Net Değeri Artırmak İçin Neler Yapılabilir? Etkili 4 Yol

18.04.2022

Net değer, finansal durumun net bir göstergesidir. Net değeriniz, borçlarınız çıkarıldıktan sonra kalan varlıklarınızın toplam değeridir.

Net değerinizi bilmeniz ve bunu artırmak için çaba sarf etmeniz iyi bir finansal amaç olabilir. Biraz yardıma ihtiyacınız varsa, bir yerlerden başlamak için bu dört yolu inceleyin.

1. Net Değerinizi Hesaplamakla Başlayın

Net değerinizi yükseltmeden önce, şu anda nerede durduğunuzu bilmeniz gerekir. Bu nedenle net değerinizi hesaplamakla işe koyulmalısınız. Net değerinizi hesaplamak için toplam varlıklarınızı bilmelisiniz. Bu nedenle varlıklarınızı listelemekle başlayın. Banka hesabınızdaki nakitler, birikim ve yatırım hesaplarınız, evinizin piyasa değeri, arabanız ve sahip olduğunuz diğer mülkler varlıklarınız arasında yer alır.

Varlıklarınızın ardından, borçlarınızı listelemeye başlayın. Kredi borçlarınızdan sağa sola kadar olan neredeyse her borcu listenize ekleyin. Kredi kartı borçlarınızı da unutmayın. İşte şimdi net değerinizi hesaplayabilirsiniz; varlıklarınızın toplamından borçlarınızı çıkarın, kalan sonuç net değerinizi vermiş olacaktır.

2. Borçlarınızı Ortadan Kaldırılmaya Odaklanın

Varlıklarınızı aşan düzeyde borcunuz varsa, net değeriniz negatif olabilir. Net değerinizin şu anki durumundan memnun değilseniz, bunu artırmanın en iyi yolu borçlarınızı azaltmak olacaktır. Uygulayabileceğiniz birçok farkı borç ödeme stratejisi vardır. Örneğin, ilk önce en yüksek faiz oranına sahip borçtan başlayıp aşağılara doğru inmenizi sağlayan borç kartopu yöntemi bu stratejilerin en etkilileri arasında yer alır.

Bir hesap makinesiyle oynamak, borcunuzu ortadan kaldırmanın ne kadar süreceğini görmenize yardımcı olabilir. Örneğin, kredi kartı borcu en büyük yükünüzden biriyse, borç kartopu yöntemi ya da borç birleştirme olanağı sayesinde biraz fazladan para yatırmanın uzun vadede nasıl büyük bir fark yaratacağını kolayca hesaplayıp görebilirsiniz.

3. Varlıklarınızın Performansını İnceleyin

Varlıklarınızın size nasıl hizmet ettiklerini öğrenmek ve check-in yapmak için harika bir zaman. Net değerinizi hesapladığınızda zaten varlıklarınızın değerini de görmüş oldunuz. Şimdi de varlıklarınızın toplam değerinin zaman içinde nasıl değişebileceği üzerine biraz kafa yormaya çalışın.

Varlıklarınız değer kazanıyor mu yoksa değer mi kaybediyor? Eviniz ya da kiraya verdiğiniz mülkleriniz halihazırda nasıl performans gösteriyor ve gelecekte nasıl performans göstermesini bekliyorsunuz? Hisse senedi yatırımlarınız, tahvilleriniz, yatırım fonlarınız ya da bireysel emeklilik fonlarınız ne durumda?

Kendinize varlıklarınızla ilgili mümkün olduğunca çok soru sorun ve bunları iyice inceleyin. Borcunuzu eşzamanlı olarak düşürürken varlıklarınızı ve varlıklarınızın performansını artırın. Bu sayede net değeriniz de otomatik olarak artacaktır.

4. En İyi Tasarruf Yollarını Bulun

Asla borç belasına bulaşmamak ve daha fazla tasarruf etmek konusunda ciddi olan herkesin daha az harcama yapması gerekir. Çünkü ne kadar az harcama yapılırsa o kadar fazla birikim fırsatı ortaya çıkar. Bu da net değerin artışını hızlandırır.

Elbette, her şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz, ama muhtemelen bir şeylerden vazgeçmeniz gerekecek. Mesela, aynı anda yalnızca bir veya iki şeye yönlendirilen pahalı birkaç harcamayı daha ucuz olanlarla değiştirmek bütçenize sadık kalmayı ve finansal hedeflerinize ulaşmayı kolaylaştırabilir.

Milyon liralık bir net değere sahip olmaktan belki çok uzakta olsanız da, enerjinizi daha fazla tasarruf etmeye, nakit akışınızı artırmaya ve borçlarınızı azaltmaya harcamanız halinde kademeli olarak net değerinizi artırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.