Kişisel Finans

Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılmalı?

Geleceğimizi şekillendirebilmemiz ve ilerde para sıkıntısını yaşamamak için herkesin uygulaması gereken bir finans planı olduğunu düşünüyorum. Çünkü, hayatımızın her aşamasında para bizlere lazım olacak. Önemli olan erkenden bunun bilincine vararak, kişisel bir finans planı uygulayıp, hayatımızı tasarruflarla daha iyi bir geleceğe taşımak olmalıdır.

Bu yayında kolayca birkaç başlıkta kişisel finans planınızı ya da bireysel finans planınızı nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Kişisel finans planı normalde herkesin gelir ve zorunlu giderlerine göre değişiklik gösterse de, aşağıdaki maddeler sabit ve herkesin mutlaka uygulaması gereken yöntemlerdir.

Bütçe Planı Yapın

Gelir ve giderlerinizi düzenli olarak bilmeniz önemlidir. Gelirleriniz net bütçenizi ortaya çıkaracaktır. Gelir ve giderlerinizi her ay düzenli bir şekilde kağıt, kalem yardımıyla planlayabileceğiniz gibi bilgisayar ya da cep telefonu uygulamalarını kullanarak da planlayabilirsiniz. Bu konuda kişisel finans programlarını yakın zamanda size tanıtacağım ama illa bir program kullanmak şart değil küçük bir not defteri de işinizi görecektir. Gelirlerinizi ve ardından giderlerinizi listelemeniz harcamalarınızı kontrol altında tutacaktır.

Borç Planı Yapın

Gerek bireylerden aldığınız gerekse bankalardan aldığınız borçların planını her zaman yapın. Borçlar insan hayatının özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Ayrıca, borcumuz olduğu zaman kendimizi hiç rahat hissetmeyiz, arada sırada elbette borç paraya ihtiyacımız olacaktır fakat borç alırken, ödeme planınızı borç almadan önce planlamanız gerekmektedir. Borçlar birikim yapmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Borçlarınızı ödemeden birikim yapmaya başlamanız mantıklı olmayacaktır. Şunu da eklemekte fayda var, özellikle bankalardan kredi yöntemiyle aldığınız nakitleri vadesinde ödemezseniz bu durum kredi notunuzu da olumsuz etkileyecektir. Gelecekte büyük sorunlar yaşamamak adına mutlaka borçlarınızı planlayın ve vadesinde ödemeye özen gösterin.

Bilinçsiz Alışveriş Yapmayın

Alışveriş konusu kişisel finans planlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Özellikle alışveriş konusunda kendinizi bilinçlendirmeniz ve kesinlikle bilinçsiz alışveriş yapmamanızı öneriyorum. Alışverişleriniz için kendinize istek mi, ihtiyaç mı sorusunu yöneltmelisiniz. İsteklerinizi erteleyebildiğiniz kadar erteleyin ve eğer illa bu konuda bir harcamanız olacaksa kampanyalardan, indirimlerden faydalanmaya çalışmalısınız. İhtiyaçlara diyecek bir şey yok, elbette ihtiyaçlar ertelenemez fakat harcamaların daha düşük tutulabilmesini kontrol altına alabilirsiniz.

Yukarıda yer alan bu üç başlık çerçevesinde kişisel finans planınızı oluşturmak adına küçük ama etkili bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu başlıkları hayatınıza uyguladığınız zaman etkisini kısa zamanda hissedecek ve birikimlerinize başlayabileceksiniz. Daha fazlası için kişisel finans kategorimize göz atmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir