Kişisel Finans

Mutsuzluk ve para arasında kuvvetli bir bağ olduğu bilimsel olarak kanıtlandı

Yapılan araştırmalara göre içinde bulunduğumuz ruh hali finansal kararlarımızı büyük ölçüde etkiliyor. Araştırmalardan çıkan sonuçlar finansal kararlardaki başarıyı ruh haline bağlıyor.

Harvard, Columbia ve California Riverside Üniversitelerinden bazı bilim insanları, ruh hali ve finansal kararlardaki başarı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere araştırmalarına başladıklarında, mutsuz ruh halinin finansal başarısızlığa sebebiyet verdiği sonucuna ulaştılar.

Araştırmanın sonunda mutluluk ya da mutsuzluk ve para arasında kesinlikle kuvvetli bir bağ olduğu ortaya çıktı.

Harvard, Columbia ve California Riverside üniversitelerindeki bilim insanları, araştırma kapsamında 600 katılımcı deneği mutsuz, berbat, nötr olarak gruplara ayırdı. Ruh hallerine göre üç gruba ayrılan katılımcı deneklerin her birine, hemen şimdi alabilecekleri düşük tutarda ve üç ay sonra alabilecekleri daha yüksek tutarda para teklif edildi. Anlık ruh halini mutsuz olarak tanımlayan deneklerin büyük kısmı, üç ay bekleyip daha fazla para almak yerine, beklemeden hemen daha az parayı almak istediler. Nötr denekler ise daha fazla parayı almak için üç beklemeye razı oldular.

Araştırma raporunun yazarları arasında yer alan Riverside Üniversitesi profesörlerinden Ye Li, pek çok insanın mutsuzken harcama ve tüketimlerini artırdığını ve bu sebeple az miktarda olsa dahi parayı hemen almayı istediklerini söyledi.

Mutsuzluğun harcama ve tüketimi artırdığı, finansal kararları etkileyebildiği bilinen bir gerçek. Fakat bu kez farklı bir başka araştırmayla da bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

CNN Money

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu