Harcamalar

Black Friday İndirimleri Gerçek mi, Yoksa Aldatmaca mı?

Black Friday döneminde yapılan reklamlar, tüketicilerin hemen her indirimden vakit kaybetmeden yararlanması gerektiği izlenimi yaratıyor. Nede olsa bu dönemde fiyatlar yalnızca birkaç gün için tarihsel olarak en düşük seviyelere indiriliyor. Ancak yaptığımız fiyat takipleri bunun nadiren böyle olduğunu gösteriyor.

Yaptığımız fiyat takipleri, Türkiye’de Black Friday döneminde indirime giren ürünlerin %88’inden fazlasının bu dönem öncesinde ve sonrasında aynı fiyata ya da çok daha ucuza bulunabildiğini gösteriyor.

Araştırmaya dâhil ettiğimiz ürünler arasında, bu dönemde en çok indirime giren ve özellikle online alışveriş sitelerinin ilk sayfalarını süsleyen en popüler teknoloji, ev ve kişisel bakım ürünleri yer alıyor.

Birçoğumuz, bir daha bu kadar ucuz olmayacaklarını düşünerek bu ürünleri almak için bir hayli acele ediyoruz. Ancak fiyat takibi yaptığımız ürünler, Black Friday dönemini izleyen son altı ve sonraki altı ay içinde aynı ya da daha ucuz fiyata bulunabiliyor.

Bu yüzden, indirimli bir elektrik süpürgesi veya cep telefonu satın almak için acele etmeden önce, bir indirimin gerçek olup olmadığını anlamanız gerekiyor. İşte gördüğünüz ‘özel indirimlerin’ gerçek mi, yoksa bir aldatmaca mı olduğunu öğrenmenize yardımcı olacak tavsiyeler.

Fiyatları Farklı Mağazalarda Karşılaştırın

İndirimlerin gerçek olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biri mevcut fiyatları farklı mağazalardaki fiyatlarla karşılaştırmaktır. Böylece indirimin gerçek olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Örneğin, beş farklı mağaza aynı ürünü 300 TL’ye satıyorsa, ancak yalnızca biri ürünün 400 TL’den 300 TL’ye düşerek indirimde olduğunu iddia ediyorsa, bu, fiyatın gerçek bir indirimi yansıtmadığının oldukça iyi bir göstergesi olacaktır.

Fiyat Tarihçesini Kontrol Edin

Yaptığımız fiyat takipleri mağazaların birkaç gün ya da birkaç hafta önce fiyatları arttırdığını ve Black Friday döneminde bu fiyatları tekrar indirdiğini gösteriyor. Bu nedenle, gerçek bir indirimin olup olmadığını anlamak için Black Friday’den önceki fiyatları da bilmeniz gerekiyor.

Bir kahve makinesine ait son 6 aylık fiyat değişimi. (Akakçe)

Örneğin, yukarıdaki grafik bir kahve makinesine ait son 6 aylık fiyat değişimini gösteriyor. Haziran ayı sonundan Kasım ayı başına kadar yaklaşık 1900 TL’ye satılan bu kahve makinesinin fiyatı, Black Friday indirimlerinin başlamasına birkaç hafta kala 3000 TL’ye kadar çıkıyor. Black Friday döneminde, sözde büyük bir indirimle 2200 TL civarına düşüyor. Son 6 aylık fiyat ortalamasına göre bu ürün indirimde değil ve üstelik Black Friday’de daha yüksek bir fiyata satılıyor.

Fiyatları takip etmek için Akakçe, Epey ve Cimri gibi fiyat karşılaştırma platformlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Zira bu platformlar ürünlerin tarihsel fiyat değişimlerini de gösteriyor.

Beklenen ‘büyük indirim’ döneminden birkaç ay kadar önce satın almakla ilgilendiğiniz ürünlerin bir listesini mutlaka yapın ve mevcut fiyatları not edin. İndirim gününden önceki ve indirim zamanındaki en son fiyatları karşılaştırın. Böylece gerçek bir indirimin olup olmadığını anlamanız kolaylaşacaktır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir