Kişisel Finans

Finansal Özgürlüğünüzü Geri Kazanmanızı Sağlayacak 5 Yol

Şunu kabul edelim ki, hepimiz hayatta çeşitli hatalar yapıyoruz. Kuşku yok ki, yaptığımız en pahallı hataların başında da finansal hatalar geliyor.

Yapılan en kötü finansal hatalar listesinin en tepesinde gereksiz harcamalar yoluyla borç yükü altına girmek var. Bir de bu borcun faizi varsa gerçekten daha da kötüsünü yapmış olamazsınız. Duble hata!

Ama bunları zaten biliyorsunuz ve ben de yazıyı bunları okumanız için yazmıyorum. Sizin için çözüm sağlayacak güzel önerilerim var.

Haftalar, aylar belki de yıllar önce borçlanarak kaybettiğiniz finansal özgürlüğünüzü geri kazanabileceğiniz aşağıdaki önerileri hazırladım.

1. Servetinizi hesaplayın

Servetinizi diğer bir değişle kişisel net değerinizi hesaplamakla başlayın. Bu hesaplamayı yapmak oldukça kolaydır, yalnızca toplama ve çıkarma işlemi yapmanız gerekiyor. Borçlarınızı ve sahip olduğunuz varlıklarınızın değerini ayrı ayrı bir yere not alın, ardından varlıklarınızın toplamından borçlarınızı çıkarın. Yapacağınız bu hesap elinizde ne var, ne yok görmenizi sağlayacağı gibi hızlıca maddi analiz yapmanızı da sağlayacak.

Kişisel servet hesaplamasının nasıl yapılacağına dair şurada detaylı bir yazım var. Fikir almak için inceleyebilirsiniz.

2. Finansal verilerinizi toplayın

Aylık gelir ve harcamalarınıza yönelik tüm finansal durumunuzu gözden geçirin. Kendinize şu soruları sormanız yardımcı olacaktır:

  • Ne kadar gelirim var?
  • Ne kadar harcama yapıyorum?
  • Ne kadar borcum var ve borcuma aylık en az ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

3. Kendi ödeme planınızı oluşturun

Artık ne kadar geliriniz ve gideriniz olduğunu biliyorsunuz. Şimdi borçlarınıza öncelik vererek kendi ödeme planınızı oluşturmaya çalışın. Borç yükünün faizinden kurtulmanın en iyi yolu aylık ödemeniz gereken tutarın tamamını ödemektir. Aylık toplam borcunuzu ödeme hedefi zor görünüyor ve şayet bankalara borcunuz bulunuyorsa en az asgari tutarı ödemeye çalışın.

4. Harcama öncelikleri oluşturun

Gelirinizden çok harcamalarınıza odaklanın. Genelde herkes için günlük yiyecek, barınma, ev giderleri ve ulaşım temel harcamalar arasında yer alır. Temel harcamalarınız söz konusu olduğunda harcama önceliği oluşturmak mümkün olmasa da gün içinde yapabileceğiniz tasarruf yöntemlerini deneyin.

Temel ihtiyaçlarınız dışındaki mevcut harcamalarınızı finansal özgürlüğünüzü tekrar geri kazanana kadar sonlandırın ya da sınırlandırmaya çalışın. Örneğin mobil iletişim için daha az fatura ödeyebileceğiniz düşük bir tarifeye geçmeye çalışın.

5. Planınıza sadık kalın

Finansal özgürlüğünüzü geri kazanacağınız günü düşünün, bu size güç verecek. Borçlarınızı ya da ödeme yükümlülüklerinizi yerine getirine kadar yaptığınız plana sadık kalın ve borçlanmamaya çalışın. Alternatif yollar aramaya devam edin. Düzenli olarak planınızı gözden geçirerek, gerekiyorsa düzeltmeler ve yeni eklemeler yapın.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir