Kredi notu öğrenme işlemi nasıl yapılır? [Basit Anlatım]

21.01.2022

Kredi notu öğrenme işlemi Findeks veya bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan ve bireylerin geçmiş dönem finansal hareketlerini inceleyerek 0 – 1900 aralığında not veren finansal puanlama sistemidir.

Kredi notu, bireylerin kredi ve kredi kartı gibi finansal ürünlere başvuruları sırasında kontrol edilir. Bireylerin kredi notu eşsiz bir referans niteliğine sahiptir ve bir nevi kefil görevi de görür. Bu açıdan son derece önemlidir.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notu öğrenme işlemi; Kredi Kayıt Bürosu (KBB) servisi Findeks veya bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. İki farklı seçenekte de fiyat değişiklikleri bulunabilir ve kredi notu belirli bir fiyat karşılığında sorgulanabilir. Şu anda güncel sorgulama ücreti 4 Türk lirası civarındadır.

Findeks’ten kredi notu öğrenme

KKB servisi Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak için findeks.com web sitesine üye olmak gerekir. Bu siteye üye olmak ücretsizdir. T.C. kimlik numarası, kişisel kimlik bilgileri ve aktif bir cep telefonu numarasıyla üyelik kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Adımlar halinde şu şekilde öğrenilir:

 • Findeks’ten üyelik oluşturulur,
 • Üyelik sırasında verilen cep telefonuna gelen doğrulama kodu ekrana girilir,
 • Açılan sayfada kredi notu sorgulama sekmesine girilir,
 • Ödeme ekranında bireyin tercihine göre kredi kartı veya banka hesabından ücret tahsil edilir,
 • Ücret tahsilinin ardından birey ekranda kredi notu raporuna ulaşır ve aynı zamanda cep telefonuna SMS ile kredi notunun kaç olduğu gönderilir.

Not tekrar sorgulanmadığı takdirde Findeks üyeliğinden ücret alınmaz. Findeks üyeliği kapatılmak istenirse, Findeks çağrı merkezi (444 4 552) numarasından üyelik iptali yapılabilir.

Bankalardan kredi notu öğrenme

Akbank, İş Bankası ve DenizBank gibi birçok bankadan da kredi notu öğrenilebilir. Bankalar aracılığıyla kredi notu öğrenilmek isteniyorsa ilgili bankanın internet şubesinde yer alan “Krediler” menüsünden “Kredi Risk Raporu” ve “Kredi Notu” seçeneklerinden öğrenme işlemi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda sorgu ücreti bireyin bankaya ait kredi kartı ve mevduat hesabından tahsil edilir.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Bireylerin tüm finansal hareketleri kayıt altına alınır. Borçları zamanında ödeme, az borçluluk gibi olumlu durumlar kredi puanını yükseltirken; borçları geç ödeme, mevcut kredi ve kredi kartı borçları gibi olumsuz durumlar kredi puanını düşürür.

Kredi notları çok farklı algoritmalarla hesaplanmaktadır. Kredi notuna etkilediği bilinen ve açıklanan resmi faktörler ve hesaplamaya etkileri şu şekildedir:

Etki %30 – Şahsi kredi ve kredi kartı ödeme düzeni. Kredi notunu büyük oranda etkileyen en önemli faktör bireylerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi benzeri ürünleri kullanımıyla oluşan borçlarını ödeme düzenidir. Bu ürünlere tam vaktin yapılan düzenli ödemeler kredi puanlarına %30 oranında olumlu bir etkide bulunurken, düzensiz ödemeler aynı oranda olumsuz bir etkide bulunur.

Etki %25 – Bankalardaki varlıklar ve borçlar. Bireylerin bankalarda kayıt altına alınan mevcut borçlarının yüksek oluşu riski ortaya çıkardığından dolayı kredi notu üzerinde olumsuz bir etki yaratırken; yatırım fonları, mevduat hesabında yer alan birikimler ise %25 oranında olumlu bir etki yaratır.

Etki %20 – Henüz açılan krediler. Henüz açılmış kredi, kredi kartı ve kredili mevduat gibi kredi ürünleri bireyin ödeme performansı doğru bir şekilde analiz edilemediğinden dolayı %20 oranında olumlu olmayan bir etki yaratır.

Etki %15 – Kredi kullanımlarındaki yoğunluk. Bireyin mevcut kredi kartı limit kullanımı ve eğer mevcutsa açılmış kredilerinin ödenmemiş taksitleri de dahil olmak üzere tüm kredi ürünlerindeki kullanım yoğunlunun yüksek olması kredi notunda %15 oranında olumsuz olarak yansır.

Etki %10 – Bilinmeyen. Kredi notuna etki eden dört faktörü açıkça biliyor olsak da bildiğimiz bu faktörler puan hesaplamasında yalnızca %90’lık dilimi oluşturuyor. Geriye kalan %10 faktörü açıklanmadığından dolayı bilinmiyor.

Kredi notu kaç olmalıdır?

İyi bir finansal geçmişe sahip olan bireylerin kredi notu yüksek olurken, kötü bir finansal geçmişe sahip bireylerin ise kredi notu düşük olur. Herhangi bir finansal ürüne başvuru yapıldığında olumlu sonuçlar alınmak isteniyorsa not 1500 ve üzerinde olmalıdır.

Bireyin sahip olabileceği en yüksek not 1900’dür. 0 – 1499 aralığın kredi notuna sahip bir birey riskli olarak kabul edilir ve not bu aralıkta ne kadar düşük seviyede olursa güven o kadar düşük olur. Bu aralıkta nota sahip bir birey kredi ve kredi kartı başvurularında olumsuz cevaplarla karşılaşabilir.

Kredi notu 1500 – 1900 aralığında olan bireye güven yüksektir ve sahip olduğu not iyi olarak kabul edilir. Başvuruları çoğu zaman olumlu sonuçlanır.

Bu konuyla ilgili detayları kredi notu kaç olmalıdır başlıklı yayında bulabilirsiniz.

Kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekir?

Kredi notu düzenli olarak belirli zaman dilimlerinde güncellenir. Düşen bir kredi notunu yükseltmek mümkündür. Çok düşük olan kredi notlarının yükselebilmesi için 7-8 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süre zarfında bireyin kredi ve kredi kartı gibi kredi ürünlerine düzenli ödemeler yapması gerekir. Aynı zamanda bireyin mevcut borçlarını azaltması ve mümkünse bankalardaki varlıklarını artırmaları puanın yükselmesinde avantaj sağlar.

Kredi notunu artırmak isteyen bireylerin yazıda üst sıralarda belirtilen hesaplama faktörlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Notları etkileyen faktörlere dikkat etmeye başlanılan ikinci ayda notlarda gözle görülür bir yükseliş yaşanacaktır.

YORUMLAR

 1. Orhan Türkmen dedi ki:

  Kredi notu öğrenmek için para talep edilmesi çok yanlış. Ücretsiz olarak risk raporu e-devletten alınabiliyor ama o raporda kredi notu yazmıyor. Kredi notu da en azından ayda bir veya iki üç ayda bir ücretsiz verilmelidir.

 2. ismail dedi ki:

  mrb ben ihtiyaç kredisi çektim kredi notum düştü kredi notumu tekrar yükseltmek için ne yapmam gerekiyor ?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız kredi notunuzun düşme sebebi ihtiyaç kredisi başvurunuz olabilir. Çünkü mevcut borçların yüksek oluşu kredi notları üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Mevcut borçlarınız azaldığında ve ödemeleriniz düzenli yapıldığında kredi notunuz yükselecektir.

 3. oner dedi ki:

  merhaba ben finekse üye oldum iptal etmek istiyorum müşteri hizmetlerini aradım ama henüz dönüş yapan olmadı bana 7 gn içinde ipta ediliyormuş bunun için lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, Findeks üyeliğinizi iptal etmek için Findeks müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer iletişime geçip, iptal talebi gönderdiyseniz belirtilen süre içerisinde Findeks üyeliğiniz iptal edilecektir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 4. erman sayg dedi ki:

  Kredi notu öğrenme işlemi paralı arkadaşlar siz bu hizmeti samimi buluyor musunuz? Kredi notunu öğrenmek isteyen adamın zaten kredi notu kötüdür kredi alamıyordur. Bir de üstüne para veriyoruz. Bir tek ben mi böyle düşünüyorum, sizde söyleyin…

 5. cengiz yıldırım dedi ki:

  Kredi puanımı öğrenmek istiyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yazımızda yer alan adımları uygulayıp Findeks üzerinden kredi notunuzu sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

 6. Akkas mt dedi ki:

  Findeks notunu sorgulatınca iki ayrı mesaj geldi ilk mesaj;
  Guncel Findeks Kredi Notu : 1601
  Bir onceki Findeks Kredi Notu : 1367

  İkinci mesajda şu şekilde
  Findeks Kredi Notu : 1347
  Limitler Toplami : 15.650 TL
  Borclar Toplami : 633 TL
  Takibe Alinmis Kredi Sayisi : –
  Şimdi hangisi geçerli bunun iki mesajda ardarda geldi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, “Güncel Findeks Kredi Notunuz 1601” olarak belirtiliyor. Findeks kredi notlarınız sizin talep etmeniz halinde hesaplandığından gecikmeli olarak raporlara yansıyor olabilir fakat bu tarz sonuçlarda güncel kredi notunuza bakmanızı öneririz. Farklı bir sorunuz olursa, tekrar yazabilirsiniz.

 7. salih kar dedi ki:

  benim findeks kredi notum 1609 du 1454 de düşmüş ödemelerimi düzenli yapıyorum puanım niye düştü

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Findeks kredi notu hesaplaması birçok değişkene bağlıdır. Bunlardan en önemlisi ise, borçlarınızın düzenli olarak ödenmesi ve gecikmeye düşmemesidir. Bu konuyla ilgili kredi notu neden düşer veya kredi notu artırmak için ne yapılmalı gibi burada detaylı bir yazı yazmıştık, dilerseniz okuyabilirsiniz. Başka bir sorunuz olursa, yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Sorularınızı sorabilirsiniz.

 8. Mehmet Ersen dedi ki:

  Findeks kredi notumu sorguladığımda güzel bir sonuç aldım sayılır ama yine de bana kredi vermiyorlar. Bankalar kefil istiyor. Sistemi değerlendirmeye gelince KKB iyi yapmış Findeks daha özenli ve kolay kullanıma cevap veriyor. Bir kullanıcı olarak memnun kaldım.

 9. özmen turan dedi ki:

  Az önce Findeks üzerinden kredi notumu sorguladım 659 çıkıyor. Sanırım oldukça düşük ama çok da fena değil. Daha önce ödemediğim geçikmeye düşen borçlarım yüzünden olduğunu düşünüyorum. Kredi notum yükseliyor ama daha düşüktü.

 10. mehmet g dedi ki:

  FİNDEX TEN SORGULDIGIM ZAMAN 1163 CIKIYOR AMA BI ARKADASIN ARKADASI BANKACI ONA SORGULATIYORUM 900 CIKIYOR SIZCE HANGISI YANLIS?

  1. Editör dedi ki:

   Findeks verileri daha güncel olduğundan Findeks’ten sorguladığınız kredi notu daha doğrudur.

 11. Berktan dedi ki:

  Banka kredi notu sorgulaması yaptım az önce kredi notum iyi sanırım. Düşürmemeye çalışacağım kendi adıma söyleyeyim iş kurmak istiyorum ve ileride ev alabilmek için bile krediye ihtiyacım olabilir. Öğrencilik döneminde kredi kartı borçlarımı ödemem biraz düzensizdi fakat şimdi düzenli ödüyorum kredi notumu etkilememiş olması iyi. Findeks sistemini de ayırca beğendim daha önceki KKB sitesi biraz karışıktı.

 12. Anonim dedi ki:

  anasayfada çıkan borç nedir anlamadım

  1. Kerem dedi ki:

   Findeks’in kredi sorgulama panelinde bende de öyle bir şey çıkmıştı. O çıkan borç kredi kartı ya da kredi borçlarıymış sanıyorum. Fakat güncelleme yapılmadığında öyle kalabiliyor. Güncelleme yapınca da para istiyor. İyisi mi borcunuzun olmadığını biliyorsanız hiç deşmeyin.

 13. Esin dedi ki:

  Findeks nedir ne değildir diye epey araştırdım ama benim aklıma bir şey takıldı. Bir bankada internet şubesi kullanıyorum reklam olmasın diye bankanın adını vermeyeceğim ama orada kredi puanı yani kredi risk raporu sorgulama ücreti 3,5 TL. Findeks’te ücretin 7,5 TL olduğunu söylüyorlar. Anlamadığım nokta zaten KKB Findeks demek bankaların internet şubelerinde daha ucuz. Bilemedim ben durumu.

 14. Ceyhun dedi ki:

  Ben kredi notumu öğrendim findeks ile giriş yaptım 7,5TL ödeme yaptım kredi notum 1302 olarak çıktı. Sanırım biraz kötü bir sonuç.

 15. Tuncer dedi ki:

  Gerçekten Findeks harika olmuş. Bizzat dediğiniz adımları okudum ve üye oldum. Kredi notu sorgulamak daha doğru risk raporu almak ücretli ama en azından kullanışlı bir sistem yapmışlar. KKB iken pek kullanışlı değildi Findeks daha iyi olmuş.

 16. Serland dedi ki:

  Findex üyeliği sonunda bir ücret ödüyor muyuz, bu ödeme sürekli mi? 1 defa üye olduktan sonra sürekli bir ödeme var mı?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, Findeks’e üye olduğunuzda herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yani Findeks üyeliği ücretsizdir fakat risk raporu talebi ya da Findeks’in sunduğu hizmet paketlerini almayı talep ederseniz ödeme yapmanız gerekir. Eğer sadece Findeks’e üye olduysanız dediğimiz gibi sizden ücret talep edilmez.

 17. ahmet dedi ki:

  üyeliğimi nasıl iptal edebilirim

  1. Ekonomist dedi ki:

   Merhaba, sizin için bir araştırma yaptık ve Findeks’in çağrı merkeziyle iletişime geçtik. Findeks Üyelik İptali’ni Findeks.com üzerinden yapmanız mümkün değil fakat 444 4 552 numaralı Findeks çağrı merkezinden üyelik iptali yapabiliyorlar. Üyelik iptali için 444 4 552 Findeks çağrı merkezini arayabilirsiniz. İyi Günler.

 18. emin dedi ki:

  Kredi notumu ögrenmek istiyorum

 19. Anonim dedi ki:

  findeks üyelik iptali konusunda bilgisi olan var mı.

  1. Ekonomist dedi ki:

   Merhaba, sizin için bir araştırma yaptık ve Findeks’in çağrı merkeziyle iletişime geçtik. Findeks Üyelik İptali’ni Findeks.com üzerinden yapmanız mümkün değil fakat 444 4 552 numaralı Findeks çağrı merkezinden üyelik iptali yapabiliyorlar. Üyelik iptali için 444 4 552 Findeks çağrı merkezini arayabilirsiniz. İyi Günler.

 20. Adnan Saygın dedi ki:

  Eskiden KKB sitesinden veya bankalardan sorgulama yapılıyordu. Şimdi Findeks kurmuşlar bana kalırsa tüm borçları aynı ekran üzerinden göstermesi güzel olmuş.

 21. Anonim dedi ki:

  Findeks kredi notu sorgulamak istiyorum ama 3,5 TL ücret istiyor. Ziraat internet şubesinden 2 tlye sorgulayabileceğim yazıyor. İkiside aynı değil mi sizce.

 22. Kayra dedi ki:

  Findeks kredi notu öğrenme konusunda bu yazı epey yardımcı oldu. En azından Findeks’in ne olduğunu öğrenmiş oldum.

 23. asil dedi ki:

  Birkaç bankanın ortaklaşa kurduğu Findeks ile kredi notunuzu öğrenmeye çalışıyorsunuz ama aslında bu bile para tuzağı. Yok not danışmanın yok bilmem ne. Yok kredi notumu güncelle. Bildiğiniz insanları cahil yerine koyuyorlar. Hani İlber Ortaylı’yı da reklamlarında oynatmışlar ya.. Cahil’e gönderme! İstediğiniz kadar öğrenin şimdi findeks le kredi notunuzu. Sürekli de para vermeyin bu saçmalığa. Borçlanmadıktan sonra bastıra bastıra yükseltecekler kredi notunuzu. Onlar zaten kredi vermek için can atıyorlar. Şimdi de vatandaştan 3 lira toplamaya başlamışlar. Ulen daha da doymuyor paraya gözleri. Findeks miş. Sinirliyim kusura bakmayın. Değmez bu yorum bile ama akıllanın arkadaşlar bende sizdenim.

 24. Selçuk dedi ki:

  Ben kredi raporumu ziraat bankasının internet şubesinden almıştım ama hali hazırda findeks ile çalıştıkları için buradan bir üyelik oluşturdum verilerimi inceleyebiliyorum. Bence güzel bir hizmet olmuş. Kredi notunun nasıl yükseltilebileceğine ilişkin danışmanlar varmış bunlar ücretli sanırım. Neden bunu finansal para kazanma boyutuna getirdiler anlamış değilim. Bu gibi hizmetleri de bedelsiz sunsaydı iyi olurdu.

 25. Anonim dedi ki:

  Bu uygulama hizmeti ücretli mi ücretsiz olarak mı hizmet veriyor.
  Ücretlendirme ile ilgili detaylar vardı pek anlayamadım.

  1. Esra dedi ki:

   2 TL ücret alıyorlar kredi raporu için ama tüm bankalardaki borçlarınızı anlık izleme, kredi limitlerinizi aştığınızdan uyarı hizmeti gibi ücretsiz olarak verdiği hizmetlerde bulunuyor.

 26. Anonim dedi ki:

  Kredi notumu öğrenme konusunda Findeks hizmetinden çok memnun kaldım. Daha önce böyle bir hizmet verilmiyordu. Raporumu indirdim ve grafiklerle her şey yerli yerinde. Teşekkürler.