Black Friday’de İndirimli Alışveriş Yapmak İçin 3 Tüyo

Gördünüz mü? 11.11 indirimleriyle yeri göğü inleten alışveriş siteleri şimdi de Black Friday için yeni reklam kampanyalarına başladılar.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 11.11 indirimleri çoğu kişi gibi benim de ilgimi çekti. Birkaç alışveriş sitesinin indirimlerini inceleme fırsatı buldum. Çoğunuz gibi karşılaştığım şeyler pek de hoş değildi.

İnternette ve televizyon kanallarında sıkça 11.11 reklamları dönen bir alışveriş sitesine girdim. Gözüme ilk çarpan ürün, giriş sayfalarında listeledikleri ve tahmin edebileceğiniz gibi indirimli olduğu söylenen bir tost makinesi oldu. Onlara göre tost makinesi olağanüstü indirimliydi. Öyle ki bu ürünü giriş sayfasına koyabilecek kadar da cüretkârlardı.

Biraz zaman ayırdım ve aynı marka tost makinesinin fiyatını araştırmaya başladım. Yaklaşık 5 saniyelik bir Google aramasından sonra fiyatlar karşımdaydı. Sözde indirimli olan bu tost makinesi farklı bir alışveriş sitesinde çok daha ucuzdu. Yanlış hatırlamıyorsam arada 60 liralık bir fiyat farkı söz konusuydu.

Benim 11.11 maceram tek bir ürün dahi almadan böylece son buldu. Bu arada hiçbir alışveriş sitesinin zararına ya da maliyetine satış yapmasını kimse beklemiyor. Bindirim üstüne indirim yapılıp indirim algısı yaratılmasın yeter. Zira onların yaptıkları bu şeyin adı tüketiciyi kandırmak oluyor…

Dünyanın en popüler indirim günlerinden biri olan ve son yıllarda ülkemizde de ilgi çeken Black Friday yaklaşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki alışveriş siteleri TV’ler, diğer elektronikler ve oyuncaklar da dahil olmak üzere birçok tüketim malında yılın en düşük fiyatlarını tüketicilere sunuyor.

Alışveriş sitelerinin yılın en düşük fiyatlarını sunmasından dolayı Black Friday’de alışveriş yapmak bir hayli cazip olabiliyor. Hatta yurt dışında birçok kişi ihtiyaçlarını karşılamak için bu özel günü bekliyor, bu özel gün için sene başından itibaren para biriktirmeye başlıyor.

Bu yıl 23 Kasım Cuma günü gerçekleşecek olan Black Friday’de, 11.11’den çıkardığımız dersleri de göz önüne alarak, gerçek anlamda indirimli alışveriş yapabilmeniz için birkaç tüyo paylaşmak istiyorum.

1. Satın Almak İstediğiniz Ürünlerin Listesini Oluşturun

Bütçenizi zora sokmamak adına yılın indirim günü Black Friday için hedefiniz, yalnızca listenizdeki ürünleri mümkün olan en düşük fiyattan satın almak olmalıdır. Gerek alışveriş siteleri gerekse de fiziki mağazalar daha fazla indirimli ürün almanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Lakin listenizdeki ürünlere ve bu ürünleri en düşük fiyattan satın alma hedefinize odaklanarak gereğinden daha fazla harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz. Listenize bağlı kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

2. Black Friday’de İndirim Yapacak Firmaları Bulun

Black Friday’inizi en iyi şekilde değerlendirmek için en iyi fırsatları araştırıp karşılaştırdığınızdan mutlaka emin olun. Ama unutmayın, sadece listenizdeki ürünleri arıyorsunuz. Fiziki mağazalarda yapılacak en iyi indirim fırsatlardan bazılarını keşfetmek için broşür ve indirim kataloglarına bakabilirsiniz.

İnternetten alışveriş yapmayı planlıyorsanız, en iyi Black Friday fırsatlarını henüz açıklayıp açıklamadıklarını görmek için favori alışveriş sitelerinize göz atabilirsiniz. Büyük gün öncesinde bir alışveriş sitesinin e-posta bültenine kaydolursanız, bu özel günde yapılacak indirimler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Hepsiburada, n11, Trendyol gibi favori alışveriş sitelerinizin yanına Amazon Türkiye’yi de eklemeyi unutmayın. Ülkemizde bu yıl faaliyetlerine başlayan Amazon Türkiye’den indirimler konusunda tüketici beklentileri bir hayli büyük.

3. Güncel ve İndirimli Fiyatları Karşılaştırın

11.11’de yapılanlara benzer bir durumla karşılaşmamak için güncel ve indirimli fiyatları karşılaştırmanız önemli. Satın almak istediğiniz ürünleri belirledikten sonra, listenizdeki her bir ürünün güncel fiyatını not edin. Black Friday gelip çattığında güncel fiyatların yanına indirimli fiyatları yazıp bir karşılaştırma yaparak listenizdeki bir ürünü indirimli alıp almadığınızı görme fırsatınız olacaktır.

Ayrıca her mağazada ya da her alışveriş sitesinde indirimler aynı oranda olmayabilir. Bazı yerlerde daha cazip indirim fırsatları sunulabilir. Bu nedenle farklı yerlerdeki indirimleri de listenizdeki ürünlere karşılık gelecek şekilde ekleyip karşılaştırma yapmanız faydalı olacaktır.


2 Yorum

  1. Yazınızı Bundle’da okuyup hak vermiş önerilerinizi mantıklı bulmuştum. Bugün 23 Kasım dönüp yorum yapayım dedim. Ne yazık ki bindirimden indirim olayını bizim alışveriş siteleri iyiden iyiye alışkanlık haline getirdiler. Kaç kişi bunlara inanıp ürün alıyordur kim bilir. Bunun bir yaptırımı olmalı. Bu konuya daha fazla dikkat çekilmesi gerekiyor. 200 liralık ürünü indirimden birkaç gün veya saat öncesi 500 liraya çıkarıp 200’e geri indirip indirim diyorlar. Ben artık internetten alışveriş yapmaya gerçekten şüpheyle bakıyorum. Mağazalara gidip en azından fiyatları genel seviyede görüp pazarlık yapmak daha makul olabilir.

  2. N11, trendyol, hepsiburada bunlara alıştık. Beni en çok amazon dumura uğrattı. Diğerleri gibi fiyat artırıp indirmediler ama black friday sanki hiç yok gibi. Adını beklenen cuma koymuşlar zaten. Bu arada küçük ihtiyaçlarım dışında internetten alışveriş yapmıyorum pek. Komisyon olayı var. Onu bir araştırın. Normalde bile fiyatları yükseltiyor bu komisyon olayı.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz