Kişisel Finans

Genç Yetişkinler için 5 Finansal Öneri

Maalesef kişisel finans henüz okullarda zorunlu bir ders olarak okutulmuyor ve pek çok birey gerçekte parasını nasıl yöneteceği konusunda yeterli bilgilere sahip değil. Başlangıç olarak listede yer alan bu beş maddeye göz atarak daha rahat ve sıkıntısız bir gelecek için ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Hedeflerinizi keşfedin

Hedef

Yetenek ve doğal kabiliyetlerinize uygun ve sevdiğiniz bir alanda eğitim görmek ve çalışmak en doğru yatırımdır. Becerilerinizi en doğru şekilde kullanıp bunlardan faydalanabileceğiniz ve en önemlisi çalışmaktan zevk duyacağınız bir kariyer rotası belirleyin ve bu yolda ilerleyin. Sevdiğiniz işten para kazanmak hayattaki en kârlı yatırımınız olacaktır.

İradenizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Kredi kartı

Eğer şanslıysanız ebeveynleriniz size bu beceriyi çocukluğunuzdan itibaren öğretmiştir. Günümüzde kredi kartları ve kredilerle istediğiniz her şeyi anında alabilme imkanına sahipsiniz fakat bu, kontrol altına alınması gereken ve sizi ileride zor durumlarda bırakabilecek bir durumdur. Bir şey alınacaksa önce o şey için para biriktirmek hayat boyu sahip olunması gereken bir özelliktir. Kredi kartıyla alışveriş durumlarında da ay sonu borcun tamamını ödeyebileceğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde kredi kartı borcu ödenmezse, faiz ödemesi kısır döngüsüne giriş yapıp harcadığınızdan daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Takip edemeyeceğiniz kadar çok kredi kartına sahip olmaktan da kaçınmayı düşünmelisiniz.

Paranızın Nereye Gittiğini Bilin

Finansal Hedefler

Finansal konularda bilgi sahibi olduktan sonra harcamalarınızın gelirinizi aşmamasının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bu sağlamanın en iyi yolu bütçe oluşturmaktır. Daha sonra bazı harcamalarınızın size aylık olarak ne kadar maliyetler oluşturduğunu görerek gereksiz veya aşırı gördüğünüz harcamalarda yönetilebilir değişiklikler yapmayı deyin.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Acil durum fonu

Acil durum fonu oluşturarak her ay gelirinizin bir miktarını hastalık, taşınma, hırsızlık gibi durumlara karşı ayırın ve olası kötü durumlarda borç almak veya kredi çekmek zorunda kalmayın. Paranızı evde tutmayıp faiz getirisi olan bir hesapta veya döviz ve altında tutarak enflasyon kaynaklı zararlardan da kaçının.

Kendi Finansal Geleceğinizin Kontrolünü Elinize Alın

Finansal Özgürlük

Eğer paranızı yönetmeyi öğrenmezseniz başkaları sizin için, sizin paranızı yönetmeye başlayacaktır. Başkalarının tavsiye ve önerileriyle hareket etmektense kişisel finans üzerine temel kitap ve yazıları okuyarak ve kendinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bütçe yapmayı, çeşitli harcamalara belli miktarlardan fazla harcamamayı ve savurganlıktan kaçınmayı mutlaka öğrenin.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir