Daha Ucuza Satın Almak için 6 Farklı Yol

Satın aldığınız herhangi bir şeyin aslında daha ucuza satıldığını gördüğünüz o an anlatılmaz yaşanır. Hele bir de arada büyük fiyat farkı varsa, bir aldığınız şeye bakarsınız bir de karşınızda duran fiyat etiketine.

Daha ucuza bulup, daha ucuza satın almak bütçenizi olumlu etkiler. Daha fazla birikim yapabilirsiniz hatta daha ucuzlarını bularak, tek bir şeye ödeyeceğiniz parayla aynı fiyata istediğiniz iki şeyi bile satın alabilirsiniz.

‘Şey’ dediğim şey aslında her şey! Cep telefonundan, gömleğe, gömlekten Netflix aboneliğine, Netflix aboneliğinden dergi aboneliğine kadar hemen her şeyin daha ucuzunu bulabileceğinizi iddia ediyorum.

Çok da zor olmayan bazı yöntemlerle daha ucuza satın alabilirsiniz. Bakın, hemen aşağıda nasıl yapabileceğinizi anlattım.

Mutlaka bir bilene sorun

En geleneksel yoldan başlayayım. Her şeyin bir bileni mutlaka bulunur. Satın almadan önce ailenize, arkadaşlarınıza ya da alacağınız şey konusunda çevrenizde bilgi sahibi olabileceğini düşündüğünüz birilerine danışın. Sizi daha ucuzunu bulabileceğiniz yerlere yönlendirebilirler. Gerçekten işe yarıyor.

Fiyat karşılaştırma sitelerini kullanın

Fiyat karşılaştırma siteleri daha ucuzunu bulabilmek için kullanabileceğimiz en iyi araçlar arasında yer alıyor. Bu araçlarla satın alma aşamasından önce çeşitli satıcılarda ürün fiyatlarının karşılaştırmasını yapabilmeniz mümkün oluyor. Bebek bezinden akülü vidalama aletlerine kadar hemen her ürünün fiyatlarını karşılaştırarak daha ucuzunu bulabilirsiniz.

Kampanyaları takip edin

Kampanyaları takip ederek de daha ucuz harcamalar yaparak, bütçenizi kontrollü kullanabilirsiniz. Kampanyaları mağazaların promosyon kataloglarından takip edebileceğiniz gibi web sitesi veya sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Kredi kartı veya banka kartı kullanıyorsanız, bankanızın yaptığı promosyonları da mutlaka inceleyin. Mesela, en son Enpara Netflix abonelikleri için %50 indirim yapmıştı. Başka bir örnek de CEPTETEB’in dergi abonelikleri için yaptığı %41 indirim olsun. Gördüğünüz gibi her şeyin mutlaka bir şekilde daha ucuzunu bulabiliyoruz.

İkinci el almayı düşünün

İkinci el online alışveriş siteleri veya dükkanlardan ikinci el ürünler satın alabilirsiniz. Ülkemizde ikinci el alışveriş pek popüler olmasa da kendine özgü tasarruf yöntemi bulunan ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde ikinci el alışveriş oldukça popüler, burada bahsi geçmişti.

Ülkemizde yaygınlaşmaya devam eden ikinci el alım ve satımı yapılan Letgo, Modacruz gibi web sitelerini kullanarak daha ucuzunu bulabilirsiniz. Üstelik artık kullanmak istemediğiniz ürünleri de bu siteler üzerinden satışa çıkararak bütçenize ek katkı sağlayabilirsiniz. İkinci el almayı mutlaka düşünün. İkinci el konusunda ön yargılarınız varsa, en azından bir kere denemek için kendinize fırsat verin.

Satın almak yerine kiralayın

Giysilerden, fotoğraf makinelerine kadar ihtiyacınız olan her şeyi satın almak yerine belirli bir süre için kiralayabilirsiniz. Özellikle sadece belirli bir süre için satın alacaksanız, yüksek fiyatlar ödemek yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kiralama hizmeti veren işletmeler büyük şehirlerde her geçen gün daha popüler oluyor.

Fiyatı düşene kadar bekleyin

Eğer satın almak için çok aceleniz yoksa fiyatı düşüne kadar bekleyin. Sonsuza kadar aynı fiyatla satılmayacak ve mutlaka fiyatı düşecek, bunu biliyorsunuz. Fiyatı düşene kadar beklerken aynı zamanda diğer yolları da deneyin. Daha ucuza satın alabileceğinizi unutmayın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu