Kişisel FinansYatırım

Bir Sonraki Krize Hazır Olmanız için 5 Yol

Her kriz hem korkunç, hem de benzersizdir. Bazı göstergeler muhtemel bir krizin gelişini haber veriyor olabilir ama ekonomi profesörü olsanız bile genelde neyin yanlış gittiğini önceden tahmin etmeniz zordur, çünkü işlerin ters gidebileceği çok fazla olasılık vardır.

Bir sonraki muhtemel kriz çoğu yatırımcı için sürpriz olacaktır, ancak en kötüsü için şimdiden hazırlanabilirsiniz. Bu yayında, öngörülemeyen ve çoğu zamanda kaçınılmaz olan krizlere yönelik önlem alabileceğiniz beş basit öneri var.

Haftalarca geçinmenizi sağlayacak bir miktar nakit tutun

Nakit, bankaların ve dahi ATM’lerin çalışamaz hale gelmesi durumunda ihtiyaçlarınıza çözüm olabilir. Banka kartınız veya kredi kartınızın işe yaramaması halinde, paraya erişmenin bir yolunu bulmanız gerekecek. Böyle bir durumda yeteri kadar nakdiniz yoksa işler sandığınızdan çok daha zor olabilir.

Bu sebeple birkaç hafta ya da aylarca geçinmenizi sağlayacak bir miktar nakit tutabilirsiniz. Tercihen kasanızda bulunduracağınız nakitler sayesinde kriz dönemlerini olması gerekenden daha hafif düzeyde atlatabilirsiniz.

ABD doları, olası bir daralmada en iyi çözüm olabilir

ABD doları, günümüzde halen global bir para birimi olarak kabul edilir. Bu para birimi dünyanın neredeyse her yerinde geçer. Olası bir krizde yerel para biriminin değeri değil de sadece adı kalırsa (Venezüella’da olduğu gibi) dolar o an için en iyi kurtarıcınız olabilir.

Bir miktar yerel para biriminin yanı sıra kasanızda bir miktar da ABD doları tutmayı düşünebilirsiniz.

Farklı bankaları kullanmayı düşünün

Dünyadaki tüm ülkelerde olmasa da birçok ülkede mevduat hesapları sigorta kapsamındadır. Türkiye’de de gerçek bir kişinin birden fazla mevduat bankasındaki hesapları her bir banka için ayrı ayrı hesaplanmakta ve 100 bin Türk lirasına kadar sigorta kapsamına alınmaktadır.

İki farklı bankada çeşitli tutarlarda mevduatınızın olduğunu varsayalım ve mevduatlarınızın üç farklı durumda sigortaya tabi olan ve olmayan kısımlarını örneklendirelim. Bu basit hesaplama için aşağıdaki tabloyu inceleyin.

A Bankası Sigortaya Tabi Kısmı B Bankası Sigortaya Tabi Kısmı Sigortalanan Toplam Mevduat
Durum 1 100.000₺ 100.000₺ 100.000₺ 100.000₺ 200.000₺
Durum 2 60.000₺ 60.000₺ 90.000₺ 90.000₺ 150.000₺
Durum 3 130.000₺ 100.000₺ 160.000₺ 100.000₺ 200.000₺

Yani hesaplarınızın anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamı 100 bin TL’ye kadar olan kısmı her bir mevduat bankası için ayrı ayrı sigorta kapsamına alınmaktadır. Bu nedenle paranızı farklı bankalarda tutmak ideal bir tercih olabilir.

İşlem kayıtlarınızı periyodik olarak saklayın

Genellikle finansal işlemlerimizin tamamını internet üzerinden yapıyoruz ve kayıtlara istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Fakat kriz dönemlerinde ihtiyacımız olan kayıtlara her an ulaşmamız mümkün olmayabilir. Bu sebeple finansal kayıtlarınızı zaman zaman indirerek saklayabilirsiniz.

Örneğin hesabınıza sizin için önemli bir miktarda para girişi olduğunda bu işlemin dekontunu indirerek saklayabilirsiniz. Yatırım hesabınızdaki varlıkların son durumu da saklayabileceğiniz dokümanlara örnek gösterilebilir.

Portföyünüzde her zaman altın bulundurun

Olası kriz durumlarında altın, her yatırımcının demir atabileceği güvenli liman olarak bilinir. Nitekim kabul etmek gerekir ki altın hakikaten en büyük sigortadır. Zira diğer varlıklarla birlikte aşağıya doğru gitmez, hele ki kriz zamanlarında. Bu nedenle portföyünüzde her zaman altın bulundurmanız doğru bir tercih olabilir. Altına bir alternatif arıyorsanız gümüşü de değerlendirebilirsiniz.

Benzer olarak, Finansal Krizden Kurtulmak için 5 Strateji yayınından da fikir alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu