Kişisel Finans

Finansal Krizden Kurtulmak için 5 Strateji

Finansal bir krizde sıkışmış gibi hissediyor ve ilerleyemiyor musunuz? Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz! Birçok kişi bazı dönemlerde kendini maddi sıkıntı ve finansal tehlikelerin içinde buluyor ve genellikle de bu durumu değiştirmenin imkânsız olduğunu düşünüyor.

Her şeye rağmen kaybettiğiniz motivasyonu tekrar geri kazanabilir ve mevcut kötü finansal durumundan kurtularak yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu yayında içinde bulunduğunuz finansal krizi düzeltmenin,  tekrar aydınlık tarafa geçerek yolunuza devam etmenin basit ve benzersiz bazı yollarını öğrenebilirsiniz.

Borçlanmamakla işe koyulun

Maddi krizin eşiğine gelen birçok kişinin içinde bulunduğu yüksek borçlanma hali bir sır değil. Finansal geleceğinizi kurtarmak için borçlara HAYIR deyin. Gerekiyorsa kredi kartı kullanımını bırakın ve bir harcama listesi oluşturarak sadece nakit ya da bir hesaba bağlı nakit ödeme gerçekleştirebileceğiniz banka kartı kullanmaya başlayın. Çünkü nakit kullanmaya başlamak harcama alışkanlıklarınızı değiştirmenin en iyi yolları arasında yer alır.

Her harcama kategorinizi listeleyin: Yiyecek, faturalar ve ödenmesi gereken borçlar gibi bölümlerle listenizi ayırın. Her biri için de önceden belirlediğiniz bir bütçe belirleyin. Bu yöntem harcamalarınız konusunda bilinçlenmenize ve paranız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar.

Silkinin ve küçük giderlerinizi azaltın

Her gün bir bardak kahve içmek için dışarı çıkıyor musunuz? Günlük bir tane almak yerine kahvenizi kendi evinizde yaparak tasarruf edebilirsiniz. Bir kahve dükkanından kahve satın alırsanız, günde ortalama 5 liradan 100 lira/ay, 1.300 lira/yıl harcama yapmanız gerekir. Kendi kahvenizi evde hazırlamaya karar vererek, bu ekstra harcamaya ihtiyacınız olmadığının farkına varın.

Mesele sadece bir bardak kahve değil!

Kahve örneğinden yola çıkarak yiyecekler, dergi ve TV abonelikleri gibi benzeri ekstra harcamaları azaltarak biraz tasarruf yapmak için kendinize her zaman fırsat yaratabilirsiniz.

Her şeyi garanti altına alın ve ödemelerinizi otomatikleştirin

Ödemelerinizi otomatikleştirerek hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Yanlışlıkla bir faturanın son ödeme tarihini kaçırdığınızda ödemeyi neden unuttuğunuz pek de kimsenin umurunda olmuyor ve gecikme faizi işlemeye başlıyor. Bu sebeple otomatik ödeme talimatı vermeyi ve tüm faturalarınızı zamanında ödemeyi düşünün. Kredi kartı borçlarınız için de otomatik ödemeler vermeyi düşünün zira düzenli ödemeler kredi notunuzu artırmanıza yardımcı olur.

Krizlere karşı gücünüzü toplayın, birikim yapmaya başlayın

Cüzdanınızı içi su dolu bir şişe gibi düşünün. Küçük giderler, gereksiz harcamalar ve gecikme faizleri gibi delikleri kapattığınızda içeride daha fazla para kalır. Bu parayla içi su dolu bir başka şişeniz olabilir.

Ne kadar fazla tasarruf yaparsanız, kendinize o kadar fazla birikim fırsatı yaratmış olursunuz. Yapacağınız birikimler sizi içinde bulunduğunuz finansal krizden kurtaracağı gibi gelecekte yaşamanızın muhtemel olabileceği finansal kriz durumlarından da korur.

Krizlere karşı çok daha fazla güçlenin, yatırım yapın

Krizlere karşı daha dayanıklı olmak için birikimlerinizi kısa bir süre sonra yatırımlarla sağlamlaştırmayı da mutlaka düşünmelisiniz.

Ürün ya da hizmetlerini daima kullandığınız bir şirkete ait hisse senedi veya sizi endişelerden daha uzak tutacak anapara korumalı yatırım fonları başlangıç için ideal olabilir. 100 liralık bir birikimle dahi yatırım fonu ya da hisse almanız mümkün. Üstelik yatırım alternatifleri hisse ya da fonlarla da sınırlı değil. Kendinize en uygun yatırımı bulabilirsiniz. Bu zaman alacaksa, karar verene kadar birikimlerinizi bir birikim hesabında tutmayı ihmal etmeyin.

İçerisinde bulunulan finansal krizden kurtulmak biraz çaba gösterse de, yukarıda listelenen stratejileri kullanın; ardından bunun tekrarlanmadığını görmüş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu