Anasayfa Kişisel Finans Kişisel Net Değer Servet Nasıl Hesaplanır?

Kişisel Net Değer Servet Nasıl Hesaplanır?

Kişisel net değer hesaplamasına ilişkin bazı bilgileri bu yayında bulabilirsiniz.

Net değer, bireylerin finansal durumlarını öğrenebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Bireylerin ekonomik durum analizi ve finansal hedefler koyabilmeleri için de mutlaka net değerlerini öğrenmeleri gerekir.

Kişisel finans durumu tıpkı bir şirket gibi ele alınabilir. Toplam varlık ve borçlardan oluşan hesaplamalar ile net değer kolayca öğrenilebilir. Bu yazıda kişisel net değer hesaplamasıyla ilgili bazı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Net Değer Nedir?

Net değer, toplam borçların toplam varlıklardan çıkarılmasıyla ulaşılan bir ölçüttür.

Kişisel net değer hesaplaması, bireyin ne kadar borçlu olduğunu ve ne kadar varlığa sahip olduğunu ortaya çıkarır. Söz gelimi, tüm varlıklarınız ve borçlarınızı içeren net değer, kişisel finans durumunuzu yansıtır.

KişiselNet Değer Hesaplaması

Çok da zor olmayan bir hesaplama yöntemiyle net değerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir parça kağıt ve tabii ki kalem ya da bir hesap makinesi.

Öncelikle aşağıdaki tabloya göz atmanızı istiyorum. Tabloda kişisel net değer sonucuna nasıl ulaşıldığını inceleyin.

Kişisel Servet Net Değer Hesaplama Tablosu
Kişisel Servet Net Değer Hesaplama Tablosu

Kullanacağımız formül oldukça basit. Toplam varlıklarınızdan toplam borçlarınızı çıkaracaksınız ve çıkan sonuç sizin net değerimizi ortaya koyacak.

Şimdi tabloda yer alan genel terimleri kısaca açıklamak istiyorum. Sonrasında bir örnek hesaplama yapacağım.

Varlıklar

Sahip olduğunuz tüm varlıkların maddi değerler toplamıdır. Likit varlıklar, gayrimenkuller, finansal yatırımlar ve maddi niteliğe sahip tüm değerli eşyalar varlıklarınız arasında sayılır. Varlıklar aşağıdaki şekilde gruplandırılır.

Likit varlıklar: Nakit veya nakde kolayca çevrilebilir varlıklardır. Örneğin, para kasanızda bulunan nakit para ya da sahip olduğunuz banka hesabında bulunan vadesiz döviz veya TL mevduatlar likit varlıklar arasında yer alır.

Finansal Yatırımlar: Vadeli döviz ve TL varlıklarınız, hisse senetleriniz, tahvil, yatırım fonu ve benzeri diğer yatırımları kapsar.

Gayrimenkuller: Arsa, konutlar, iş yeri ve taşınamaz diğer mallarınız örnek olarak gösterilebilir.

Eşyalar: Maddi açıdan değerli tüm eşyalarınız varlıklarınız arasında yer alır. Örneğin, değerli bir tablo, cep telefonu ve hatta ikinci el bir kitap bile eşyalarınıza örnek olarak gösterilebilir. Düşünün, sahip olduğunuz bir kitabı bugün satsanız, ne kadara satabilirdiniz? İşte aldığınız bu ortalama değerde mutlaka varlıklarınız arasında yer almalıdır.

Borçlar

Tüm borçlardan ve yükümlülüklerden bahsedebiliriz. Mesela, SGK borcu ya da vergi borcunuzun bu kalemde yer alması gerekir. Borçlar aşağıdaki şekilde gruplandırılır.

Kısa vadeli borçlar: Bireylerden veya finansal kuruluşlardan aldığınız kısa vadeli borçlardır. Örnek olarak gelecek ay ödeyeceğiniz kesinleşmiş kredi kartı borcunuz kısa vadeli borçlar arasında gösterilebilir.

Uzun vadeli borçlar: Kısa vadeli borçlara nazaran nispeten daha uzun borçlardır. Farazi olarak örneklemek gerekirse aldığınız konut kredisi uzun vadeli borçlara güzel bir örnektir.

Örnek Hesaplama

Şimdi örnek bir net değer hesaplaması yapalım ve şöyle varsayalım;

Varlıklarım: 10 bin lira vadesiz hesap, 110 bin lira değerinde konut, 25 bin lira değerinde otomobil, şimdi nakde çevirecek olsam 7 bin lira ev eşyası, 2 bin lira değerinde hisse senedi, 300 lira değerinde yatırım fonu. (Toplam 154.300 lira.)

Borçlarım: Kesinleşen kısa vadeli kredi kartı borcum 1.200 lira, Ali’ye elden borcum 50 lira. (Toplam 1.250 lira.)

Varlıklarım (154.300) – Borçlarım (1.250) = 153.050 (Net Değer)

Toplam Kişisel Net Değerim, Servetim: 153.050 lira.

Gerçekten de hesaplamak çok da zor değil. Hem keyifli hem de gerekli. Peki, siz daha önce hiç kişisel net değerinizi hesapladınız mı?

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile yerli veya yabancı hisse senetleri, altın, dolar ve endeks işlemleri gibi tüm seçeneklerde yatırım becerilerinizi test edin. Kendi paranızı riske atmaya başlamadan önce yatırım işlemlerinizi sanal bir ortamda gerçekleştirin, gerçek piyasada ihtiyaç duyacağınız pratiğe sahip olana dek tüm stratejileri uygulayın ve yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>


12 görüş var

  1. Yorumları okumayana kadar herşey iyiydi. Kyk borcum yokda macbook aldım 3 ay önce onun borcu girdi an itibariyle ekside değil çok şükür bereket versin

  2. Aynen :) Kyk borcu eklenince eksiye kök söktürüyor sonuç. Kyk borcum olmazsa kişisel servetim iyi denecek kadar güzel.

  3. Kaç paralık adamsın sorusunun cevabını buluyoruz bu hesaplama yöntemiyle. Biri size kaç paralık adamsın sen diye sorarsa net değerinizi söyleyiniz.

  4. exellden hesapladım kağıt ve tabi ki kaleme gerek yok :) 2 bin liralık bir değere sahip olduğumu öğrendim. üzelsem mi sevinsem mi bilemedim.

  5. Şimdi akademik gözle bakınca tahvilde yada diğer fonlarda kolayca para çevrilebildiği için likit varlıklar olarak değerlendirmemiz gerekmez mi? Bir tek onu anlamadım. Gerçi aynı kapıya çıkıyor varlık altında neden başka varlık değerlendirdik eşyada öyle. Çok da karıştırmak istemiyorum yani bu soruda değil gerçi yazmak istedim. Bu arada net değerimi hesapladım cidden çok güzel sonuç kendimi iyi hissettim. İnsan vay be diyor haline.

Görüşlerinizi Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here