Kişisel Finans

Maddi İsteklerinizi 5 Adımda Elde Edin

Her birimizin maddi değere sahip istekleri var. Bazen bir araba, bazen bir ev, bazen bir cep telefonu ya da iş yerine giderken vitrinde gördüğümüz herhangi bir kıyafet. Ne yazık ki kısıtlı bütçelerle bu isteklerimizi gerçekleştirebilmemiz mümkün değildir. Fakat yine de kısıtlı bir bütçeye sadık kalarak uygulayacağınız plan dahilinde isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili: Finansal Hedefleri Gerçekleştirmeyi Sağlayacak 6 Tüyo

Ne istediğinizi belirleyin

İlk olarak işe ne istediğini belirlemekle başlayın, yani önce hedefinizi koyun. Yukarıda da belirttiğim gibi bu bir cep telefonu olabilir, gitmek istediğiniz hayranı olduğunuz grubun konser bileti olabilir ya da bir araba, ev sahibi olmak bile olabilir. Ne istediğinizin herhangi bir önemi yok. Sadece ufak da olsa isteğiniz için adım atın, hedef koyun. Önemli olan ne istediğinizi bilmek ve bu yolda vazgeçmeden ilerleyebilmektir.

Bütçenizi hesaplayın

Kısıtlı bir bütçeyle geçinmek durumundaysanız ve zorunlu harcamalarınız varsa bir hesap planı oluşturun ve giderlerinizden daha fazla artırmaya, tasarruf yapmaya odaklanın. Mesela iş yerinize özel otomobilinizi kullanarak gidiyorsanız toplu taşıma kullanın, sigara alışkanlığınız varsa günde içtiğiniz sigara miktarını azaltın, hatta tamamen sigarayı bırakarak hem sağlığınızı hem de cebinizi korumayı düşünün. Elde ettiğiniz geliri harcamadan önce mutlaka birikim için bir miktar ayırın. Çünkü gelirinizin bir kısmını doğrudan kenara ayırmanız isteğinizi elde etmek için daha kolay birikim yapmanızı sağlayacaktır.

İsteğinizi canlı tutun

Para biriktirmek ve bir şeyleri elde etmek kolay değildir. Özellikle de her geçen gün yeni bir istekle karşı karşıyayken. Ancak önemli olan istediklerinizi elde ettikten sonra ne hissedeceğinizdir. “Yok, artık biriktiremiyorum, vazgeçtim, yapamam” dediğiniz noktada aklınıza istediklerinize sahip olduğunuzda kendinizi nasıl hissedeceğinizi getirin. Benzer nitelikteki olumlu telkinlerde bulunun ve istediğiniz şey her neyse onu gözünüzün sürekli görebileceği bir yere koyun. Mesela çok istediğiniz bir otomobil, giysi ya da sevdiğiniz sanatçının herhangi bir konserinden fotoğraf karesi… Ofisinizin ya da evinizin bir köşesinde bunlarla ilgili size hedeflerinizi hatırlatacak bazı işretler bulundurun. Bu durum, isteğinizi canlı tutmanızda size çok yardımcı olacaktır.

Ek gelir elde etmeyi düşünün

Yukarıda da bahsettiğim gibi bir şeylerin sahibi olmak zor. Ama bu sizin ek gelir edebilmenize engel değil. İş yerinde mesaiye kalabilirsiniz, internetten para kazanma yollarını deneyerek kendinize şans verebilirsiniz. Mesleki bilginizi veya uzmanlığınızı kullanarak özel ders verebilir ya da herhangi bir yeteneğinizi paraya çevirebilirsiniz. Bu sizin elinizde olan bir şeydir. Bu konuda yeteneklerinizi ön plana çıkaracak olan sizsiniz.

Mutlaka sabırlı olun

En önemli ve zor olan aşama ise kesinlikle sabırdır. Çoğumuz için sabırlı olmak hiç kolay bir şey olmasa da isteklere odaklandığınızda sabır da beraberinde gelecektir buna inanın. Sadece isteyin ve bunun için çabalayın. Bekleyin ve zamanı geldiğinde istediklerinizin keyfini ve mutluluğunu, gururla ve heyecanla yaşayın.

Nergiz Şar

Nergiz, eski bir Konupara yazarı. Yazmaya devam ettiği süre boyunca uzman olduğu ve ilgili duyduğu işletme, eğitim, girişimcilik ve yatırım konularında yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir