Harcamalar

1961’den bu yana geleneksel Black Friday…

Her geçen yıl şiddetin daha da artış gösterdiği Black Friday (Kara Cuma) alışveriş günü yine yaklaşıyor. Öyle ki, Black Friday günü olan ülkelerin yerel basınında alışveriş yapacak tüketiciler için “kendini koruma” rehberleri hazırlanıyor, herkes izdihamda ve çıkabilecek olası kavgalarda birbirlerine adeta yakın dövüş, atlama, zıplama taktikleri veriyorlar. Biri diyor ki; ‘canını oku ama yaralama, etkisiz hale getir ve bırak’ Neyse ki bu taktikler Walmart gibi marketlerde kasaya ulaşıp, parayı ödeyinceye kadar geçerli…

Black Friday gününde insanlar kavgaya hazır, zaten her Kara Cuma sonrası Youtube’a bir sürü yeni kavga videoları ekleniyor. O değil de, bu kavgaların bazıları gerçekten komik. Ortada duran kutusunda açılmamış bir LCD TV ve başında kavga eden üç Amerikalı! Gerçekten görülmeye değer.

Aslında Türkiye’de olsaydı da şurada bizde taktikleri sıralasaydık diyorum hiç fena olmazdı ama kültürümüzde böyle bir gün olmadığı için ben asıl meseleye geleyim ve bugünün anlamı, önemi nedir ne yaparlar neden böyle bir gün var hepsini anlatmaya başlayayım.

Black Friday Tarihi

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü ertesindeki ilk Cuma gününe verilen addır.

Bizler daha çok bugünü 1869 yılındaki altın piyasası çöküşü gibi çeşitli ekonomik krizleri tanımlamak için kullanıyoruz ama 1961’den sonra bu tanım halk arasında ve medyada yerini yoğun alışveriş gününü tanımlamaya bırakmıştır.

İlk kez 1961 yılında gazetelerde Black Friday manşeti kullanıldı. O tarihte ABD’nin pek çok kentinde yoğun alışveriş sebebiyle trafik problemleri, mağazalarda stok yetersizliği ve tüm günün herkes için yoğun geçmesi sebebiyle gazeteler bu olayı Kara Cuma şeklinde yorumladılar.

Günümüzde Black Friday

Black Friday adı her ne kadar olumsuzluk çağrışımı yapsa da bugün hem perakendeciler hemde tüketiciler için önemli bir gün. İnsanlar çılgınca alışveriş yaparken, perakendecilerde kasalarını dolduruyor. Bugünü özel kılansa, perakende devleri tarafından yapılan akla hayale gelmeyecek yüksek indirimler. Walmart, Amazon gibi daha sayamayacağım nice perakende devleri her yıl özel Black Friday indirimleri yapıyorlar.

Her şey bu kadar güzelken son yıllarda Black Friday “şiddet” kelimesiyle yan yana anılıyor. Mağazaların yaptığı yüksek indirimlerden yararlanabilmek için bir gece öncesinde kapılarda bekleyen insanlar mağazalar açılmaya başlayınca adeta birbirlerini eziyorlar ve hatta birbirlerine isteyerek zarar veriyorlar. Aynı zamanda bu izdiham sırasında pekçok kaza meydana geliyor.

Mağazalar izdihamın önüne geçebilmek için her Black Friday gününde çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bunun yanı sıra çalışan sayılarını ve güvenlik birimlerini artırırlar. Ama çözüm olur mu, hayır!

Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Kanada, İngiltere ve bazı ülkelerde Black Friday günü vardır. Bu atmosferi daha iyi anlamak için aşağıdaki şu videoya göz atabilirsiniz:

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir