Harcamalar

Kendinize En Uygun GSM Tarifesini Bulun

Zorunlu ihtiyaçlarımız ve giderlerimiz arasında GSM operatörlerine ödediğimiz iletişim harcamaları yer alıyor. Ülkemizde üç GSM operatörü var; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone. Bazı operatörler gerçekten yüklü miktarlarda faturalar göndererek, şok etkisi yaratabiliyorlar.

Geçen yıl uzunca bir süredir kullandığım GSM operatörümü aldığım son yüksek faturayla farklı bir operatöre taşımaya karar vermiştim. Önceki operatöre ödediğim yıllık yaklaşık fatura tutarı 600 lirayı geçiyordu. Şu anda ise kullandığım operatör ve tarife için yıllık yaklaşık 350 lira ödeme yapıyorum. İletişim giderlerimi neredeyse yarı yarıya düşürdüm, gerçekten keyifli.

İlla hattınızı farklı bir operatöre taşımak zorunda da değilsiniz, belki de yalnızca mevcut tarifenizi gözden geçirmeniz gerekiyordur. Değişim her ne kadar çoğu zaman zor olsa da inanın gerekiyorsa mutlaka yapılmalı.

En zoru değişime nereden başlayacağınızı bilememektir. Değişime başlayabilmeniz için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli. Gerçekten kolay, daha az ödeme yapacaksınız bunu düşünün.

Alışkanlıkları kökten değiştirmenize gerek yok

Şu anda faturalı ya da faturasız bir tarife kullanıyor olabilirsiniz. Faturalı da olsanız, faturasız da olsanız kendinize uygun bir operatör ya da tarife bulabilirsiniz. Aynı şekilde GSM operatörünüzü de değiştirmek zorunda değilsiniz, GSM şirketinden memnunsanız farklı tarifeleri inceleyin. Mevcut tarifeler ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa diğer operatörlerin tarifelerine göz atmayı tercih edebilirsiniz.

İletişim harcamalarınızı analiz edin

İletişim harcamalarınızı analiz etmeniz, kendinize en uygun tarifeyi bulabilmeniz için gerekli. Aylık kaç dakika konuşuyorsunuz, kaç SMS gönderiyorsunuz, kaç GB internet kullanımı yapıyorsunuz tüm bunları incelemeniz gerekiyor. En basitinden son iki aya ait inceleme yapabilirsiniz. Son faturalarınızdan veya GSM operatörünüzün web sitesinden tüm bu harcama detaylarına kolayca ulaşabilirsiniz.

İncelemeniz tamamladığınızda her birini not alın, ihtiyacınız olacak.

Dakika, SMS ve Veri ihtiyaçlarınızı belirleyin

Not aldığınız harcama detayları gözünüzün önünde dursun. Dakika, SMS ve internet kullanımına ilişkin en uygun tarifeyi bulma çalışmalarına artık başlayabilirsiniz. Her bir operatörün web sitesinden ihtiyaçlarınıza en yakın tarifeleri inceleyin ve ücretleriyle birlikte not edin.

Ben de tekrar örnek bir araştırma yaptım, ihtiyaçlarım şu şekilde;

  • Her yöne dakika: 400 – 500
  • Cepten internet: 3 – 4 GB
  • SMS: Benim için olmasa da olur, neredeyse hiç kullanmıyorum.

Buna göre her yöne 400-500 dakika konuşma ve 3-4 GB arası cepten internete ihtiyacım var. Kendi ihtiyaçlarıma benzer üç farklı tarife, üç farklı operatörde aşağıda yer aldığı gibi:

  A Operatörü B Operatörü C Operatörü
Her yöne dakika 750 Dakika 600 Dakika 500 Dakika
Cepten internet 4 GB 3 GB 4 GB
Her yöne SMS 5000 SMS Sınırsız SMS 1000 SMS
Aylık Ücretler 30 TL 45  TL 69 TL

İnanması güç ama rakamlar gerçek. Neredeyse her bir tarife ihtiyaçlarıma cevap veriyor fakat aradaki fiyat farkları çok büyük. Örneğin, A operatörüne yıllık 360 lira ödemem gerekirken, C operatörüne 828 lira ödemem gerekiyor.

Benim önceliğim konuşma ve internetten yana. Sizin farklı öncelikleriniz varsa, yine en uygun tarifeleri ihtiyaçlarınıza göre araştırabilirsiniz. Sıklıkla ekstra paketlere ihtiyacınız oluyorsa, paket fiyatlarını da önceden incelemeniz daha akıllıca olacaktır.

Eğer hala iletişim giderleriniz çok yüksekse harcamalarınızı azaltmak için mutlaka uygun bir tarife ya da operatör bulmaya çalışın. Emin olun, en iyi kararı verdiğinizde harcamalarınızı en az yarı yarıya indirmeniz mümkün olacak.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir