Kişisel Finans

Bütçenize Zehir Saçan 10 Temel Finansal Hata

Son anket sonuçlarına göre Türkiye’de tasarruf yapma oranının oldukça düşük olduğunu biliyoruz.

Sürekli duyduğum bir şey var: ‘Para geldiği gibi gidiyor’ inanmak zor değil. Geçekten bu aralar para geldiği gibi gidiyor. Geldiği gibi giden paradan tasarruf yapmak da mümkün değil.

Paranın geldiği gibi gitmesinin en büyük nedenleri arasında gösterebileceğim temel finansal hatalar bütçenizi zehirliyor. Bunu tıpkı bütçenizde ki bir sızıntı olarak görebilirsiniz. Damlaya damlaya göl oluyor fakat bu size ait bir göl değil, para bütçenize değil dışarıya akıyor!

Bütçenizi zehirleyen muhtemel finansal hatalara bir göz atın.

1. Borçlarla yaşam kalitesini yükseltmek

Herkes bütçesine göre yaşamayı öğrenmeli ve bütçeye göre de kaliteli yaşamak gayet mümkün. Fakat mevcut bütçeyi hiçe sayıp, yaşam kalitesini bütçeden bağımsız yükseltmek yapılan en büyük finansal hatalardan biri ve çoğu zaman da yapılıyor.

Yaşam kalitesinin bütçeden bağımsız yükseltilmesi tahmin edebileceğiniz gibi borçlanarak yapılıyor. İhtiyaç kredisi alarak tatile çıkmak veya nasılsa ödenebileceği düşüncesiyle kredi kartlarından yapılan gereksiz harcamalar en güzel örnekler arasında gösterilebilir.

Yaşam kalitenizi gereğinden fazla yükseltmeden bütçenize uygun hareket etmeniz, bu finansal hatayı yapmanızı önleyecektir.

2. Göz kırpan yüksek faizli borçları görmezden gelmek

Borç derken faizleri nasıl görmezden gelebiliriz ki? Yapılan her borcun mutlaka az ya da çok faizi bulunur. Geciken kredi veya kredi kartı borçları, faiz ödemeleri olmadan düşünülemez. Nakit parayla alacağınız hizmeti, borçlanma yoluyla aldığınızda ve üstüne bir de borçları geciktirdiğiniz de ekstra faiz ödemesi kaçınılmaz oluyor.

Sadece kredi ve kredi kartı borçları değil; elektrik, su, internet, GSM faturalarının da faizinden bahsetmek gerekiyor. Bütçeye uygun hareket edilmediğinde son ödeme tarihi geciken fatura borçlarınız da faize göz kırpıyor.

3. Borçları sonlandırmak için kıyamet gününü beklemek

Mevcut borçlarınızı ne zaman sonlandırmayı düşünüyorsunuz? Faizler bütçenizi zehirlemeye devam ediyor! Borçları sonlandırmak için en son ne zaman plan yaptığınızı düşünün. Şayet borcunuz varsa katlanan faizler için derhal bir önlem almaya çalışın.

Birden fazla bankaya borcunuz bulunuyorsa, borç kapatma kredileri yoluyla tek bir borç ve tek bir faiz planı altında borçlarınızı sonlandırabilirsiniz. Tek bir banka veya kuruma borcunuz varsa borçla borç kapatmak yapacağınız diğer bir finansal hata olacağından kendinize borç kapatma planı hazırlamanız daha mantıklı olacaktır.

4. Gereksiz harcama eylemlerini sürdürmeye devam etmek

Oysaki ne kadar da güzel bir anlaşma yapmıştınız. Üstelik güzel bir de indirim almıştınız, peki ya vade farksız +3 taksit fırsatı o da mı görmezden gelinecek?

Evet, tebrikler. Yine bütçenizi zehirlemeyi başardınız!

Taksit, indirim, fırsat, promosyon… Adına her ne derseniz deyin, ihtiyacınız olmadığı halde alınmışsa ne yazık ki, gereksiz harcamalar listesine yazmanız gerekecek. Ancak ihtiyacınız olan şeyleri taksit ve indirimle alabiliyorsanız avantajlı olursunuz. Geriye kalan her şey bütçenize zarar veren finansal hatalar arasında yer alıyor.

5. Kredi kartlarına küsmek ve kaderine terk etmek

Bilinen yaygın ve yanlış inanışa göre kredi kartı kullanmak yapılan finansal hatalar arasında yer almaz. Evet, yanlış duymadınız; kredi kartı kullanmak finansal hata DEĞİLDİR.

Kredi kartlarını bilinçli kullanmak sanıldığının aksine pek çok fayda sağlar. Gelir ve giderleri izlemek, taksit ve ödüllerden faydalanmak, parasal güvenlik, kredi notu yükseltme aracı olarak ve de ülke ekonomisine sağlanan yararlar kredi kartı kullanım avantajları arasında gösterilebilir.

Kredi kartlarınızı bilinçli ve amacına uygun bir şekilde avantajlarından da yararlanarak kullanabilirsiniz. Benzer şekilde banka kartlarını da kullanmak aynı avantajları sağlayabilmektedir.

6. Kişisel finans planı oluşturmamak

Basit bir kişisel finans planıyla yaşamak zor değil. Aylık gelir ve giderlerinizi hesaplayın. Zorunlu harcamalarınız için tasarruf yapabileceğiniz yolları ararken, zorunlu olmayan ve sadece istediğiniz için alınan gereksiz harcamaları durdurmaya çalışın. Her ay ne kadarlık bir birikim yapabileceğinizi hesaplayın.

Birikimleriniz için kişisel finans planınıza bağlı hedefler koyun. Kişisel finans planı oluşturmamak, yapılan en büyük finansal hatalar arasında yer alıyor.

7. Tasarruf yapılabilecek yolları aramamak

Binlerce tasarruf yolu var. Her zaman tasarruf yollarından keyifle bahsediyoruz. Bugün hemen aklınıza gelebilecek her şeyden tasarruf yapmanız, yani daha az ödeme yapmanız mümkün.

Gün içinde tasarruf yapabileceğiniz yolları mı arıyorsunuz, yazdık. Otomobilinize hala çok daha fazla yakıt harcaması mı yapıyorsunuz, onu da yazdık. Peki ya cep telefonu faturalarınız çok mu yüksek geliyor, biz onu da yazdık.

Nasılsa Whatsapp daha güzel ve daha tasarruflu çalışıyor, boşver. 

Aramanız yeterli.

8. Birikimleri yatırımlara dönüştürmemek

Tasarruflarınızdan arta kalan birikimlere yeteri kadar değer vermemek, yapılan bir diğer finansal hata.

Birikimlerinizi, beklenti ve risk toleransınıza uygun araçları kullanarak değerlendirmeniz gerekiyor. Risk almayı sevmiyorsanız; bir birikim hesabı, altın alımı veya yatırım fonları paranızı değerlendirebileceğiniz alternatif yollar arasında gösterilebilir. Diğer yatırım araçları da tercihinize göre seçilebilir.

9. Yanlış yatırım araçlarını seçmek

Yapılabilecek en büyük finansal hatalardan biri de yanlış yatırım araçlarını tercih etmektir. Özellikle riski yüksek yatırım araçları tercih ediliyorsa; yatırımlarda sermaye dağıtımını yanlış yapmak da bütçeleri zorlayabilir.

Bu finansal hatadan korunmak için, tüm sermayenizi tek bir yatırım aracında kullanmak yerine portföy çeşitlendirmesi yaparak, yatırımlarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Her bir yatırım aracı için sermayenizin yüzde 10’undan fazlasını riske etmemeyi prensip edinebilirsiniz.

Yatırımlarınızda olumsuz sonuçlarına katlanamayacağınız adımları atmamanız da diğer bir püf nokta.

10. Gerçekliklerden uzak finansal düşüncelere kapılmak

Sıkça yapılan son finansal hata da bireyin bütçesine uygun olmayan finansal hedefler koymasıdır. Birikimi ele alalım, 12 ay sonunda 10 bin lira para biriktirmeyi düşünüyorsunuz peki bu finansal hedef ne kadar gerçekçi? 12 ay sonunda 10 bin lira biriktirebilecek kadar gelir elde edebiliyor musunuz? Gelir elde ettiğinizi var sayalım, peki harcamalarınızı azaltabileceğinize ne kadar inanıyorsunuz? Aynı şeyi, yatırımlarınız içinde düşünebilirsiniz.

Tamamen bu ve benzeri sebeplerle koyduğunuz finansal hedeflerde gerçekten yapılabilir olmak zorunda. Yapılabilir olmayan ve gerçekten oldukça uzak finansal hedefler çoğu zaman bireyler tarafından yapılan finansal hatalar arasında yer alıyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir