Kişisel Finans

Komşusu Piyangoyu Kazananlar Neden İflas Ediyor?

Komşunuz lotoyu kazanırsa neden iflas etme ihtimaliniz yükseliyor?

Çünkü komşusu zenginleşen aileler komşularından geri kalmamak adına büyük harcamaların altına giriyor.

Eşitsizlik, Eşitsizlik Finansal Sıkıntılara Yol Açıyor mu? Loto Kazananları ve İflas Eden Komşuları başlıklı 2016 yılına ait bir rapora göre, loto kazanan kişilerin komşularının otomobil, motosiklet, hatta ev satın aldıkları ortaya çıktı. Daha da kötüsü, piyango ödülü ne kadar yüksek olursa komşular tarafından satın alınan gösterişli varlıkların değeri o kadar artıyor ki bu durum bazı durumlarda iflaslara dahi yol açıyor.

Bu konu sadece piyango ile de ilgili değil. Başkalarının sahip oldukları, yakınlarındaki kişilerde çoğu zaman benzer duygulara yol açıyor.

Bu duruma karşı finansal hayatınızla ilgili duygularınızı kontrol altına almanın bazı yolları ise şunlar:

Varsayımlarınızın varsayım olduğunu kabul edin

Loaded adlı kitabın yazarı Sarah Newcomb, “İnsanların finansal durumları ile ilgili gördüklerimizden kafamızda bir hikaye yaratırız ama görmediğimiz şeyler de vardır” diyor. Bu kişilerin borçlarını görmüyoruz, birikimlerini görmüyoruz. Yani bir miktar kısıtlı bilgiyle varsayımlar oluşturup hikayenin eksik kısımlarını kendimiz dolduruyoruz.

Kendinize şunu sorun: Kendime diğer kişi hakkında anlattığım hikaye nedir? Sonra varsayımlarınızı kontrol edin. Belki mahallede en az gösterişli arabaya sahip ve en küçük evde yaşıyorsunuz, ama belki de en düşük ipotek ve kredi kartı borcuna sahipsinizdir. Kendi finansal güvenliğinize odaklanın ve kendi finansal durumunuzun karmaşıklığını düşünün ve kapı komşunuzun da aynı karmaşığa sahip olabileceği ihtimalini düşünün.

Newcomb şöyle diyor: “Kendi gerçekliğimizi başkasının reklamı ile karşılaştırıyoruz. Yansıttıkları şeyi gerçekmiş gibi alıp kendimizle karşılaştırmaya sokuyoruz.”

Daha derine inin

Biraz daha kendinizi bilmek fayda sağlayacaktır

Kendinize sorun: Neden korkuyorum? Toplum tarafından reddedilmek mi? Belli şeylerim yoksa ya da pahalı bir yaşam tarzına sahip değilsem, insanlar beni sevmez mi? İnsanlar başarısız olduğumu mu düşünür? Sonra, korkularınızla karşı karşıya geldiğinizde, her ne kadar bu kolay olmasa da daha derinlere inmeye başlayın. Bu fikirler nereden geliyor? Neden böyle düşünüyorum? Bu fikirleri kafamın içine koyan belirli bir tecrübe var mıydı? Peki kendimi karşılaştırdığım o kişi için durum nasıl? Mutlu mu?

Kendi hayallerinize odaklanın

Başkalarının hayallerini izleyip mutsuz olmak yerine kendi hayallerinize ve hayallerinizi gerçekleştirmeye odaklanın. Kişiyi mutlu edecek olan başkaları ile yarışmak değil kendi hayallerini gerçekleştirmek ve bunlar için çabalamaktır.

Başka bir deyişle, mutluluğunuzu başkalarının varlıklarına endekslerseniz mutsuzluğu ve finansal sıkıntılara girmeyi kaçınılmaz hale getirmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu