Kişisel Finans

Robert Kiyosaki ve Zengin Baba’nın Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği [İnfografik]

Popüler kişisel finans yazarı Robert Kiyosaki’nin ya da daha doğrusu Zengin Baba’sının Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği ve ardındaki basit formül söylendiği gibi herkesi milyoner yapabilir mi? Bu yayında ele alıyoruz.

Robert T. Kiyosaki’nin “Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği” isimli kitabında yer alan bilgiler, yazarın en çok satan “Zengin Baba Yoksul Baba” isimli ilk kitabının devamı niteliğinde okuyucularla buluşuyor.

Kiyosaki, devam kitabında yer verdiği bu basit formülü, hayatında kullandığını ve böylelikle yaşamı boyunca tekrar çalışması gerekmediğini ifade ediyor. İşte “finansal özgürlüğün” nihai tanımı da bu değil mi?

Bununla birlikte, yazarın verdiği bu formül zenginleşmek için bir nokta atışı olabilir mi? Söylendiği gibi etkili mi? Herkes için işe yarayabilir mi? İşte Zengin Baba’nın Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği hakkında dürüst bir inceleme.

Zengin Baba Kimdir?

Yazarın çoksatan ilk kitabını okuduysanız zaten Zengin Baba’nın kim olduğunu biliyorsunuz ama bilmeyen için biraz bahsedelim. Zira Zengin Baba’nın kim olduğunu anlamadan Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği’ne yaklaşmak doğru olmayacaktır.

Robert Kiyosaki bir mucit, eğitimci, danışman, yatırımcı ve “Zengin Baba Yoksul Baba” isimli finans kitabının yazarıdır. Yazarın en çok satan bu kitabının temel anlatımı, onun iki farklı baba tarafından büyük ölçüde etkilenmiş olması üzerine kuruludur: varlıklı, büyük düşünen ve gerektiğinde risk alabilen “Zengin Baba” ve iyi eğitimli ancak hayatında risk almaktan çekinmiş “Yoksul Baba”.

Yazarın çocukluk arkadaşı Mike’ın babası yani nam-ı diğer Zengin Baba, Kiyosaki’ye uyurken bile para kazanmanın yollarını bulmayı öğretti. Kendisini “başarılı” olarak yeniden düşünmeye teşvik etti. Büyük işletmeler, profesyonel ağlar ve ilişkiler kurmayı öğretti ve yatırım yaparak finansal özgürlüğünü nasıl kazanacağını gösterdi.

Kendi babası yani kitapta yer aldığı şekliyle Yoksul Baba ise Kiyosaki’yi üniversiteye gitmeye, iyi bir iş bulmaya ve çalışmaya teşvik etti. Yoksul Baba sonuçta, gelirinin vergi yükünü hafifletmesi için daha büyük bir ev satın almasını öneren brokerler ve mali danışmanlardan sürekli kötü tavsiyeler aldı. Yoksul Baba işini ve gelecekteki iş fırsatlarının çoğunu kaybettiğinde, hayatının geri kalanını stres ve borç yükü altında geçirdi.

Kitabın ana fikri, zengin olmak için yüksek bir gelire sahip olunması gerekmediği, kazanılan paranın tamamının tüketime ayrılması yerine değer kaybetmeyen ve düzenli gelir getiren aktif varlıklara yönlendirilmesi gerektiği ancak bunu yaparken de hayat boyu karşılaşılacak fırsatların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği üzerine kurulu. İşte Zengin Baba’nın Kiyosaki’ye öğrettiği ve onun hayatını değiştiren dersler de bunlar.

Şimdi, Zengin Baba’nın ve Kiyosaki’nin Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği’ni kullanarak büyük servetlerini nasıl elde ettiklerine bir göz atalım.

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği Nedir?

Zengin Baba ve Kiyosaki’ye göre, Nakit Akışı Çeyreği, iş dünyasını oluşturan dört farklı insan tipini gösteriyor. Her bir çeyreğin tanımladığı insan tipleri şu şekilde:

  • Çalışan – Herhangi biri için çalışıyorsunuz.
  • Serbest Çalışan – Kendiniz için çalışıyorsunuz.
  • İşletme Sahibi – İnsanlar sizin için çalışıyor.
  • Yatırımcı – Çalışmıyorsunuz, para sizin için çalışıyor.

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği Size Nasıl Yardımcı Olacak?

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği’ndeki sınıflandırma, pek çoklarımız için bilinen “çalışma” kavramına farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Toplumumuzda “Ç” veya “S” olmak çok normaldir. Ancak Kiyosaki’nin amacı, sizi grafiğin sağ tarafına doğru geçmeye ikna etmektir.

Elbette, bir işletme sahibi olmak yerine bir çalışan olmaya daha yatkın olabilirsiniz, ancak bunu öğrenene kadar bilmeniz asla mümkün olmayacaktır. Ama grafiğin sağ tarafına geçerseniz, yatırım yaparak çok zengin olmanız mümkün olabilir.

Madem bu kadar kolay öyleyse neden herkes yatırım yapmıyor?

Bunun sebebi risk. Kiyosaki, “İ” ve “Y” çeyreklerindeki büyük riskleri kabul ediyor ve şunları söylüyor:

“Risk alan insanlar dünyayı değiştiriyor. En büyük servetiniz neyi bildiğiniz; en büyük riskiniz de neyi bilmediğinizdir. Risk her zaman vardır; öyleyse siz de ondan kaçınmak yerine, riski idare etmesini öğrenmelisiniz.”

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği Kitabı Hakkında

Yazarın Zengin Baba Yoksul Baba isimli popüler kitabının devamı niteliğindeki Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği’nin bir kopyasını almayı düşünüyorsanız, görece eksi ve artı yanlarını bilmek isteyebilirsiniz.

Zengin Baba’nın Nakit Akışı Çeyreği yeni ve farklı bakış açıları edinmenizi mümkün kılacağı gibi, spektrumda nerede bulunduğunuzu ve daha fazla servet oluşturma yolunda hangi pratik adımları atmanız gerektiği noktasında sizin için bir başlangıç rehberi olabilir.

Kitapta değinilen kavramlar gerçekten sağlam ve hatta hayatı değiştirecek türden. Bununla birlikte, kitapta çok fazla işten çıkarma, klişe ve kuru hikâye anlatımı bulunuyor. Mesela Kiyosaki bu fazlalığı ortadan kaldıracak olursa, kitabının uzunluğu şimdikinin üçte biri kadar olacaktır. Yine de Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği’nin birçok kez farklı olasılıklar üzerinden hayata uygulandığını görmek güzel.

Son olarak, Kiyosaki’nin okuyucuları “İ” ve “Y” alanlarında başarılı olmak için araştırmaya teşvik ettiği birtakım karmaşık kavramlar var. Kitaptaki fikirleri uygulamayı düşünüyorsanız, yazarın da dikte ettiği gibi bu fikirleri derinlemesine araştırmanız en doğru yaklaşım olacaktır.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir