Faturalardan Gizlenen Kayıp Kaçak Bedelindeki Sır

21.01.2022

“Faturalar sadeleşti” denilerek, 2016 yılı başından itibaren elektrik faturalarından kaldırılan kayıp-kaçak bedeli “dağıtım bedeli” altında alınmaya devam ediyor.

Elektrik faturalarından kaldırılan tek kalem kayıp-kaçak bedeli de değil, aynı zamanda İletim Bedeli, PSH Bedeli ve Sayaç Okuma Bedeli kalemleri de kaldırılıp, dağıtım bedeli altında alınıyor.

Geçen yıl elektriğini dürüst olarak kullanan birçok vatandaş, kayıp-kaçak bedeline itiraz ederek haksızca alınan bu bedelleri geri almaya başlamıştı. Hatta biz de kayıp-kaçak bedeli geri alma rehberi adıyla bir yazı yayınlamış ve bu bedelin nasıl geri alınacağına ilişkin bilgileri paylaşmıştık.

Kayıp-kaçak bedeline yönelik yargı yolunun birçok kez vatandaşların lehine sonuçlandırılması sonrasında pek çok vatandaş yargı yoluna giderek, kayıp-kaçak bedellerini geri alabilmişti.

1 Ocak 2016’dan itibaren başta kayıp-kaçak bedeli ve diğer kalemlerin faturalardan kaldırılarak dağıtım bedeli altında gösterilmesi, faturaları sadeleştirdi mi yoksa vatandaştan art niyetle gizlendi mi?

Şu anda eline elektrik faturası alan hiçbir tüketici ne kadarlık bir tutarda kayıp-kaçak bedeli ödediğini bilmiyor. Dürüst vatandaşlar haliyle kayıp-kaçak bedelini farklı bir değişle, başkalarının kullandığı kaçak elektrik bedelini ödemek istemiyor. Vatandaşın lehine verilen kararlar sonrasında bu kayıp-kaçak bedelinin kamuoyu tepkisi nedeniyle bizlerden art niyetle gizlendiği düşünüyorum. Amaç faturaları sadeleştirmek değil. Diğer taraftan madem haksız bir bedel ödüyoruz, ne kadar ödediğimizi de görmemiz gerekiyor.

Şu anda kayıp kaçak bedelini geri almak için Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvuru yaptığımızda hakkımızı arayabileceğimiz bir yol yok. Hangi bedele itiraz edeceğiz, ne kadar alındığını bilmediğimiz bir bedele mi?

Dürüst bir şekilde elektriğimi kullanıyorum, bu ay gelen faturam 315 lira civarında. Dağıtım bedeli de 94 lira civarında. Ne kadarlık kayıp-kaçak bedeli ödediğim de sır! Keza iletim bedeli, PSH bedeli ve sayaç okuma bedeli hakkında da hiçbir fikrim yok.

Tasarruf denince hep harcamalar konusuna dem vuruyoruz. Ne yaparsak yapalım bazen tasarruflu olmak bizim elimizde olmuyor.

Soruyorum, bu haksız şartlar altında insanlar nasıl daha fazla tasarruf yapabilir?

YORUMLAR

 1. Ahmet dedi ki:

  Tasarruf yapılamaz

 2. Yıldıray taşcı dedi ki:

  Kardeş paylaşacakmısın gün içinde baktım yazmadım. EPDK sitesini inceledim nerede yazıyor. Bilen paylaşabilir mi?

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Yardımcı olmak adına ben yazayım. EPDK’nın web sitesine giriş yapıp, “hızlı erişim” menüsüne tıklayınca sol alt köşede “elektrik fatura hesaplama” alanı çıkıyor. Sanıyorum başka bağlantı yok.

  2. ömer dedi ki:

   Aynen mobilden yazamadım akşam girdiğimde bağlantıyı kopyalayamadım ondan paylaşamadım. Bağlantı kopyalanmıypr. Yazarın dediği şekilde menüden ulaşılıyor bu arada teşekkürler @baris_salli:disqus

 3. izgeç dedi ki:

  Doğalgaz 300 liradan aşağıya gelmiyor. Elektrik faturam bu ay 98 lira. O kadar dikkatli kullanmama rağmen elektrik neden bu kadar fazla geliyor anlamadım. Sizin dağıtım bedeliniz kadar gelmiş faturam kaç gündür çantamda faturayla dolaşıyorum. Bu elktrik taşıma işlerimi nasıl oluyor yapan bilen var mı?

 4. fedaimarx dedi ki:

  Elektrik en temel ihtiyaç nasılsa kullanacağız. Kullanmıyorum deme şansımız yok. Herşey mümkün.

 5. Sermet dedi ki:

  Yargı yoluna gidildiğinde elekrtik şirketleri 5 – 10 avukat gönderiyor. İtirazlara caydırıcı olmaya çalışıyorlar. Sadece elektrik şirketleri değil benimce cebimden ne acı ki bu bedel çıkıyor. Bankalara ne demeli kredi kartı kullanım ücreti hesap işletim ücreti itirazı yapanlara karşı dava açıp insanları korkutmaya çalışıyorlar. Davayı müşteri kaybettiğinde hop avukattı dava ücretleriydi giydiyorlar. Türkiye ve Hukuk!! Türkiye ve Adalet!! İnanıyor musun?

 6. Burak dedi ki:

  İnsan aklıyla dalga geçmek böyle oluyor işte. İtiraz dilekçesi yazarak elektrik şirketinden kayıp kaçak bedeli öğrenilebiliyor bu arada. Paylaştığınız yazıda da yazılmış. Bunu gizleyen o rakamı doğru verir mi asıl muamma o..