İnsan Hayatında Para Neden Önemlidir?

21.01.2022

Para neden önemlidir, ardından gelebilecek diğer muhtemel can alıcı soruda para mutluluk getirir mi olacaktır.

Şimdi bu sorulara cevap bulma zamanı.

Time dergisi tarafından yüzyılın en önemli kişileri listesinde gösterilen ve bir dönem Mustafa Kemal’in de isteği üzerine Türk ordusunun askeri üniformalarını tasarlayan bugünün dev moda şirketlerinden Channel’ın yaratıcısı Gabrielle Bonheur namı diğer efsane Coco Chanel şöyle diyor:

“Hayattaki en iyi şeyler ücretsizdir. İkinci en iyi şeyler çok pahallıdır.”

Her şeyin para olduğunu düşünüyorsanız, büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söyleyebilirim. Aynı şekilde her şeyin para olmadığını düşünüyorsanız da yine yanılıyorsunuz.

Hayattaki en iyi ücretsiz şeyler

Sevgi, dostluk, kardeşlik, aile, sağlık, yaşam, nefes! Bunları parayla gerçekten satın alabiliyor muyuz? Kesinlikle hayır. O halde işte parayla satın alamayacağımız birkaç güzel ve ücretsiz şey.

Mutluluk her zaman parayla kazanılmaz. Paranın satın alamayacağı bu değerlerle gelen mutluluk maddi değil manevi kaynaklıdır.

Hayattaki en pahallı ikinci şeyler

Ücreti her ne kadar olursa olsun almayı düşündüğünüz kıyafetler, ödemek zorunda olduğunuz faturalar, tüketmek zorunda olduğunuz yiyecekler, hastalandığınızda almanız gereken ilaçlar ve diğerleri… Tüm bunları ve geriye kalan her şeyi hayattaki en pahallı ikinci şeyler olarak düşünebilirsiniz.

Hastalandığınızı paranızın olmadığını ve ilaç alamadığınızı düşünün. Üstelik iş de bulamıyorsunuz, SGK primlerinizi de ödeyemiyorsunuz ya da bunların çok sevdiğiniz bir yakınınızın başına geldiğini düşünün.

Ay sonunda elektrik, su faturanızı ödeyemediğinizi düşünün.

Temel gıda ürünlerini bile alamadığınızı ya da zaten şu anda bunlara muhtaç olan on binlerce insanı düşünün.

Yukarıda yazdıklarım size çok uzak geliyorsa; Netflix veya Spotify abonelik ücretlerini ödeyemediğinizi düşünün.

Mutlu olabilir miydiniz?

Hayatta parayla asla satın alamayacağımız şeyler olsa da parasız asla satın alamayacağımız diğer pahallı şeyler var. İşte para bu sebeplerden dolayı önemlidir. Sürdürülebilir mutluluk içinde para her zaman önemli olmaya devam edecektir.

YORUMLAR

 1. Mertcan Soylu dedi ki:

  Coco Chanel masondur. Atatürk’ün en iyi arkadaşlarından biri aynı zamanda.

 2. gurur dedi ki:

  Parasız hayat geçmez. Geçen ya çok zengindir yada daha ailesinden eşinden vs. sırtından geçiniyordur. İnkar edilemez. Güzel yazı.

 3. Grail dedi ki:

  Netflix önce bi kendine çeki düzen versin. Para almayı biliyor 7.99 euro diyor ne altyazı var ne de içerik. Bu arada para önemi konusunda katılıyorum.

 4. fedaimarx dedi ki:

  Steam’den oyun indiremediğiniz günler? Mutlu olacak mısınız?

 5. Ural dedi ki:

  Ne parayla yaşanıyor ne de parasız yaşanıyor. Acı ama gerçek para daha ağır basıyor insan hayatında.

 6. Metin dedi ki:

  Şu günlerde paranın önemini benden iyi kimse bilemez. Borçlarımdan kurtulduğum gibi para biriktirmezsem başkada demiyorum.