Kişisel Finans

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu kaç günde, kaç haftada ya da kaç ayda yükselir merak ediliyor. Bankalar ve müşterileri arasında köprü vazifesi gören kredi notu, finansal kuruluşlarla ilişkileri şekillendirdiği için hayati bir önem taşıyor. Bu anlamda kredi notu ne zaman yükselir ve ne kadar sürede düzelir gibi sorular hemen herkesin aklını kurcalıyor.

İlk kez bir kredi kullanmaya başladığınızda veya daha basit olarak ilk kez bir kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanımı yaptığınızda, kredi notu olarak bilinen bir puanlama sistemine dahil ediliyorsunuz. Dahil edildiğiniz bu puanlama sistemi de finansal kuruluşlarla mevcut ve gelecekteki ilişkilerinizi belirlemeye başlıyor.

Kredi notundan haberdar olan ve bunun mantığını kavrayan birçok kişi, puanlama sisteminin gerektirdiği şartlara uygun hareket ederek kredi notunu iyi bir seviyede tutmayı başarabiliyor. Sistemin finansal yaşamdaki önemini geç idrak edenler de kredi notlarını iyi bir seviyeye getirmenin yollarını aramaya koyuluyor.

Peki, kredi notunu yükseltmek ve tekrar iyi bir seviyeye getirmek ne kadar sürüyor? Bu rehberde hem bu sorunun cevabına ulaşabilir hem de kredi notunuzu en kısa sürede yükseltmek için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Hesaplanır?

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi herhangi bir kredi ürününü kullanmaya başladığınız andan itibaren kredi notu puanlama sistemine dahil edilirsiniz. Kredi notu puanınız her ay güncellenir. Bu güncelleme 45 günde bir kredi notu raporunuzda görünür hale gelir.

Puanınız güncellenirken Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından halihazırda açıklanan bir takım kredi notu faktörleri dikkate alınır. Bu faktörlerden her biri kredi notunuzu belirli bir oranda etkiler:

  • Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıkları (Etki oranı %35)
  • Mevcut borçluluk ve hesap durumu (Etki oranı %35)
  • Yeni gerçekleşen kredi açılışları (Etki oranı %11)
  • Kredi kullanım yoğunluğu (Etki oranı %10)
  • Açıklanmayan diğer faktörler (Etki oranı %9)

Bu faktörler arasında yer alan kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıkları bununla beraber; mevcut borçluluk durumu ve mevcut hesap durumu kredi notunuz üzerinde büyük etkilere sahiptir.

Biraz duruma açıklık getirelim.

Örneğin, kredi kartı borçlarınızı ya da kredi borçlarınızı vadesinde düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuz bundan olumlu etkilenir. Buna mukabil vadesi geçen düzensiz ödemeler puanınızı olumsuz etikler.

Benzer şekilde mevcut hesap durumunuza karşılık borçluluk oranınızın yüksek olması kredi notunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Tam aksine borçluluk oranınızın hesap durumunuza nazaran daha düşük seviyelerde seyir izlemesi kredi notunuzda olumlu bir etkide bulunur.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notunu etkileyen faktörleri doğru anladığınız takdirde ve dahi bu faktörlere dikkat ederek olumlu finansal hareketlerde bulunmaya başladığınız sürece kredi notunuz hemen ilk ayda yükseliş görmeye başlayacaktır.

Ama tabii, kredi notunuzu tam anlamıyla iyi bir seviyeye yükseltmeniz 3 ila 6 ay kadar sürebilir. Kanuni bir takip söz konusu değilse, kredi notunuzu etkileyen faktörlere dikkat ettiğiniz sürece, kredi notunuz en geç 1 yıl içinde en yüksek seviyelere tekrar ulaşabilir.

Bir Kredi Başvurusu Sırasında…
Başvuranın Kredi Notu Puan Aralığı Bankaların Düşündüğü
0 – 799 Çok Riskli
800 – 1299 Orta Riskli
1300 – 1499 Düşük Riskli
1500 – 1699 Neredeyse İyi
1700 – 1900 Muazzam!

Kredi notu puan tablosuna göre, en düşük kredi notu 0 iken, en yüksek puan 1900’dür. Finansal kuruluşlarla sorunsuz bir ilişki için kredi notu en az 1700’ün üzerinde olmalıdır. Bu nedenle hedeflerinizi en yüksek seviyede tutmanız gerekiyor.

Kredi Notunu En Kısa Sürede Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Asgari ödeme yapmak kredi notunuzu olumsuz etkilemez, ancak bunu sürekli bir hale getirip ödeyebileceğinizden daha fazlası harcamak zamanla kredi notunuzda olumsuz sorunlara yol açabilir. Kredi kartı borçlarınızı minimuma düşürmeniz ya da doğrudan borçlarınızı sıfırlamanız ve dönem borçlarının tamamını ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmanız puanınızı olumlu etkileyecektir.

Düzenli ödemeler kredi notunuzu en fazla etkileyen faktörler arasında yer alır. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı her zaman gününde ve düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükselişe geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yaygın bilinenin aksine yüksek limitler kullanmak kredi notunuzu olumlu etkilemez. Yüksek limitler kullanmak yerine ihtiyacınızı karşılayacak kadar limit kullanmanız kredi notunuz için daha olumlu olacaktır.

Arka arkaya kredi başvuruları yapmak da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Kısa zaman dilimlerinde, örneğin birkaç bankaya aynı anda kredi başvurusu yapmak yeni kredi verme konusunda bankaların daha çekimser davranmalarına neden olacaktır. Bu nedenle tek bir ihtiyacınız için arka arkaya kredi başvuruları yapmaktan kaçınmanız önemlidir.

Doğrudan olmasa bile dolaylı olarak kredi notunuzu olumsuz etkileyebilecek bir duruma girmemek için istikrarlı bir finansal yaşamınızın olmasına özen göstermeniz gerekir. Bunun için de düzenli ödeme alışkanlıkları edinmeniz ve finansal hareketlerinizi her daim yakın takip etmeniz gerekir.

Özetlemek gerekirse finansal yaşamınıza dikkat edip gerekli önemleri alarak kredi notunuzu en geç 1 yıl içinde yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir