Mobil Alışveriş Dürtüsüne Karşı Koymak İçin 3 Tüyo

Günümüzde internet alışverişleri oldukça yaygınlaştı ve çoğu zaman kendinizi 10 dakika önce aklınızda olmayan bir ürünün siparişini verirken elinizde kredi kartınızla bulabiliyorsunuz.

Cep telefonlarımızın bize güzel indirimler sunması, ödeme bilgilerimizi saklaması ve önemlisi bir şeye gerçekten ihtiyaç duyduğumuzda bir sürü zahmetten kurtarmasına karşılık aynı zamanda gereksiz bir sürü harcama yapmamıza da yol açıyor. Peki, ihtiyaç duymadığımız şeyleri alma güdüsünden nasıl kurtulabiliriz?

Bu konuda okuyup uygulamanızın faydalı olacağı ve kredi kartı borçlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek birkaç strateji şöyle:

Bu isteğin arkasındaki psikolojiden haberdar olun

Ne zaman ve ne şekillerde harcama yaptığımızı bilmek alışveriş güdüsünü kontrol altına almada önemlidir. Mobil online alışverişin arkasındaki psikoloji o andaki ruh halinizin hedeflenmesidir. İnternet sayfalarının çerezleri sayesinde yakın zamandaki ilgi alanlarınız tespit edilir ve size buna göre reklamlar sunulur ve bu ürünleri alma güdünüz sizi ele geçirir. Bu nedenle bu güdünün hakim olduğu kısa zaman dilimlerini atlatmak önemlidir.

Ayrıca uzmanlara göre, yapılan alışverişlerin çoğu ihtiyaç duyduğumuz ürüne göre değil bulunduğumuz yer ve ortamda etkilendiğimiz şeylere göre gerçekleşiyor. Mobil alışveriş de bu ihtimali artırıyor.

Sınırlar koymayı deneyin

Cep telefonlarımızın sürekli elimizde olması, her site ve uygulamada reklam olduğunu düşünürsek sürekli bir alışveriş merkezinde olmamıza benzer bir sorun yaratmaktadır. Alışveriş yapmak mutlu hissetmemize yol açan dopamin adlı nörotransmitterları salgılamamıza neden olur ve dopamin salgılanmaya başlandığında karşı koymanın zor olduğu bir sinir ileticisidir. Sürekli olarak internete bağlı olmamak ve internette geçirilen zamanı sınırlamak alışveriş yapma dürtülerine yenik düşme ihtimalinizi azaltır. Bir şeyi almaya kesin olarak karar vermeden önce ihtiyacınız olup olmadığını, alırsanız ödeme koşullarının başka ihtiyaçlardan mahrum kalmanıza neden olup olmayacağını iyice düşünmek ve alışveriş sitelerine fazla uğramamak daha mantıklıdır.

Reklamlar için de internet reklam engelleyicilerinden birini kullanmayı düşünebilirsiniz fakat bunun yerine reklamları görmezden gelmeniz ve kendinizi kontrol edebilmeniz daha etkili bir yöntem olabilir. Bunların yanında kredi kartınızı internet alışverişine kapatarak hızlı alışveriş ihtimalini azaltmak ve sadece en önemli durumlarda açmak da dopamine karşı, üşengeçliğinizle savunmaya geçmenizi sağlayabilir.

En az 24 saat bekleyin

Firmalar sürekli bizimle ilgili veriler toplamanın yanında insan psikolojisinin zaaflarından faydalanmaktadırlar. Bu nedenle ‘bunu alan bunu da aldı’ veya ‘alışverişinizi şu kadara tamamlayın kargo ücretsiz olsun’ tarzı taktiklerin ağına düşmek daha kolaydır.

Uzmanlar bu konuda alma isteği duyduğunuz ürünü alışveriş sepetine ekleyip 24 saat beklemenizi öneriyor. Sepete eklemek beyindeki dopamin faaliyetlerini hemen azaltıyor ve bir ürünü veya ürünleri almaktan vazgeçme ihtimaliniz oldukça artıyor.

Son olarak, insanlar internet alışverişlerinden aldıkları pek çok şeyden memnun kalmamakta veya bu alışverişleri için pişmanlık duymaktadır. Bu durumda da üşenmeyip yasaların verdiği iade hakkından faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Ek olarak, kredi kartı borçlarını kontrol altına almanın yolları yazısı da ilginizi çekebilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu