Kriz Döneminde Para Yönetimi için 5 Formül

21.01.2022

Gün gelir kriz kapıya dayanır. Her zaman mutlaka küresel veya yerel ekonomik, finansal krizler yaşanabilir. İyi haber de, hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez!

Ama… Kriz zamanlarını kolay ve kayıpsız atlatabilmeniz için finansal hayatınıza bazı formülleri uygulayıp, olumsuz parasal davranışlarınızı bir süreliğine ekarte etmeniz mümkündür. Dikkat etmeniz gereken 5 küçük finansal yönetim eylemiyle krizi teğet geçirin!

Bütçe yapın. Genel olarak buna kişisel finans planı da diyoruz. Kişisel bir bütçe planı oluşturmanız yalnızca kriz dönemlerinde değil, normal süreçlerde de tasarruf yapabilmenizi kolaylaştıracaktır. Bütçe yapmanın en uygun yolu, gelir ve giderleri -hiç birini atlamadan- kayıt altında tutabilmektir. Bunu kağıt kalemle yapabileceğiniz gibi çeşitli web siteleri üzerinden de kolayca yapabilmeniz mümkündür. Gereksiz harcamalardan kaçının ve gelir – gider ile kalan paranızı biriktirmeye başlayın. Sonrasında yatırımlarınız için lazım olacak.

Kriz zamanında yatırım mı yapılırmış? demeyin. Bu dönemlerde de çok kazananları biliyoruz (bkz. Bay George Soros ve Bay John Templeton, ilgili yazı: Ekonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı).

Gelirden fazlasını harcamayın. Bütçeyi sağlam tutabilmenin en önemli eylemi, gelirden fazla para harcamıyor olmanızdır. Paranıza bir araç değil amaç gözüyle bakmanız bu konuda epey bir işinize yarayacaktır.

Bu sefer hedefimiz; para biriktirmek, ev almak, otomobil almak değil krizden korunmak. İşte tam olarak amacımızda belli. Paranızı koruyun ve gelirinizden fazla para harcamayın. Kredi kartlarımıza sınır koyun ve sizi borçlandıracak eylemlerden uzak durun. Kriz döneminde özellikle kredi kartlarıyla borçlanmak yerine nakit kullanımını öncelikli hale getirin.

Borç demişken. Dehşet verici bir krize kimse yüklü borçlarla girmek istemez, istememelidir. Hele ki, borçlarınız yüksek faizliyse hemen bir borç kapama planı yapın. Başlamak için kimlerden borç aldıysanız; akraba, eş-dost, bankalar tümünü listeleyin. Borçların ne kadar fazla olduğu önemli değil, en başta faizi yüksek olan borçlarınızı ödemeye çalışın.

Küçülmeye gidin. Tıpkı bir şirket gibi kriz döneminde harcamalarınızda küçülmeye gidin. Nakit ihtiyaçlarınızı olabildiğince azaltmaya çalışın. Mesela, işinize otomobilinizle gidiyorsanız, eğer size daha aza mal olacağını düşünüyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanın. Veya bir iş yeri sahibiyseniz tahsilat riski alma gibi eylemlerden uzak durun. Bu gibi dönemlerde ödememe riski olan müşterilerinizle iş yapmayın.

Birikim yapın. Yalnızca fazla harcamamaya ve gelirinizden arta kalan kısımla birikim yapmaya odaklanın. Zor bir kriz döneminde, yapacağınız birikimler kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak ve çoğu zaman sizin için hayat kurtarıcı olacaktır. Çoğu zaman para biriktirme konusunda tavsiyeler verdiğimizden dolayı ilgili yazılarımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Kriz döneminde bizlerin size verebileceği önlem uygulamaları bu kadar. Bu arada görselde yer alan 1 Milyonu hatırlıyor musunuz?

YORUMLAR

 1. Öner Yurtcu dedi ki:

  Koronavirüs döneminden önce de kriz vardı. Şimdi daha da beter oldu. Para yönetimi falan hakiye. Kimse doğru düzgün para kazanamıyor ki yönetim yapabilsin. Çarşı pazar ateş pahası. Yarım poşetin bedeli 100 lira.

 2. hbr blog dedi ki:

  Güzel yazı izninizle fotoğrafı kendi blogumda paylaşıyorum. Farklı bir yazıyla. Bilginize….

 3. Tuğba Nur dedi ki:

  Böyle yazıları seviyorum inşallah bende daha fazla para biriktirmek istiyorum. Bankada bir miktar param var yaklaşık 10 bin tl civarında kayıp yaşamak istiyorum risk almak da istemiyorum mevduatta kalsın diyorum. Sizce bu düşüncem mantık mı?

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar, yatırımlarda risk almak istemiyorsanız paranızı mevduat hesabınızda değerlendirmeniz mantıklıdır. Hangi bankayı kullandığınızı bilmiyoruz fakat, bir öneri olarak eğer düşük faiz alıyorsanız, daha yüksek mevduat faizi veren bankaları araştırabilirsiniz.

   Yazımızı beğendiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederiz.

 4. gülce dedi ki:

  en büyük güvence insanın parası olması bende para biriktiyorum ne olacağı belli olmuyor sadece kriz değil hastalık çıkıyor birşeyler olabiliyor herkesin birikim yapması gerekiyor bu devirde

 5. Bahtiyar dedi ki:

  Cumhurbaşkanı bile ekonomik kriz var dedi siz de hala olursa diyorsunuz http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/257422/Erdogan_dan_kriz_itirafi.html

  Bu arada teşvik edici güzel faydalı yazılar yazıyorsunuz bi kaç aydır sitenizi okuyorum. Sayenizde cimriye çıktı adım. cimri bahtiyar diye sesleniyor bizimkiler :) iki kuruş daha fazla biriktirecem diye cimride olduk :))

  1. Editör dedi ki:

   Para biriktirmek iyidir, hatta ne kadar çok birikirse o kadar iyi :)

 6. okrn dedi ki:

  1.000.000 TL şimdi olsa havuzlu villa da oturtur insanı

 7. Ramazan dedi ki:

  Yazı da 6 tavsiye diyor 5 tavsiye var :) bu arada yazı için teşekkürler. 1 milyon içinde.

  1. Editör dedi ki:

   Gönlümüz ne kadar genişse artık, bol bol yazmak istiyoruz demek ki 5 yerine 6 yazmışız. Şaka bir yana haber verdiğiniz için teşekkürler. Düzeltildi. :)

 8. faruk dedi ki:

  aynısından bende bir tane var geçen haberlerde gördüm bu yıl sonuna kadar ziraat bankasından değişim yapılabiliyormuş ben vermeyeceğim

  1. Editör dedi ki:

   Saklamak lazım, bir daha zor bulunur :)