Finansal Özgürlüğünüzü Geri Kazanmanızı Sağlayacak 5 Yol

21.01.2022

Şunu kabul edelim ki, hepimiz hayatta çeşitli hatalar yapıyoruz. Kuşku yok ki, yaptığımız en pahallı hataların başında da finansal hatalar geliyor.

Yapılan en kötü finansal hatalar listesinin en tepesinde gereksiz harcamalar yoluyla borç yükü altına girmek var. Bir de bu borcun faizi varsa gerçekten daha da kötüsünü yapmış olamazsınız. Duble hata!

Ama bunları zaten biliyorsunuz ve ben de yazıyı bunları okumanız için yazmıyorum. Sizin için çözüm sağlayacak güzel önerilerim var.

Haftalar, aylar belki de yıllar önce borçlanarak kaybettiğiniz finansal özgürlüğünüzü geri kazanabileceğiniz aşağıdaki önerileri hazırladım.

1. Servetinizi hesaplayın

Servetinizi diğer bir değişle kişisel net değerinizi hesaplamakla başlayın. Bu hesaplamayı yapmak oldukça kolaydır, yalnızca toplama ve çıkarma işlemi yapmanız gerekiyor. Borçlarınızı ve sahip olduğunuz varlıklarınızın değerini ayrı ayrı bir yere not alın, ardından varlıklarınızın toplamından borçlarınızı çıkarın. Yapacağınız bu hesap elinizde ne var, ne yok görmenizi sağlayacağı gibi hızlıca maddi analiz yapmanızı da sağlayacak.

Kişisel servet hesaplamasının nasıl yapılacağına dair şurada detaylı bir yazım var. Fikir almak için inceleyebilirsiniz.

2. Finansal verilerinizi toplayın

Aylık gelir ve harcamalarınıza yönelik tüm finansal durumunuzu gözden geçirin. Kendinize şu soruları sormanız yardımcı olacaktır:

 • Ne kadar gelirim var?
 • Ne kadar harcama yapıyorum?
 • Ne kadar borcum var ve borcuma aylık en az ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

3. Kendi ödeme planınızı oluşturun

Artık ne kadar geliriniz ve gideriniz olduğunu biliyorsunuz. Şimdi borçlarınıza öncelik vererek kendi ödeme planınızı oluşturmaya çalışın. Borç yükünün faizinden kurtulmanın en iyi yolu aylık ödemeniz gereken tutarın tamamını ödemektir. Aylık toplam borcunuzu ödeme hedefi zor görünüyor ve şayet bankalara borcunuz bulunuyorsa en az asgari tutarı ödemeye çalışın.

4. Harcama öncelikleri oluşturun

Gelirinizden çok harcamalarınıza odaklanın. Genelde herkes için günlük yiyecek, barınma, ev giderleri ve ulaşım temel harcamalar arasında yer alır. Temel harcamalarınız söz konusu olduğunda harcama önceliği oluşturmak mümkün olmasa da gün içinde yapabileceğiniz tasarruf yöntemlerini deneyin.

Temel ihtiyaçlarınız dışındaki mevcut harcamalarınızı finansal özgürlüğünüzü tekrar geri kazanana kadar sonlandırın ya da sınırlandırmaya çalışın. Örneğin mobil iletişim için daha az fatura ödeyebileceğiniz düşük bir tarifeye geçmeye çalışın.

5. Planınıza sadık kalın

Finansal özgürlüğünüzü geri kazanacağınız günü düşünün, bu size güç verecek. Borçlarınızı ya da ödeme yükümlülüklerinizi yerine getirine kadar yaptığınız plana sadık kalın ve borçlanmamaya çalışın. Alternatif yollar aramaya devam edin. Düzenli olarak planınızı gözden geçirerek, gerekiyorsa düzeltmeler ve yeni eklemeler yapın.

YORUMLAR

 1. Barış Şallı dedi ki:

  Rica ederim. Genelde öğrencilere yarı zamanlı olarak iş imkanı sağlarlar. Fakültenin bulunduğu çevredeki işyerleri veya kampüs içindeki kafelere iş sorgusu yapmanı öneririm. Çoğu zaman öğrencilere verilen işlerde tecrübe aramazlar. Aynı şekilde iş ilanı sitelerine de göz atarak ikamet ettiğin bölgedeki ilanları inceleyebilirsin :)

 2. Numan dedi ki:

  Öyle güzel anlatıyorsunki insanın borçlarından kurtulası geliyor. Samimiyetinize inanmaya başladım. İnsanlara yardımcı oluyorsunuz gerçektende. Takdirimi kazandınız. Sevgiler.

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.

 3. Metin dedi ki:

  Yazılarını takip ediyorum gerçekten yardımcı oluyor en azından ne bileyim sanki dertleşiyor gibiyiz.Öğrenciyim 1000 tlye yakın borcum var iki ay önce 800 tlye indirdim sonra yine 1000 tlye çıktı. Borçlu olmak ne zormuş. Bunla bitse iyi birde banka ailemin evine borcunuzu ödeyin diye kağıt göndermiş. Aileme rezil ettiler. Şimdide toplam borcu ödeyene kadar kartım kullanıma kapatıldı. İhtiyaçtan kullanıyorum sadece. Borç alamam kimseden hatta bu konularıda kimseyle konuşmayı sevmiyorum. Dediğiniz gibi kendi bütçeme uygun hareket ederek bu borçtan kurtulmak istiyorum. Bana verebileceğin öneriler var mıdır? Ailem aylık 600 lira gönderiyor 200 lira ev kirasına gidiyor 3 kişi ortak ödüyoruz. Geri kalanda tahmin edebileceğin üzere masraflara zor yetiyor. Kredi kartına borçlanma sebebimin çoğuda bu zaten. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Merhaba, yazılarımı takip için ettiğin teşekkür ederim. Öncelikle yorumunda adı geçen bankayı silmek durumunda kaldım ve o konudaki mesajı aldım :) Biliyorsun ki burada suçlu olan banka değil. Banka sadece prosedür gereği geciken borçlar konusunda bildirim yapmıştır.

   Borçlu olsan da çok yüksek bir meblağda borçlanmaman senin en büyük şansın. Çünkü yazdıklarından anladığım kadarıyla pişman olduğunu görüyorum. İlerleyen zamanlarda borçlanmaya karşı daha dikkatli olacağından da eminim.

   Yazılarımı takip ettiğin için aslında nasıl öneriler verebileceğimi biliyorsundur. Fakat sana şu anda sadece harcamalarını kısman konusunda tavsiyede bulunabilirim. Daha az harcamaya çalışarak her ay 100 lira bile olsa kart borcunu ödemeni ve kartını borcunu, kapatana kadar kredi kartını kullanmamanı tavsiye ediyorum.

   Farklı olarak öğrencilere parttime iş veren yerlerde bir süre çalışabilirsin. Bu yolla ek gelir elde ederek 2 ya da 3 ay gibi bir sürede kart borcundan tamamen kurtulabilirsin. Hatta birikim yapmak için fırsat bile bulabilirsin.

   Umarım en kısa sürede borçlarından tamamen kurtulmuş olursun.