tüm olaylara baktığımızda anlatılanların altında asıl temel sorunun basitçe para olduğunu görebilmek için atom parçalamak da gerekmiyor.

Neyse ki, siyasete ilgim yok ve daha fazla uzatmadan konun özüne geçmek istiyorum.

Peki, yeni dünyanın finansal düzenine nasıl ayak uyduracağız?

“Her şey para” desem eminim pek çok kişi “her şeyin başı sağlık, paradan daha önemli şeyler var” şeklinde cevap verecektir fakat, çoğu dünya ülkesinde olduğu gibi artık bizim ülkemizde de para olmayınca sağlık da olmuyor be! Her şeyin başı para, her şeyin başı GSS…

Eğer ki, bugün ve gelecekte başta kendimiz, sevdiklerimiz için kaliteli yaşamamıza engel olabilecek riskleri ortadan kaldırmak istiyorsak finansal hayatınızı güvence altına almak zorundayız.

Hala başlamadıysanız, bir yerlerden başlamak için şu önerilere göz atın:

Seçici Olun

Gerek eğitimleriniz, gerek meslek tercihleriniz gerekse de işleriniz konusunda seçici olun. Hayat ve iş konusunda tüm planlarınızı netleştirin. Yazının başında bahsettiğim gibi ne yazık ki, sadece okumak yeni dünyada işe yaramıyor. Mesleğiniz veya işinizle ilgili kendinizi geliştirin ve karşınıza çıkacak fırsatları sıçrama tahtası olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Amaçlarınızda Tutarlı Olun

Amaçlar ve hedefler arasındaki yolda tutarlı olun. Herhangi bir şey şimdi ilerlemenizi sağlayacaksa ona öncelik verin. Amaç ve önceliklerinizi ilişkilendirerek tümüne odaklanın.

En Önemlisi Finansal Durum

Elde ettiğinizden daha fazlasını yapmaya çalışın. Gelir kaynaklarınızı birikim yaparak değerlendirin ve yine kaynaklarınızın belirli bir kısmını doğrudan yatırımlarınıza aktarın. Dijital kanalları kullanarak finansal hayatınızı yönetin ve bu yolda sürdürülebilirliği elden bırakmayın.

YORUMLAR

 1. Gürol dedi ki:

  Hepimiz sistemin kölesi olacağız öyle böyle mezuniyet için konuşuyorum onun dışında zaten hiper zengin değilseniz kölesiniz kabul edin. Asgari ücrete zam yapmamak için direnen ülkede milletvekili maaşları 15 bin lira asgari ücret 900 lira!

 2. Fatime Yaylalı dedi ki:

  Birikim yapmak için çabalıyorum bu konuda yazdıklarınız için teşekkür ederim gerçekten fikir verici oluyor. Eğitim çağını çoktan geçtim geçen yıl memur oldum aldığım maaş belli bekarım evlenmeyide düşünüyorum birikim yapmaya çalışıyorum aileme yardım ediyorum ama diğer arkadaşlarında dediği gibi hatta yazıdada söyleniyor çok zor daha zorlaşıyor.

 3. Tayfun dedi ki:

  21 yıldır öğrenciyim gss prim borcum çıktı lan son 2 yıldır işlemeye başlamış üniversiteyi kazandığım yıl başlangıcından bugüne kadar allah büyükte hastanelik bir durum olmadı anneme babama söyledim başıma bir şey gelirse sakın devlet hastanesine götürmeyin bakmazlar prim borcum var vakit kaybetmeyin yolda dedim. ne hale geldik.

  1. Utku34 dedi ki:

   Öğrenci belgeni kayıtlı olduğun SGK şubesine götürürsen silebiliyorlar geç kalırsan silmezler. Ben geçen yıl sildirdim.

 4. İHSAN dedi ki:

  para olmayınca birikim zor gelde yettir

 5. tansu dedi ki:

  Bende şeyi düşüyorum eskiden ev ekonomisi dersi vardı şimdi veriyolar mı bilmiyorum. Halı kilim vs. cam boyama saçma sapat şeylerlerle daha fazla harcama yapıyorduk onun yerine adam akıllı ekonomi dersi ne bilim finans birikim finansal okur yazarlık dersi ekleseler şimdi miletin hali bu olmazdı. Okulda parayla ilgili öğrendiğim tek şey damlaya damlaya göl olur.. başka? yok. Bu arada işletme okuyorum bende gelgelelim milyonlarca işletme mezunu var bölüm değiştirme veya çift yapmayı düşünüyorum