Kişisel Finans Analizi için Kendinize Sormanız Gereken 4 Basit Soru

Daha önce hiç kişisel finans analizi yaptınız mı? Finansal durumunuz yaşamınızı ne kadar garanti altına alıyor veya bugün işsiz kalsanız yaşamanızı devam ettirebileceğiniz bir birikime sahip misiniz?

Günümüzde kişisel finans yönetimi hiç olmadığından çok daha önemli. Özellikle ülkemiz koşullarında eğer tek dayanağınız her ay aldığınız maaşsa durup bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Kişisel finans planıyla beraber birikim yapmanızı her zaman söylüyoruz. İnanın ki, birikim yapmak para harcamaktan çok daha kolay. Zorunlu ihtiyaçlar için dahi yapabileceğiniz şeyler var. Örneğin, tasarruf yaparak zorunlu harcamalarınızdan da kısmanız mümkün. Hem tasarruf yapmanın hemde birikim yapmanın bin bir türlü yolu olduğunu söylüyoruz, yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz.

Bugün sizin için dört soru hazırladım. Bu dört sorunun en az ikisine “hayır” yanıtı veriyorsanız, kişisel finans yönetiminiz üzerine oturup tekrar düşünün.

1. Çalıştığınız kurumdan veya patronunuzdan yalnızca 1 ay maaş alamayacak olsanız, faturalarınızı ödemeniz mümkün olur muydu?

2. Geçen yılla kıyasladığınız da bu yıl, geçen yıldan daha az borca sahip misiniz?

3. Düzenli bir emeklilik planına prim ödüyor musunuz veya emeklilik planı dışında birikim yaptığınız mevduat hesabınız var mı?

4. Eğer 12 aylık vadede basit bir otomobil kredisi almış olsaydınız, bugün bu kredi borcunuzun tamamını ödeyebilir miydiniz?

Kendinize sorduğunuz bu sorulara en az iki “hayır” cevabı veriyorsanız, geleceğiniz ve hatta bugününüz güven altında değildir. Her ne kadar düşünmek istemesek de para yaşamımızı kontrol altında tutmamızı sağlayan en önemli araçtır. Para olmazsa yaşam kontrolümüzü kaybederiz.

Bugünü ve geleceğinizi garanti altına almak için mutlaka kişisel finans planı yapın. Tasarruflarınız ve birikimlerinizle şu anda yaşadığınızdan daha kaliteli ve daha iyi bir hayat yaşamanız ancak bununla mümkün olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu