Kişisel Finans

Mesele daha fazla para kazanmakla ilgili değil

Paranızı yönetmeye başlamak, daha fazla birikim yapmak veya yatırım yapmaya başlamak için milyoner olmayı bekliyor olabilirsiniz. Ama tüm bunları yapmaya başlamak için milyoner olmayı beklemek çok büyük bir hata.

Para biriktirmek ve yatırım yapmaya başlamak için paraya ihtiyacımız var. Yeterli gelir elde etmiyor olmamız para biriktiremiyor olmamıza geçerli bir sebep olabilir. ING Bank’ın geçen yılın başlarında yaptığı Tasarruf Eğilimleri Araştırması sonuçlarına göre birikim yapamıyor olmamızın en temel sebebi ‘yetersiz gelir’ faktörü olarak karşımıza çıkıyor.

Yeterli gelire sahip değilsek zaten birikim ve doğal olarak yatırım yapmaya başlamamız mümkün olamaz. Çünkü paramız olacak ki yatırım yapabilelim.

İşte tam bu noktada ABD’de de sabah programlarının ünlü kişisel finans danışmanı ve kitap yazarı Patrice C. Washington bir röportajında şunu söylüyor: “100 doları nasıl yönetiyorsanız, 100.000 doları da muhtemelen öyle yönetirsiniz.”

Patrice C. Washington şu sözlerle devam ediyor: “Aynı tutum, hâl ve aynı alışkanlıklarınız ile siz aynı kişisiniz. Bu, daha fazla para kazanmak ilgili değil. Bu, sahip olduğunuz mevcut parayı daha disiplinli kullanmakla ilgili…”

Şu anda cebimizdeki paraya nasıl davranıyorsak muhtemelen 100 bin dolar veya daha fazla paramız olsa da servetimize aynı şekilde davranacağız. Yani cebimizde 100 dolar veya 100 bin doların olmasının hiçbir önemi yok. Biz cebimizdeki mevcut parayı bugün yönetemiyorsak, tasarruf ve birikim yapamıyorsak yarın da değişen hiçbir şey olmayacak.

Belli başlı tasarruf yollarını uygulayıp daha dikkatli harcamalar yapmamız ve birikim için gelirimiz her ne olursa olsun bir miktar düzenli olarak gelirimizden artırmanız gerekiyor.

Yarını değil, bugünü düşünün. Cebinizdeki parayı yönetmeye bugün başlayın. Bütçe planı yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Detaylar burada. Alternatif bir başlangıç için bütçenizi dize getirecek dört önemli kavrama da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu