Kişisel Finans

Finansal Piyasalar Nedir?

Bilinç bir yatırımcı olmanın temel kaynağı bilgidir. Öğrenilmesi gereken önemli konular arasında da finansal piyasaların ne olduğu yer almaktadır. Yazımızda finansal piyasa nedir? sorusunu sizlere en anlaşılabilir şekilde açıklayacağız.

Finansal piyasaları, fon arz ve taleplerinin karşılaştığı piyasalar olarak açıklayabiliriz. Finansal piyasalarda fon fazlası olan, farklı bir ifadeyle fazla parası olanlar ve paraya ihtiyacı olanların etkileşime geçtiği bir alandır. Bu etkileşim veya iletişimin belirli kurallar çerçevesinde ve belirli denetim kuruluşları gözetiminde gerçekleşmesi finansal piyasaları meydana getirir. Finansal piyasalar temel olarak Sermaye Piyasası ve Para Piyasası olarak ikiye ayrılır. Bu iki piyasayı birbirinden ayıran asli özellik vade yapısıdır. Para piyasalarında eşleşen fon arz ve taleplerinde vade 1 yıla kadar olan bir süreyi ifade ederken, Sermaye piyasaları ise uzun vadelerde fon arz ve taleplerinin gerçekleştiği piyasalar olarak tanımlanır.

Para piyasalarında fon fazlası olan ve bu fona ihtiyacı olan yapıların etkileşimleri para piyasası araçları ile gerçekleşmektedir. Hazine bonosu ve diğer bankacılık ürünlerini bu araçlara örnek olarak gösterebiliriz. Para piyasalarında taraflar arasındaki ilişki borçlar ve alacaklar şeklinde gerçekleşirken, Sermaye piyasalarında bu durum borçlar ve alacakların yanı sıra; ortaklık etkileşimi doğuran ürünler ve türev ürünler kullanılmaktadır.

Finansal piyasalar, dünyada teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha geniş kitlelerin rahatlıkla giriş ve çıkış yapabildikleri bir mecra olmuştur. Bu sebeple, finansal piyasaların etkin bir şekilde kullanılması yalnızca kurumlar değil bireyler açısından da önemlidir. Finansal anlamda gerçekleştireceğiniz yatırımlardan önce mutlaka bu anlamda kendinizi geliştirmenizi ve detayları öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir