Kişisel Finans

Kişisel Nakit Akışınızı Yönetmek için 5 Tüyo

Tatil bitti. Duran ya da birkaç gün öncesine göre daha hızlı ilerleyen nakit akışınızı yola koymanın zamanı geldi. Kişisel nakit akış yönetimi konusunda can kurtarıcı göreve sahip, her biri etkili 5 tüyoyu bu yazıda bulacaksınız.

Her zaman kişisel finans planının ve nakit akışı yönetmenin ne kadar önemli olduğundan bahsediyoruz. Daha önce paranız olduğu halde yanlış harcamalarla zor durumda kaldıysanız, bu durumu tekrar yaşamamak için tüyolara göz atın.

1. Gelir – Gider Harcama Planınızı Oluşturun

Basit gibi görünür fakat kapıyı açan en önemli anahtar, gelir – gider planı başka bir değişle kişisel finans planının oluşturulmasıdır.

Gelirlerinizden, zorunlu harcama miktarını düştüğünüzde kalan para sizin birikiminiz olacaktır. Daha da önemlisi bu plan, belirli bir dönem içinde elinize geçen ve elinizden çıkmak zorunda olan para miktarını da takip edebileceğiniz önemli bir araç görevi üstlenecektir.

Detaylı: 6 Adımda Kişisel Finans Planınızı Yapın ve Tasarrufa Geçin

2. Kredi Kartları Nakit Akışı Üzerinde Etkilidir

Kredi kartı alışveriş faizlerini düşünmezsek, kartlar nakit akışı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Örneğin; ülkemizde bulunan Bonus Card, Worldcard gibi pek çok kredi kartı müşterilerine ödeme erteleme seçeneği sunmaktadır. Nakit akışınızın daralmaya girdiği dönemlerde kredi kartlarının bu özelliğini kullanmanız hayat kurtarıcı olabiliyor veya zorunlu harcamalarınız için taksit özelliklerini de kullanmanız dönem içinde elinizde daha fazla nakit tutabilmek için etkili olabilmektedir.

Bu nedenle nakit akışınızı daha doğru yönetebilmek için kredi kartlarının sağladığı bazı avantajları kullanabilirsiniz.

3. Fazladan Kredi Kartı için Farklı Fatura Tarihleri Belirleyin

Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, kartlarınızın fatura ödeme tarihlerini farklı günlere ayarlamanız mümkün olmaktadır. Tüm bankalar kredi kartı hesap kesim ve son ödeme tarihi değişikliği yapmanıza izin vermektedir. ATM, telefon veya internet bankacılığından hesap kesim ve ödeme tarihi değişikliği yapmanız oldukça kolaydır.

Kredi kartı ödemelerinizi farklı tarihlere çekmeniz, bir anda elinizdeki tüm nakit paranın erimemesi için önemlidir. Hem bu şekilde bazı kartlarınızın borcunu ödeyememe ihtimaline karşın yüksek gecikme faizi ödemek durumda kalmazsınız.

4. Borçlara ve Zorunlu Giderlere Öncelik Verin

Her zaman isteklerin ertelene bileceğini fakat ihtiyaçların kesinlikle ertelenemez olduğunu söylüyoruz, bu doğru. Elektrik faturası gibi yaşamsal ihtiyaç gerektiren giderlere öncelik verin. Dolabınızda onlarca giysi varken, yeni bir tane daha almayın, istekler ertelenebilir ve sizi zor durumda bırakmaz fakat ihtiyaçlar pek de böyle değil!

Zorunlu giderleriniz dışında borçlarınıza da öncelik verin. Her ay düzenli olarak -özellikle yüksek faizli- borçlarınızı ödeyin. Bankalarda bulunan borçlarınızı finansal itibarınız için asla aksatmamaya özen gösterin.

5. Gelir – Gider Dengesini Sağlayın

Her şey yolunda gitmediyse, borçlarınız çığı gibi büyümeye devam ediyorsa olağanüstü önemler almaya hazırlanmanız gerekir. Yukarıda yazdığım ilk 4 maddeye göre nakit akışınıza çeki düzen vermekle işe başlayabilirsiniz.

Pek çok banka 6 aya kadar verdiği ihtiyaç kredilerinden çok az faiz alır. Sıkışıklık çektiğiniz bir dönem gelir ve gider dengesini sağlamak için bu yolu kullanabilirsiniz. Üst başlıkta finansal itibarınız için ödemelerinizi aksatmamanız gerektiğini tam da bunun için söyledim. Eğer çok bonkör bir çevreniz yoksa borç bulabileceğiniz en güvenli ve doğru liman bankalar olacaktır. Bu sebepledir ki, borçlanmamaya çalışın ve özellikle bankalara olan borçlarınızı vadesinde ödemeye çalışın.

Gelir ve gider dengesini sağlamak için kredi aldığınızda yapacağınız doğru planla elinizdeki nakiti savurmadan ödeme dağılımını sağlayın. Unutmayın, yalnızca bir süre için borç aldınız ve vadesi geldiğinde geri ödeyeceksiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir