Kişisel Finans Analizi için Kendinize Sormanız Gereken 4 Basit Soru

21.01.2022

Daha önce hiç kişisel finans analizi yaptınız mı? Finansal durumunuz yaşamınızı ne kadar garanti altına alıyor veya bugün işsiz kalsanız yaşamanızı devam ettirebileceğiniz bir birikime sahip misiniz?

Günümüzde kişisel finans yönetimi hiç olmadığından çok daha önemli. Özellikle ülkemiz koşullarında eğer tek dayanağınız her ay aldığınız maaşsa durup bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Kişisel finans planıyla beraber birikim yapmanızı her zaman söylüyoruz. İnanın ki, birikim yapmak para harcamaktan çok daha kolay. Zorunlu ihtiyaçlar için dahi yapabileceğiniz şeyler var. Örneğin, tasarruf yaparak zorunlu harcamalarınızdan da kısmanız mümkün. Hem tasarruf yapmanın hemde birikim yapmanın bin bir türlü yolu olduğunu söylüyoruz, yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz.

Bugün sizin için dört soru hazırladım. Bu dört sorunun en az ikisine “hayır” yanıtı veriyorsanız, kişisel finans yönetiminiz üzerine oturup tekrar düşünün.

1. Çalıştığınız kurumdan veya patronunuzdan yalnızca 1 ay maaş alamayacak olsanız, faturalarınızı ödemeniz mümkün olur muydu?

2. Geçen yılla kıyasladığınız da bu yıl, geçen yıldan daha az borca sahip misiniz?

3. Düzenli bir emeklilik planına prim ödüyor musunuz veya emeklilik planı dışında birikim yaptığınız mevduat hesabınız var mı?

4. Eğer 12 aylık vadede basit bir otomobil kredisi almış olsaydınız, bugün bu kredi borcunuzun tamamını ödeyebilir miydiniz?

Kendinize sorduğunuz bu sorulara en az iki “hayır” cevabı veriyorsanız, geleceğiniz ve hatta bugününüz güven altında değildir. Her ne kadar düşünmek istemesek de para yaşamımızı kontrol altında tutmamızı sağlayan en önemli araçtır. Para olmazsa yaşam kontrolümüzü kaybederiz.

Bugünü ve geleceğinizi garanti altına almak için mutlaka kişisel finans planı yapın. Tasarruflarınız ve birikimlerinizle şu anda yaşadığınızdan daha kaliteli ve daha iyi bir hayat yaşamanız ancak bununla mümkün olacaktır.

YORUMLAR

 1. kahve elçisi dedi ki:

  Umutsuzluğa kapıldım şimdi. işimden hiç memnun değilim bir yandanda işsiz kalırsam naparım diye düşünüyorum ve daha da kötüsü işsiz kalsam evet bu ay faturalarımı ödeyemem ve yaklaşık 3 ay daha işsiz kalsam evimden atılırım. Kimle konuşsam iş yok şöyle böyle diyorlar bizim şirkette işten çıkarıldı birkaç arkadaş. Zamanında birikim yapsaydım daha rahat olurdum endişeliyim. Şimdi tek isteğim sadece birikim yapmak gereksiz harcama yapmıyorum artık. Elimde olanla yetiniyorum. Sinemaya, dışarıya yemeye gitmek yerine evimde oturuyorum kitap okuyorum blog okuyorum yazıyorum en azından mantıklı şeyler yaptığımı düşünüyorum. Yazılarınızıda beğenerek okuduğumu söylemeliyim bu yazıyı okuduğumda endişelendim belkide gerçeklerle yüzleştim gerçek bu. takipteyim.

 2. kazım dedi ki:

  3 hayır 1 evet sonuç durum vahim herkes gibi olmasada çoğunlukta olduğu gibi

 3. İmran dedi ki:

  Ben hayatım hep tutumlu bi insan oldum. Tek sorunum birikimimi değerlendiremiyor oluşum paramı bağlayacak bi yatırım aracı olsa içime sinen bi dk düşünmeyeceğim.

 4. ayşen tural dedi ki:

  1.EVET
  2.EVET
  3.EVET
  4.EVET

  OLMASINI İSTERDİM AMA :) HEPSİ HAYIR. Bi tek borçtan yana yüzüm gülüyor o da bakmayın yüzümün güldüğüne kredi kartıma 800 tl borcum var hiçbir ayda kapatamıyorum önümüzdeki ay yine harcamak zorunda kaldığımdan. Gel gelelim az borçlu olamama bile seviyorum birikim desen hani nerde..