Kişisel Finans

Masrafsız Bankacılık Senin Olsun Paran Cebinde Kalsın

Ne zamandır yazacağım unutuyorum. Arkadaşlarımdan, çevremden gördüğüm kadarıyla hala hesap işletim ücreti, EFT/Havale masrafı ödeyenler var. Bu masraflardan neden kurtulmuyor musunuz? Hani sık sık diyoruz ya, para biriktirmek için şunu yapın, bunu yapın, onu yapmayın diye. İşte bu da “onu yapmayın” kısımlarından bir tanesi.

İyi bir ekonomik yaşam sürmek için finansal anlamda bilinçli olmak temel şart ama zaten öyle ya da böyle bankaları kullanıyorsanız pek ala finansal anlamda da bilgi birikiminiz var. Açık söylemek gerekirse, önceki bankamdan çok memnundum ama aldığı hesap işletim ücretlerinden sonra banka değiştirme vaktinin geldiğini düşündüm. Masrafsız bankacılık adına birçok araştırma yaptım ve alternatifler arasından uygun bir seçim yaptım. Şimdi oldukça mutluyum ve daha önce ekstradan verdiğim paralar cebime kalıyor.

Geleneksel Masraflı Bankacılık Hikayesi

Şunu söylemek istiyorum, benim zaten bankaların şubeleriyle alakam yoktur. Maksimum işlerimi ATM’lerden ve fatura ödemelerimi de internet bankacılığından yaparım. Aynı şekilde gerektiğinde EFT/Havale işlemlerini de ATM’de zaman kaybetmek yerine internetten yapıyordum. ATM’de tek yaptığım para çekmek veya hesabıma para yatırmak. Sadece bu iki işlemi yapmama rağmen eski bankam benden hesap işletim ücreti alıyordu. Halbuki şubelerini kullanmadığım ve onlara masraf çıkarmadığım için üstüne bana para vermeleri lazımken, böyle diretti bu banka. Sonrasında güzel bir araştırmayla masrafsız bankacılığa geçiş yaptım.

Masrafsız bankacılığa verdikleri isim genelde ya dijital bankacılık ya da şubesiz bankacılık oluyor. Daha öncesinde sizlere burada şubesiz bankacılık önerilerini ve alternatiflerini sıralamıştık. Aşağıdan nasıl ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

Ekonomist'in menü alanındaki arama simgesine gidin, "Şubesiz Bankacılık" yazın ve son olarak 7 alternatifin yer aldığı yazıyı okuyun.
Ekonomist’in menü alanındaki arama simgesine gidin, “Şubesiz Bankacılık” yazın ve son olarak 7 alternatifin yer aldığı yazıyı okuyun.

Masrafsız Bankacılık Nasıl Oluyor?

Masraf çıkarmayan bankalar dijital olduğundan dolayı şubeye yük olmuyorsunuz. Bu sebeple sizden hiçbir masraf alınmıyor. Birikimlerinize daha yüksek miktarda faiz alıyorsunuz ve EFT/havale gibi işlemlere de masraf ödemiyorsunuz.

Sıradan bir bankadan hiçbir farkı yok. Bir adet ATM kartınız oluyor ve isterseniz hem ATM’lerden işlem yapabiliyor hemde alışveriş yerine kullanabiliyorsunuz.

Sizlerde benim gibi sadece ATM ve internet bankacılığı ikileminde koşuşturuyorsanız, bir an önce masraf bankacılıkla tanışın ve bankalara verdiğiniz masraflar cebinize kalsın.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir