Kişisel Finans

Kredili Mevduat Masraflarından Kaçınmanız için 6 Yol

Bankalar tarafından mevduat hesaplarımıza belirli limitler dahilinde tahsis edilen kredili mevduatlar kullanıldığı takdirde çoğu zaman yüksek tutarlı masraflarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Çoğu banka yalnızca maaş müşterileri veya emeklilere bu tip kredili ürünleri sağlıyor olsa da özellikle yeni nesil bazı şubesiz bankacılık hizmetleri, kredi notu performansı yüksek müşterilerinin hesaplarına da otomatik olarak kredili mevduat tanımlaması yapabiliyor. Acil durumlarda bu tip kredili ürünler fayda sağlasa da farkında olarak veya olmayarak yaptığımız kredili harcamalar da yüksek masraflarla başımıza bela olabiliyor.

Kredili mevduat hesabı kullanımı sonucunda ödemeniz gereken muhtemel ekstra ücretleri tamamen ortadan kaldırmak veya daha dikkatli olarak bu masrafları azaltmanızı sağlayacak birkaç yoldan bahsetmek istiyorum.

Bankanızın kredili mevduat hesabına ait ücret bilgilerini öğrenin

Kredili mevduat hesabı kullanıyorsanız mutlaka bankanızın kredili mevduat ürünlerine ilişkin faiz ve ek masraflara yönelik ücret bilgilerini öğrenin. Genel olarak bankalar kredili mevduat kullanımı sonucunda yapılan harcamalara tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi %2,02 kullanım faiz uyguluyorlar. Bu faiz oranı bazı bankalarda daha düşük olabiliyor. Önemli olan kullanımdan doğan masraflar. Çünkü genel anlamda kredili mevduat hesabı kullanımı yüksek masraf ve komisyon ödemeleri gerektirebiliyor.

Bankanızın kredili mevduat ürünü politikalarını inceleyin

Her bankanın kredili mevduat ürünlerine yönelik özellikleri farklı olabiliyor. Örneğin, faiz farklılıkları dışında geri ödeme konusunda bazı bankalar kredili mevduat ürünü kullanımından doğan borcunuzu ay sonunda ödemek üzere keserken, bazı bankalar üç ay veya altı ay sonrasında ödenmek üzere borç kesimi yapabiliyor. Her bankanın kredili mevduat ürün özellikleri farklı olduğundan bankanıza ait politikaları mutlaka öğrenin.

Aşım uyarısı için talepde bulunun

Kredili mevduat ürünleri, hesaplarımıza tanımlandığı için hesabımızda para kalmadığı durumlarda kredi limitinden harcama yapmamızı veya para çekmemizi sağlıyor. Hesabınızdaki paranın bitmesi sonrasında kredili mevduat limitinden harcama yapmanız durumunda bankanızdan uyarı mesajı gelmesini talep edebilirsiniz. Hatta kredili mevduat limitinize göre 100, 200 gibi sınırlar belirleyerek de bu sınırları aşmanız durumunda uyarı mesajı almayı tercih edebilirsiniz.

Alternatif olarak kredi kartınızı kullanın

Acil durumlar için kredili mevduatlar her ne kadar cazip görünsede alınan yüksek komisyonlar/masraflar bu tip ürünlerin tüm avantajlarını ortadan kaldırıyor. Kredili mevduat kullanımı yerine alternatif olarak kredi kartınızı kullanmayı tercih etmeniz masraflar ve ek komisyon ücretlerinden kurtulmanızı sağlayabilir.

Gecikme faizlerine dikkat edin

Gecikmeye düşen kredili mevduat harcamalarınıza aylık olarak gecikme faizi işler. Genel olarak hesabınıza bağlı kredili mevduatı kullandığınızda bakiyeniz kullanım tutarınız kadar eksiye düşer ve hesabınıza para girişi olduğunda ödeme tarihinde kredili bakiyeniz sıfırlanır. Hesabınıza kullanım tutarınız kadar para girişi olmaması durumunda kredili ürün kullanımından doğan borcunuza gecikme faizi ödemeniz gerekir. Bu nedenle bu ürün kullanımı sonrasında ödemenizi tam vaktinde yapmanız önemlidir.

Kredili mevduatı devre dışı bırakmayı düşünün

Kredili mevduat kullanımına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız ya da zaten hali hazırda harcamalarınıza ve acil durumlarda gerekli olabilecek tutarda kredi kartı limitiniz mevcutsa hesabınıza bağlı kredili mevduat ürününü devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu