Harcamalar

Son Yıllarda Gittikçe Yaygınlaşan Hediye Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gift cards olarak da bilinen hediye kartları son yıllarda iyice yaygınlaştı. Sevdiğimiz birine ne hediye alacağımızı bilemediğimiz durumlarda her iki tarafı da mutlu eden bir kurtarıcı oldu.

Ne hediye alacağınızı bilemediğiniz birine bir hediye kartı vermeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ya da belki de yakın zamanda elinize bir hediye kartı geçti. Kafanız biraz karışık mı? Öyleyse hediye kartları hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Hediye Kartı Nedir?

Hediye kartı (Gift card), kendisine verilen herkes tarafından kullanılabilecek ön ödemeli bir karttır. Bir hediye kartı genellikle bir kredi kartına benzer olsa da, kullanımında herhangi bir borç oluşmaz. Çünkü önceden belirlenmiş bir bakiyesi vardır ve sadece bu bakiyeye kadar harcama yapmayı mümkün kılar.

Kağıt biçimindeki eski hediye çeklerinin yerini alan hediye kartları, bir kişiye vermek üzere ne hediye alacağınızı bilemediğiniz durumlarda aradığınız en mükemmel tercih olabilir. Hediye etmek üzere bir hediye kartı almayı düşünüyorsanız, bu hizmeti sunan satıcılardan hediye kartı alabilirsiniz.

Hediye Kartı Ne İşe Yarar?

Ön yüzünde MasterCard, Visa, American Express veya Discover logosu bulunan hediye kartları, bu kartları kabul eden herhangi bir mağazada gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında fiziki ya da internet alışverişlerinde kullanılabilir.

Bazı hediye kartları da sadece aynı ana şirketin sahip olduğu mağazalarda kullanılabilir. Örneğin, süpermarket zinciri Migros’un Hediyem Kart isimli hediye kartı, sadece Migros mağazalarının herhangi birinde kullanılabilir.

Tek bir satıcıda kullanılabilen hediye kartları genellikle daha yaygındır. Örnek olarak BİM, Şok, D&R, Netflix, Amazon, Bershka, ZARA, Sarar, Mango, MediaMarkt, Starbucks, Google Play ya da iTunes gibi satıcılar yalnızca kendi mal ve hizmetlerini satın almak için kullanılabilecek kartlar sunar.

Hediye Kartı Nasıl Kullanılır?

Hediye kartı kullanmak bir kredi kartı kullanmak kadar kolaydır. Hediye kartınızın geçerli olduğu mağazalardan herhangi birine gider ve almanız gerekenleri alırsınız, ödeme aşamasına geldiğinizde de satıcıya hediye kartınızı vererek alışverişinizi tamamlarsınız.

İnternet alışverişlerinde geçerli olan hediye kartlarını kullanmak da kolaydır. Ödeme işlemi sayfasında hediye kartınızın üzerinde yazan numaraları girerek ödeme işleminizi sona erdirmiş olursunuz.

Bazı durumlarda sadece hediye kartı kodu ile ödeme yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda satıcıya hediye kartınızın kodunu vermeniz yeterli olacaktır. Hediye kartı kodu da kartınızın ön ya da arka yüzünde yer alır.

Hediye kartları önceden belirlenmiş tutarda harcama yapmayı mümkün kılar. Hediye kartlarında kullanılabilecek maksimum bakiye genellikle kart üzerinde yazar. Hediye kartınızın bakiyesinden emin değilseniz, satıcılar aracılığı ile bir bakiye sorgulaması yapabilirsiniz.

Hediye kartınızı satın alma işleminin bir kısmını veya tamamını ödemek için kullanabilirsiniz. Hediye kartınızın bakiyesinden daha fazla bir harcama yapmanız durumunda, harcamanızın kalan kısmını nakit, kredi kartı ya da banka kartı gibi diğer alternatif ödeme seçeneklerini kullanarak ödeyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu