Harcamalar

Harcamaları Azaltmanın En Basit Yolları

Az ya da çok olsun hiç fark etmez her harcama kişisel bütçemiz için önemli. Kabaca ifade etmem gerekirse her harcama cebimizde büyük veya küçük bir delik açıyor. Bu nedenle harcamalarımızı azaltmamız ve daha fazla tasarruf yapmamız, cebimizi kontrol altında tutabilmemiz için önem arz ediyor.

Harcamaları azaltmak için hiç hesapta yokken ortaya çıkan plansız harcamaları sonlandırarak başlayın. Çoğu zaman düşünülmeden yapılan plansız harcamalar, bütçenize esas ve en ağır zararı veren problemlerin başında geliyor. Bugün herhangi markette günlük rutin alışverişinizi yaparken sepetinize fazladan ekleyeceğiniz ama aslında almanız gerekmeyen her şey plansız harcamalara örnek gösterilebilir. Çok beğendiğiniz ve aslında ihtiyacınız da olan bir çift ayakkabı siparişi için web sitesine girdiğinizde ödeme sayfasına gelene kadar kendinizi plansızca ihtiyacınız olmayan birçok ürünü sepetinize eklemiş bir halde bulabilirsiniz. “Bu ürüne bakanlar bunlara da baktılar”, “Bunları da aldılar”, “Bunlar da indirimde”, “Şunları gördünüz mü” ve daha nice sayısız teşvikle karşı karşıya kalmanız muhtemel. Bunlara engel olamasanız ama kendinize engel olabilirsiniz. Plansız harcamalar yapmamak için harcamalarınızı bütçenize göre planlayın. Gerek fiziki gerekse de sanal harcamalarınızda bütçenizi ve sadece planladığınız ürünleri alarak doğrudan kasaya veya ödeme sayfasına gitmeyi deneyin. İnanın bu size gerçekten yardımcı olacak.

Harcamaları planlamanın en iyi yolu tercihinize göre dönemlik; haftalık, aylık alışveriş listeleri hazırlamaktan geçer. Örneğin, mutfak alışverişi için haftalık, giysi alışverişleriniz için 6 aylık veya yıllık alışveriş listeleri hazırlayabilirsiniz.

Alışveriş listesi hazırlarken listenizde yer almaya meyilli her şeyi “istek” ve “ihtiyaç” olarak iki kategoriye ayırın. Geçen ay yeni bir takım elbise aldığınızı var sayın, bu ay almak istediğiniz bir başka takım elbise gerçekten ihtiyaç mı? Yoksa sadece renginden veya tasarımından, modelinden dolayı istek mi? Düşünün, çünkü iki kategori çok farklı. Yalnızca gerçek ihtiyaçlarınıza yönelik harcamalar yapmaya çalın.

İndirimlerden, kampanyalar ve fırsatlar olmadan harcamaları azaltmaktan bahsetmek olmaz. Kampanya ve indirim fırsatları ihtiyaçlarınızı daha az ödeyerek karşılamanızı sağlayacak kolay yollar arasındadır. Bugün ceplerimize sığan akıllı telefonlar sayesinde neredeyse her kampanyayı takip etmek ve indirimler hakkında bilgi sahibi olmak bir o kadar kolay. Ayrıca daha ucuza satın almak için fiyat karşılaştırma siteleri, satın alma yerine kiralama veya ikinci el satın alma gibi farklı alternatifleri de keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Herhangi bir paket sütten, cep telefonuna kadar markalar da çoğu zaman bütçe düşmanı olabiliyor. Bu nedenle markasız ama kaliteli ürünleri tercih etmeye çalışın. Sadece logosu veya adı için yüksek ödemeler yapmak zorunda değilsiniz.

Tüm bunların her biri basit görünüyor olsa da toplamda bütçe üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kullanacağınız bu yöntemler sayesinde harcamalarınızı kolayca azaltabilirsiniz.

Harcamalarınızı kontrol altında tutabilmek için ekonomist.co‘nun harcamalar kategorisindeki diğer yayınlardan da fikir alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu