Fiyat Performans Açısından En İyi Akıllı Telefon Nasıl Seçilir?

Akıllı telefonunuzu değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, biraz araştırma yaptığınızda, farklı fiyatlara ve sonsuz sayıda teknik özelliğe sahip birçok seçenekle karşılaşacaksınız.

Çok sayıda, farklı fiyatlara ve benzer özelliklere sahip akıllı telefon seçenekleri ile karşı karşıya kaldığınızda, teknoloji kurdu olmayan her insan gibi, doğal olarak aklınız karışabilir.

İşte bu nedenle akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerin bir özetini çıkardık, böylece fiyat performans açısından en iyi özelliklere ve fiyata sahip telefonu kolayca seçebilirsiniz.

Akıllı Telefon Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Akıllı telefonunuzu seçerken ekran, RAM, dahili depolama ve batarya kapasitesi gibi belli başlı faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Bunlar aynı zamanda fiyatı da belirleyecektir.

1. Ekran

Akıllı telefonlarda standart ekran boyutu 5 ila 6 inçtir. Ekran boyutu her büyüdüğünde, telefonun fiyatı da artmaktadır. Bu faktör, bir cep telefonuna ne kadar harcamak istediğinizi veya harcayabileceğinizi belirleyen önemli bir gösterge olabilir.

Ekran çözünürlüğüne gelince, 1920 x 1080 piksel olması genellikle yeterlidir. Bir cep telefonunda almayı önerdiğimiz maksimumum çözünürlük, 2K olarak da adlandırılan 2560 x 1440 piksel olacaktır. 4K kalitesindeki bir çözünürlük şu an için gereksiz gözüküyor, zira bu kalitede hala yeterli içerik yok ve bu özellik şarjın daha kısa sürede bitmesine neden oluyor.

Diğer yandan, OLED ekran teknolojisinin LED’den daha üstün olduğunu bilmeniz gerekiyor. OLED daha fazla kontrast sağlıyor ve daha fazla enerji verimliliği sunuyor. Tabii ki, fiyatı artacak da olsa, telefonunuz OLED ile daha büyük bir avantaja sahip olacaktır.

2. RAM

İleri teknoloji bir akıllı telefon satın alırsanız, sorunsuz şekilde uygulamalar arasında geçiş yapmak için en az 4 GB RAM yeterli olacaktır. RAM artıkça telefon fiyatı yükseliyor. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz burada yine önemli olacaktır. Örneğin, çok fazla uygulama kullanmayı düşünmüyorsanız, 2 GB RAM bile sizin için yeterli olabilir.

3. Dahili Depolama

Bir telefonun yeni güncellemeler için minimum gereksinimleri karşılaması için en az 32 GB dahili depolamaya sahip olması gerekir. Bunun haricinde, fotoğraf çekmeyi ve mobil uygulama oyunları oynamayı seviyorsanız, 64 GB ya da 128 GB’lık bir depolama sizin için daha ideal bir tercih olacaktır.

4. Batarya Kapasitesi

Telefonunuzun şarjının tüm gün dayanmasını istiyorsanız, en az 3000 mAh bataryaya sahip olup olmadığına bakmalısınız. Uygulamalarınızı ve telefonunuzu sürekli çalışır halde tutacaksanız 3500 mAh üzerinde bir batarya tercih edin. 5000 mAh bataryaya sahip akıllı telefonlar da var, ancak şarjın uzun süre dayanması dışında başka bir faydaları yok, bu nedenle önceliklerinizi dengelemek iyi bir fikir olabilir.

5. İşletim Sistemi

Android’de en son sürümü, Andorid 9 Pie’ı veya bir önceki sürümü olan Android 8.0 Oreo’yu tercih etmeye çalışın. IOS işletim sisteminin son sürümü ise 12. Elbette, birçok akıllı telefon işletim sistemi güncellemesi desteği de sunuyor. Bu nedenle telefonunuzun sonraki güncellemeleri destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz. Seçtiğiniz telefonun işletim sistemi eski olsa bile üst sürümlere yükseltme şansınız olabilir.

6. Kamera

Bilmeniz gereken ilk şey, piksellerin her zaman en iyi görüntü kalitesini sağlamadığıdır. Bunun ardından, f harfi ile ifade edilen kamera diyafram açıklığına da bakmalısınız. Bu değer ne kadar küçükse, özellikle karanlıkta size daha iyi çekim sağlayacaktır. İdeal açıklık değeri f/2.0 olmalıdır.

Açıklık değerine ek olarak, kamera türüne de bakmalısınız. Şu anda, çift kameralar pek yaygın. Bu tür kameralara sahip akıllı telefonlar bir görüntüde en iyi kaliteyi yakalamak için birden fazla kamara kullanabiliyor. Elbette, yine burada tercih ve ihtiyaçlarınıza göre bir seçim yapmanız önemli olacaktır.

7. Malzeme

Seçeceğiniz akıllı telefonun kasası için metal malzeme tercih edilmiş olması iyi bir fayda sağlayacaktır, zira elinizden düşürme gibi durumlarda telefonunuz daha dayanıklı olacaktır. Bu, fiyatı yükselten bir özelliktir. Ancak tabii, orta menzilde plastik kullanımı da kabul edilebilir.

8. Ekstra Özellikler

Yüz tanıma sistemleri ya da parmak izi okuyucuları, cep telefonunuzun güvenliğini artırmanıza ve belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve uygulama hesaplarınızı korumanızı sağlayan özelliklerdir. Seçiminizi yaparken bu önemli özelliklere de dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Fiyat Performans Açısından En İyi Akıllı Telefonlar Hangileri?

Tüm özellikler göz önüne alındığında, şu anda Türkiye’de alabileceğiniz en iyi akıllı telefonlar Huawei P20 Pro, iPhone Xs ve Samsung Galaxy Note 9 olarak sıralanabilir.

Bu telefonlardan herhangi birini satın almak için bütçeniz 3.299 ila 8.499 lira arasında olmalıdır. Ancak tabii ki, bu telefonların yarı fiyatına neredeyse aynı özelliklere sahip telefonları da bulabilirsiniz. Örneğin:

Xiaomi Redmi Note 7, 6.3 inç ekran, 2340 x 1080 piksel, 64 GB dahili bellek, 4 GB RAM, 4000 mAh batarya, 48 ve 5 megapiksel çift arka kamera, f/1.8 ve f/2.4 özelliklerine sahip, ayrıca Android 9.0 Pie var. Fiyatı 1649 TL.

Samsung Galaxy M30, 6.4 inç ekran, 1080 x 2340 piksel çözünürlük, 64 GB dahili depolama, 4 GB RAM, 5000 mAh batarya kapasitesi, 13, 16 ve 5 megapiksel üç kamera, Android Oreo ve hızlı şarj özelliklerine sahip. Fiyatı 1600 TL.

Huawei Y9, 6.5 inç ekran, 2340 x 1080 piksel çözünürlük, 64GB dahili bellek, 4 GB RAM, 4000 mAh pil, 16 ve 2 megapiksel kamera, f/2.2 ve Android 8.0 Oreo özelliklerine sahip. Fiyatı 2080 TL.

Telefonunuzu Satın Alırken Borç Yükü Altına Girmemek İçin Finansal İpuçları

Yeni bir telefon satın almayı düşünüyorsanız, kendinize bazı sorular sormanız gerektiğini unutmayın: Bu gerçek bir ihtiyaç mı? Telefon ihtiyacım olan özellikleri karşılıyor mu? Bütçem dahilinde mi?

Kendinize Sorun

Birçok kez, düşünmeden ve önceliklerimiz arasında doğru bir değerlendirme yapmadan çok fazla para harcayabiliyoruz. Bu nedenle gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Fotoğraf çekmek mi istiyorsunuz, ancak bütçeniz düşük mü? İyi bir kamera ile orta sınıf bir telefona ihtiyacınız var. Bütün gün cep telefonunu kullanmanız mı gerekiyor? İyi bir batarya kapasitesine sahip akıllı bir telefon seçin. Birçok uygulama mı kullanmanız gerekiyor? O zaman daha yüksek dahili depolamaya sahip bir telefon ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bütçenizi Kontrol Edin

Bir cep telefonu satın almak için aylık gelirinizin %20’sinden fazlasını kullanmayın. Geliriniz 3500 lira ise, borçlanma limitinizin aylık 700 liradan fazla olmaması gerekir. Borçlanma limitinizi aşmamak için taksitlendirme seçeneklerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Öte yandan, birkaç ay süresince birikim yaparak borç ve faiz yükü altına girmeden de yeni bir telefon satın almayı düşünebilirsiniz.

Alternatifleri Değerlendirin

Xiaomi, iPhone veya Samsung’un önceki modellerini satın almak kötü bir fikir değildir. Zevklerinizi ve bütçenizi feda etmemek için bir alternatif, son model yerine doğrudan ihtiyaçlarınıza cevap veren bir telefon almaktır.

Bir akıllı telefon markasının yeni bir modeli çıktığında, önceki cihazların fiyatı %30 ila %50 arasında düşme eğilimi gösterir. Teknoloji uzmanlarına göre, yeni modeller konusunda da endişelenmenize gerek yok, zira üst düzey cihazların ortalama ömrü ortalama beş buçuk yıldan daha uzun değil.

Kaliteli ve ihtiyaçlarınıza cevap veren bir önceki modellerden herhangi birini alarak, önemli ölçüde tasarruf edebilir ve bir süre mevcut teknolojinin her özelliğini sağlayan bir telefona sahip olabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu