Kişisel Finans

Finansal plan ve hedefleriniz 2017 için hazır mı?

Yeni takvimin başlamasına birkaç gün kaldı. Geçen yıllarda kaçırdığınız fırsatları yeni yılda kaçırmamak ve finansal anlamda daha sağlam ve esaslı bir başlangıç yapmak için bazı planlamaları şimdiden yapmayı düşünebilirsiniz.

Herkes giderlerini dengelemek, daha fazla tasarruf yapmak ve ardından elde ettiği birikimlerle getiri elde edebileceği yatırımlar yapmak ister. Bu bir cümlelik eylemler bütününü anlamak ve uygulamak her ne kadar basit olsa da nereden başlamanız gerektiği konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

2017 yılında sağlam bir finansal yaşama başlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz bazı fikirler ve mutlaka planlamayı düşünmeniz gereken belli başlı konular:

Acil durum fonu oluşturun

Acil durum fonu

Acil durum fonu, bireylerin, hayatlarında beklenmedik ve ödeme yapmaları gereken ani ve acil olaylara karşı önlem olarak bir miktar paranın yer aldığı bir hesaptır. Adı her ne kadar ‘acil durum fonu’ olsa da bu bir fon ya da bankalardan bu isimle açılacak bir hesap değildir. Bildiğiniz sıradan birikim hesapları ya da vadesiz hesaplar bu amaçla kullanılmaktadır.

Uzun sürecek bir yıla girmek üzereyiz ve bu süre zarfında bizleri nelerin beklediğini bilmiyoruz. Yüksek harcama gerektirecek sağlık problemleri ya da iş kaybı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmak ihtimal dışı değil. Bu sebeple şimdiden oluşturmayı planlayacağınız bir acil durum fonuyla olası risklere karşı kendinizi güvene alabilirsiniz.

Azami üç aylık zorunlu giderlerinizi karşılayacak miktarda bir birikimi kenarı ayırmanız, acil durum fonu oluşturmanız için iyi bir başlangıç olacaktır. Konuyla ilgili daha fazla fikir almak için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

6 ya da 12 ayda harcamalarınızı azaltmayı hedefleyin

Hedef

Gereksiz harcamalarınızın yüzde yüzünü, zorunlu harcamalarınızın da bir kısmını azaltmayı hedefleyin.

Her sene telefonunuz çalıştığı halde bir üst modelini almak ya da ihtiyacınız olmadığı halde onlarca giysiniz varken yenilerini almak gibi gereksiz tüm harcamaları tamamen durdurmayı düşünün.

Zorunlu harcamalar konusunda da çoğu kişi genellikle yapacak bir şey olmadığını düşünüyor. Oysaki durum tam tersidir ve zorunlu harcamalar da azaltılabilir. Burada işin içine tasarruf yöntemleri giriyor.

Mesela şunları yapılabilirsiniz:

  • Elektrik, doğalgaz gibi faturaları düşürmek için ev içerisinde ısı dağılımını kontrol altına alabilirsiniz. Kapı altları veya pencerelere hava engelleyici bantlar yerleştirmek ısı dağılımını kontrol atlına almanın düşük masraflı en iyi yoludur.
  • Yanan gereksiz ışıkları söndürmek (verilere göre 100watt ampul faturayı 3 lira artırıyor), çamaşır ve bulaşık makinesini tam kapasite doluyken çalıştırmak veya su kaçıran muslukları onarmak faturalarınızı azaltabileceğiniz diğer basit yollar arasındadır.
  • Alışverişe çıkarken sadece ihtiyaç ürünlerinden oluşan bir liste hazırlamak ya da daha uygun bir GSM tarifesine geçmek de giderlerinizi azaltır.

Söz gelimi, zorunlu gideler için de tasarruf yolları her daim vardır.

Aylık sabit harcamalarınızı listeleyin

Liste

Sabit giderlerinizi göz önünde tutarak nereye ne kadar harcama yaptığınızın farkında olursunuz. Harcamaların listelenmesi aynı zamanda yapabileceğiniz ek tasarruf yollarını da keşfetmenizi sağlar.

Faturalar, ulaşım giderleri, kredi ya da kredi kartı borcu gibi aylık ödemelerinizi listelemeniz halinde birikim ve yatırım hedeflerinizi oluşturmanız da kolaylaşır.

Faiz ödediğiniz borçları tespit edin

Faiz

Kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa kaçınılmaz olarak bir miktarda ödediğiniz faiz mutlaka vardır. Mevcut borçlar ne yazı ki çoğu zaman birikim yapma fırsatı vermiyor. Borçla oluşan faizler de bütçeden daha fazlasını götürüyor. Bu sebeple en başta, en yüksek faiz ödemesi yaptığınız borçları tespit edin ve borçlarınızı olabildiğince hızlı kapatmayı düşünün.

Finans uzmanları, sıklıkla her ay dönem borcundan daha fazlasının ödenmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar. Bu gerçekten de borçlarınızı daha hızlı bitirmenin ve ödemek zorunda olacağınız faizlerden kurtulmanın etkili bir yoludur.

Kredi kartlarına bağımlılığınızı azaltın

Kredi Kartı ve Borç

Her ay maaşı alınır ve kredi kartı borcu ödenir. Kredi kartından harcama yapılır, borçlanılır ve sonraki ay maaş alınır… derken bu süreç böyle devam eder. Sanıyorum hepimizin bildiği ve duymaya alışık olduğumuz bir konu.

Bu döngü arasında sıkışıp kaldıysanız bir an önce kredi kartlarına olan bağımlılığınızı azaltmayı düşünün.

Peki, neler yapabilirsiniz?

Kredi kartınızı kırıp atmayın. 2017 yılına giriyoruz bu gerçekten anlamsız olurdu. Kredi kartları ihtiyaç duyulan bir ürünü taksitle satın almak veya nakit sıkıntısı çekildiğinde faturaları ödemek gibi birçok avantaj sağlıyor. Bu sebeple kredi kartınızı kırıp atmak yerine akıllıca kullanmayı deneyin. Borcunuzu azaltma hedefi koyun ve bağımlılığınızı aydan aya en aza indirin.

Yatırım yapmaya başlayın

Yatırım

Yukarıdaki meseleleri yoluna koyduktan sonra tasarruflarınıza hız verin. Birikimlerinizi artırın ve birikimlerinizi risk tercihinize uygun olarak getiri sağlayacak yatırım araçlarıyla değerlendirin.

Yatırım fonları ya da faiz getirisi elde edebileceğiniz bir birikim hesabı açmanız iyi bir başlangıç olabilir. Bu noktada dünyaca ünlü kişisel finans danışmanı Suze Orman’ın yeni yatırımcılara verdiği üç basit tavsiye size de fikir verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu