Kişisel Finans

İlişkinize Zarar Verebilecek 4 Finansal Alışkanlık

Para meseleleri ilişkilerde tartışmalara, strese ve kimi durumlarda boşanmalara neden olabilmektedir. Sağlıklı bir ilişki sürdürmek için karşılıklı finansal açıklık sağlanmalıdır. Potansiyel olarak ilişkilerinize zarar verebilecek 4 finansal alışkanlık ve bunları aşma konusunda bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Finansal konuşmalardan kaçınmak

Bir ilişkinin en önemli yanı dürüstlük ve güvendir. Eğer partnerinizle ciddi düşünüyorsanız, bir sonraki adımı atmadan önce oturup parasal konularla ilgili konuşmalar da yapmalısınız. Eğer birlikte bir gelecek kurmayı düşünüyor ve bu yönde plan yapıyorsanız aynı finansal konularda aynı noktada buluşabiliyor olmalısınız. Ortak hesabınız olacak mı? Müşterek kredi kartları kullanacak mısınız? Faturaları ödeme sorumluluğu kimin olacak? İleride yaşanacak sorunları önlemek için bunlar önceden kararlaştırılmalıdır.

2. Parayla ilgili sırlara sahip olmak

Partnerinizden saklamanın normal olduğu şeyler vardır ama finansal sırlara sahip olmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Mesela iki taraftan birinin büyük bir miktar borcu varsa, diğer kişiye buna söylemesi gerekir. İlişkinizin ciddiyet boyutuna bağlı olarak partnerinizin ne kadar kazandığı ve harcamalarınıza ne kadar gittiği konusunda da bilginiz olmalıdır. Eğer parayla ilgili önemli sırlarınız varsa karşı taraf başka şeyler de sakladığınızdan şüphelenebilir ve güven sorunları oluşur. Karşılıklı güven için parasal konularda belli ölçülerde saydamlık olmazsa olmazdır.

3. İki kişi için uygun bir bütçeye sahip olmamak

Finansal olarak organize kalmanın ilk adımı bir bütçe oluşturmaktır. Zaten bir bütçeniz var olabilir, peki bütçenizi iki kişi için yeniden tasarladınız mı? Tek kişilik bütçe iki kişi için olan bütçeden farklıdır. Daha fazla paranız olabilir ama harcamalar da artacaktır. Ortak kredi kartınız olabilir. Bütçe yöntemleri ve her ikiniz için bütçe birleştirme konusunda bir konuşma yapmayı düşünün. Her ay sonunda paraya sıkıştığınızı fark ettiyseniz, bütçenizdeki bazı harcamaları kısmayı düşünmelisiniz. Başta zor olabilse de, iyimser olmaya ve anlaşmalar yapmaya odaklanın. Bütçe oluşturmayla ilgili sorunlar yaşamaktaysanız telefonlarınızda kullanabileceğiniz bütçe uygulamalarından yararlanın.

4. Birikime sahip olmamak

Partnerinizle kısa ve uzun vadeli hedefleriniz hakkında konuşun. Gelecekte birlikte tatile çıkmayı planlıyor musunuz? Öğrenim kredisi borçlarınızı gelecek beş yıllık süreçte bitirmeyi planlıyor musunuz? Başarmak istediğiniz finansal hedeflerin listesini oluşturun ve bunlar için para biriktirmeye başlayın. Bu hedeflere ulaşmak için bir ekip gibi çalışın. İstediğiniz rakama ulaşınca, o çok istediğiniz seyahate çıkmak harika olacak ve ilişkinizi de güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu